KOMENTÁŘ | Tohle Putinovi nevyšlo: Chtěl zastrašit NATO a teď je jím obklíčen. A na východě si brousí zuby Čína

Ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal válku proti Ukrajině na jednoduchém základu. Vadilo mu, že se Kyjev postupně přibližoval integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Před dvěma lety se rozhodl pro agresivní válku, dnes toho patrně v bezpečí krytu lituje. 

Ruské impérium, Sovětský svaz, Ruská federace. Tyto tři země mají několik věcí společných: obrovskou rozlohu spojenou s nesmírnou délkou hranic, rozsáhlé nížiny a autoritativní vedení. Rusko jako takové nikdy nebylo demokratické a pokud si můžeme dovolit hádat – demokracie se mu vyhne po další dekády. 

Zatímco Ukrajina, respektive Ukrajinská SSR byla pevnou součástí Sovětského svazu po dlouhá desetiletí, dnes jde o samostatnou zemi s vlastním teritoriem a sveřepým národem, který zejména díky Putinově válce došel k vlastnímu uvědomění. 

Putinova touha udržet NATO co nejdále od ruských hranic byla zlikvidována už začátkem 21. století se vstupem pobaltských zemí. Pro západní spojence šlo o důležitý krok, pro Moskvu tyto země nejsou ale až tolik velké a důležité, aby si s nimi dělala závažnější starosti. 

I po vstupu Litvy, Lotyšska a Estonska tedy Putin usiloval o zadržování dalšího rozšíření NATO. Už od začátku ale tvrdě brojil proti jakékoli západní integraci Ukrajiny: hranice mezi Ruskem a NATO by se jejím vstupem minimálně zdvojnásobila a Moskva by si připadala ohrožená. 

S postupem času se Ukrajina NATO i EU velmi přiblížila. Nutno podotknout, že šlo o její národní zájem a jednala jako suverénní stát. Takový stát totiž má v mezinárodním právu výsadní postavení a může se do aliancí a unií zapojovat, jak se mu zlíbí.

Pro Rusko a Putina především ale celý koncept mezinárodního práva neplatí – alespoň z moskevského úhlu pohledu. Začátkem roku 2022 spolu se sílící spoluprací Ukrajiny a Západu učinil ruský lídr krok, který již nevezme zpět – svou armádu poslal na ukrajinské teritorium, aby tam dobývala a vraždila.

Na straně jedné se to může jevit jako krok „silácký“ a co do konceptu ruské bezpečnosti dokonce relevantní. Putin však rozhodnutím napadnout Ukrajinu zahodil jakoukoli možnost s unií a aliancí jednat o jejích potenciálních členech. Dnes s agresorem nikdo nebude jednat o tom, koho do svých řad přijmout. 

Ukrajina prakticky okamžitě po invazi podala přihlášku ke členství v Evropské unii. Podobná rozhodnutí učinili již tradičně neutrální Finové a Švédové, když podali přihlášku do Severoatlantické aliance. Přes nekonečné turecko-skandinávské rozmíšky Finsko vstoupilo už loni a Švédové jsou v tuto chvíli na přímé cestě k přijetí. 

Čeho tak Putin ve snaze odstrašit NATO dosáhl? Aliance je k němu teď blíže než kdy dřív. Finsko je plnoprávným členem a má záruku, že ho NATO bude bránit, pokud Rusko rozpoutá další agresi. K témuž závěru se blíží Švédové. 

Rusko je teď NATO doslova obklíčeno. A to hovoříme pouze o západní části největší země na světě. Na východě nejenže čekají na útok Japonci a Jihokorejci, nýbrž i Čína si může velice brzy začít brousit zuby na velice lukrativní Sibiř. 

Putin prakticky podepsal rozsudek smrti zemi, které měl vládnout. Kromě frontového, a především zamrzlého boje na Ukrajině si patrně ruská armáda nemůže dovolit válčit s nikým jiným. Imperiální ambice někdejšího silného ruského medvěda jsou tytam.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin Rusko Ukrajina válka na Ukrajině Čína NATO Švédsko Finsko

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy