KOMENTÁŘ | Vláda v rozpočtové plavbě mezi Skyllou a Charybdou. Máme, co jsme si zvolili, opozice by ale byla horší

"Tak nám schválili rozpočet," řekla by dost možná posluhovačka panu Švejkovi, pokud by se děj románu Jaroslava Haška odehrával dnes. Ano, uhodli jste, dnešní komentář schváleného rozpočtu ČR bude dost o literárních paralelách. A o rozpočtu.  

Zatímco opozice se tváří, že prosazený rozpočet je čímsi na způsob přírodní katastrofy, morové rány a otevření bran pekelných, vláda ústy svých představitelů říká, že jde o nutný kompromis mezi sociálním přístupem, prorůstovým a investičním rozvojem a zpomalením růstu zadlužování. Ať tak či tak, schválený návrh počítá na příští rok se schodkem ve výši 252 miliard. To znamená, že každému občanu, včetně kojenců a důchodců, přibude na hrb nějakých 25 tisíc dluhu.  

Asi bychom za to měli být rádi, protože pokud bychom dopočítali dopady pozměňovacích návrhů opozice na reálné cifry, výsledek by odeslal české veřejné finance plnou parou proti dluhové zdi a přímou čarou ke státnímu bankrotu, dřív nebo později. Celkově náš stát dluží už 3 biliony korun a jen na pouhou obsluhu dluhu (ne na splácení) dá náš stát v příštím roce 90 miliard, v tom dalším dokonce přes 100 miliard korun. To je – jen pro představu – plus mínus celý rozpočet ministerstva obrany.  

Že je potřeba bezzudné babišovské utrácení a rozhazování peněz lopatou na všechny strany brzdit, je bez debat.  Aktuální výše veřejného dluhu činí 44,2 % HDP, to znamená 2997615 milionů korun.  

Tahle vláda se aspoň snaží tempo zadlužování, které jí nastavily vlády předchozí, zpomalovat a ideálně jej v čase otočit směrem ke zdravějšímu hospodaření. Úkol je to nesnadný. 

Pojďme si pomoci paralelou z řeckých bájí.  

Skylla je v řeckých bájích mořská obluda se šesti hlavami a dvanácti nohama. V bájích je nebezpečná mořeplavcům, kteří proplouvají Messinskou úžinou u Sicílie, a její nástrahy vždy násobí druhá příšera na protějším břehu, Charybda. Jde tedy o připodobnění velmi nejisté a nebezpečné cesty mezi dvěma zcela smrtícími póly, nebo spíš dvěma nevyhnutelnostmi.  

Nenasytnou Skyllu v našem případě zastupují mandatorní výdaje (jde o výdaje, které je stát povinen platit na základě zákonů či smluv a jiných závazků), které tvoří tři čtvrtiny rozpočtu, neokecáte. Prostě je z pozice státu musíte vydat, zaplatit, zacálovat. Bez debat. Nejvíc z nich dělají výplaty důchodů, platy státních zaměstnanců a tak.  

Doporučené články

Na druhé straně je Charybda, mocný mořský vír hospodářského poklesu, doprovázený malými příšerkami v podobě opozičních předáků a nespočetným hejnem mořských tvorů, které skrze svých nálad, přesvědčení a volebních nálad mění kurz mořeplavecké lodi od jedné obludy ke druhé.  

A na vlnách se potácí bárka jménem Česká republika. Tu a tam nabere vítr do plachet, tu a tam ztratí kurz, ale pořád se tak nějak snaží proplout mezi příšerami dluhů, hospodářských depresí a rozezlených občanů, jimž vláda nechtíc připomíná, že tohle všechno je naše země, naše závazky a naše problémy, a musíme se na nich podílet stejnou měrou, ať jsou aktuální výsledky plavby pozitivní, nebo ne.  

A o to tady přesně jde.  

Žádná vláda nespadne z nebes do reality neposkvrněné minulostí, žádný premiér nedokáže jen tak změnit polohu moře, jímž se jeho loď plaví, ani nemůže zrušit existenci Skylly a Charybdy. Můžeme s tím polemizovat, můžeme s tím, slovy Cimrmana, nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.  

Smysl mají jen kroky zakotvené v aktuální situaci, v drobných a opatrných pohybech kormidla. Pustíme-li jej z rukou a začneme snít o cizích mořích, jiných časech, lodi přinese jen zkázu. Jsme tady, teď. Uprostřed Evropy, ekonomických vztahů, procesů vývoje toho, čemu jsme si navykli říkat naše země a naše problémy.  

Není možné, aby je někdo mávnutím kouzelného proutku zrušil. Když vám bude někdo vykládat, že má recept na všechny otázky, že zná každou vlnu a mořský proud, pak vězte, že lže.  

Tahle vláda není ideální, samozřejmě. Dělá nepopulární kroky. Tak se zkusme občas zamyslet nad tím, k jaké z příšer by nás zaneslo kapitánství opozice, jestli přece jen nestojí za to aspoň občas vylévat vodu z děravého trupu lodi, co nabírá vodu a tak podobně.  

Máme ty, které jsme si zvolili. A pak opozičníky, kteří jsou ještě horší. Plavíme se společně po globálním moři, kde nás žádná shovívavost nečeká. Tak mi v téhle situaci nezbývá než říct – nebýt téhle vlády za kormidlem, bývalo by to mohlo být mnohem horší.   

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

Více souvisejících

komentář Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy