Ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal válku proti Ukrajině na jednoduchém základu. Vadilo mu, že se Kyjev postupně přibližoval integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Před dvěma lety se rozhodl pro agresivní válku, dnes toho patrně v bezpečí krytu lituje.
Ruské impérium, Sovětský svaz, Ruská federace. Tyto tři země mají několik věcí společných: obrovskou rozlohu spojenou s nesmírnou délkou hranic, rozsáhlé nížiny a autoritativní vedení. Rusko jako takové nikdy nebylo demokratické a pokud si můžeme dovolit hádat – demokracie se mu vyhne po další dekády.
Zatímco Ukrajina, respektive Ukrajinská SSR byla pevnou součástí Sovětského svazu po dlouhá desetiletí, dnes jde o samostatnou zemi s vlastním teritoriem a sveřepým národem, který zejména díky Putinově válce došel k vlastnímu uvědomění.
Putinova touha udržet NATO co nejdále od ruských hranic byla zlikvidována už začátkem 21. století se vstupem pobaltských zemí. Pro západní spojence šlo o důležitý krok, pro Moskvu tyto země nejsou ale až tolik velké a důležité, aby si s nimi dělala závažnější starosti.
I po vstupu Litvy, Lotyšska a Estonska tedy Putin usiloval o zadržování dalšího rozšíření NATO. Už od začátku ale tvrdě brojil proti jakékoli západní integraci Ukrajiny: hranice mezi Ruskem a NATO by se jejím vstupem minimálně zdvojnásobila a Moskva by si připadala ohrožená.
S postupem času se Ukrajina NATO i EU velmi přiblížila. Nutno podotknout, že šlo o její národní zájem a jednala jako suverénní stát. Takový stát totiž má v mezinárodním právu výsadní postavení a může se do aliancí a unií zapojovat, jak se mu zlíbí.
Pro Rusko a Putina především ale celý koncept mezinárodního práva neplatí – alespoň z moskevského úhlu pohledu. Začátkem roku 2022 spolu se sílící spoluprací Ukrajiny a Západu učinil ruský lídr krok, který již nevezme zpět – svou armádu poslal na ukrajinské teritorium, aby tam dobývala a vraždila.
Na straně jedné se to může jevit jako krok „silácký“ a co do konceptu ruské bezpečnosti dokonce relevantní. Putin však rozhodnutím napadnout Ukrajinu zahodil jakoukoli možnost s unií a aliancí jednat o jejích potenciálních členech. Dnes s agresorem nikdo nebude jednat o tom, koho do svých řad přijmout.
Ukrajina prakticky okamžitě po invazi podala přihlášku ke členství v Evropské unii. Podobná rozhodnutí učinili již tradičně neutrální Finové a Švédové, když podali přihlášku do Severoatlantické aliance. Přes nekonečné turecko-skandinávské rozmíšky Finsko vstoupilo už loni a Švédové jsou v tuto chvíli na přímé cestě k přijetí.
Čeho tak Putin ve snaze odstrašit NATO dosáhl? Aliance je k němu teď blíže než kdy dřív. Finsko je plnoprávným členem a má záruku, že ho NATO bude bránit, pokud Rusko rozpoutá další agresi. K témuž závěru se blíží Švédové.
Rusko je teď NATO doslova obklíčeno. A to hovoříme pouze o západní části největší země na světě. Na východě nejenže čekají na útok Japonci a Jihokorejci, nýbrž i Čína si může velice brzy začít brousit zuby na velice lukrativní Sibiř.
Putin prakticky podepsal rozsudek smrti zemi, které měl vládnout. Kromě frontového, a především zamrzlého boje na Ukrajině si patrně ruská armáda nemůže dovolit válčit s nikým jiným. Imperiální ambice někdejšího silného ruského medvěda jsou tytam.
Související
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Konec zábavných sociálních sítí. TikTok a X bez omezení ovlivňují světovou politiku
komentář , Vladimír Putin , Rusko , Ukrajina , válka na Ukrajině , Čína , NATO , Švédsko , Finsko
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
před 1 hodinou
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
před 1 hodinou
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
před 2 hodinami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 2 hodinami
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 3 hodinami
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 3 hodinami
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 4 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 4 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 4 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 5 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
před 5 hodinami
Kde bere KLDR peníze? Severokorejská vláda vyškolila tisíce programátorů, podílí se na rozsáhlém spiknutí
před 6 hodinami
Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
před 6 hodinami
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
před 6 hodinami
Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne
před 7 hodinami
Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst
před 7 hodinami
Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset
před 8 hodinami
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
před 8 hodinami
Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení
před 9 hodinami
Počasí jako stvořené k zimním radovánkám. O víkendu napadne sníh
O víkendu v Česku nasněží. Podle ČHMÚ.cz se zejména v neděli očekávají na většině území sněhové přeháňky.
Zdroj: Libor Novák