KOMENTÁŘ | Tohle Putinovi nevyšlo: Chtěl zastrašit NATO a teď je jím obklíčen. A na východě si brousí zuby Čína

Ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal válku proti Ukrajině na jednoduchém základu. Vadilo mu, že se Kyjev postupně přibližoval integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Před dvěma lety se rozhodl pro agresivní válku, dnes toho patrně v bezpečí krytu lituje. 

Ruské impérium, Sovětský svaz, Ruská federace. Tyto tři země mají několik věcí společných: obrovskou rozlohu spojenou s nesmírnou délkou hranic, rozsáhlé nížiny a autoritativní vedení. Rusko jako takové nikdy nebylo demokratické a pokud si můžeme dovolit hádat – demokracie se mu vyhne po další dekády. 

Zatímco Ukrajina, respektive Ukrajinská SSR byla pevnou součástí Sovětského svazu po dlouhá desetiletí, dnes jde o samostatnou zemi s vlastním teritoriem a sveřepým národem, který zejména díky Putinově válce došel k vlastnímu uvědomění. 

Putinova touha udržet NATO co nejdále od ruských hranic byla zlikvidována už začátkem 21. století se vstupem pobaltských zemí. Pro západní spojence šlo o důležitý krok, pro Moskvu tyto země nejsou ale až tolik velké a důležité, aby si s nimi dělala závažnější starosti. 

I po vstupu Litvy, Lotyšska a Estonska tedy Putin usiloval o zadržování dalšího rozšíření NATO. Už od začátku ale tvrdě brojil proti jakékoli západní integraci Ukrajiny: hranice mezi Ruskem a NATO by se jejím vstupem minimálně zdvojnásobila a Moskva by si připadala ohrožená. 

S postupem času se Ukrajina NATO i EU velmi přiblížila. Nutno podotknout, že šlo o její národní zájem a jednala jako suverénní stát. Takový stát totiž má v mezinárodním právu výsadní postavení a může se do aliancí a unií zapojovat, jak se mu zlíbí.

Pro Rusko a Putina především ale celý koncept mezinárodního práva neplatí – alespoň z moskevského úhlu pohledu. Začátkem roku 2022 spolu se sílící spoluprací Ukrajiny a Západu učinil ruský lídr krok, který již nevezme zpět – svou armádu poslal na ukrajinské teritorium, aby tam dobývala a vraždila.

Na straně jedné se to může jevit jako krok „silácký“ a co do konceptu ruské bezpečnosti dokonce relevantní. Putin však rozhodnutím napadnout Ukrajinu zahodil jakoukoli možnost s unií a aliancí jednat o jejích potenciálních členech. Dnes s agresorem nikdo nebude jednat o tom, koho do svých řad přijmout. 

Ukrajina prakticky okamžitě po invazi podala přihlášku ke členství v Evropské unii. Podobná rozhodnutí učinili již tradičně neutrální Finové a Švédové, když podali přihlášku do Severoatlantické aliance. Přes nekonečné turecko-skandinávské rozmíšky Finsko vstoupilo už loni a Švédové jsou v tuto chvíli na přímé cestě k přijetí. 

Čeho tak Putin ve snaze odstrašit NATO dosáhl? Aliance je k němu teď blíže než kdy dřív. Finsko je plnoprávným členem a má záruku, že ho NATO bude bránit, pokud Rusko rozpoutá další agresi. K témuž závěru se blíží Švédové. 

Rusko je teď NATO doslova obklíčeno. A to hovoříme pouze o západní části největší země na světě. Na východě nejenže čekají na útok Japonci a Jihokorejci, nýbrž i Čína si může velice brzy začít brousit zuby na velice lukrativní Sibiř. 

Putin prakticky podepsal rozsudek smrti zemi, které měl vládnout. Kromě frontového, a především zamrzlého boje na Ukrajině si patrně ruská armáda nemůže dovolit válčit s nikým jiným. Imperiální ambice někdejšího silného ruského medvěda jsou tytam.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin Rusko Ukrajina válka na Ukrajině Čína NATO Švédsko Finsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy