KOMENTÁŘ | Zeman v projevu stavěl sobě samému pomník. Nejlepší na něm bylo, že byl poslední

Vezměme to nejdřív stručně a jasně. Nejlepší na posledním vánočním poselství Miloše Zemana bylo to, že bylo poslední. A že už žádné další nebude. A komu ze ctěných čtenářů tohle shrnutí nestačí, ať klidně pokračuje ve čtení.

Ano, prezident Miloš Zeman po deseti letech končí. Naše země jej měla ve své čele celou dlouhou dekádu. A tak bylo na místě čekat, že coby prezident zvolí ve svém vánočním rozloučení formu, v níž by se dal nalézt nadhled, snad i špetka té věkem nabyté moudrosti a svůj lid pohladí po duši, rozechvěje jeho srdce vhodně zvolenými státnickými slovy a na závěr doplní trochu té naděje. Tak jestli byste čekali to samé, co já, tak vězte, že jsme se spletli.

Nicméně prezidenta Zemana je nutno pochválit za to, že v prvních několika minutách alespoň stručně podpořil Ukrajinu ve svém statečném boji s agresivním Ruskem, že vcelku realisticky zhodnotil jak energetickou krizi, tak inflaci a zadlužování, tedy zásadní problémy, s nimiž se naše země potýká. A to je asi tak všechno.

Zbytek projevu byl pokusem prezidenta vystavět sobě samému pomník – a byl Milošem Zemanem věnován osobě a dílu Miloše Zemana. Respektive státnickým úspěchům a veřejnému angažmá, na které je podle Zemana vhodné vzpomínat. Jako jeho podíl na vzniku krajů, profesionalizaci armády, privatizaci bank a tak podobně – a to v jeho rolích nejdříve poslanecké, později i premiérské a prezidentské. Bohužel ve výčtu svých pevných postojů zcela opomněl svou dlouholetou servilitu vůči totalitním východním velmocem – Rusku a Číně, kterou nahrával propagandě obou ze zmíněných zemí. Stejně tak bůhvíproč ze svého vlastního chvalozpěvu vynechal další jeho charakteristický rys – svůj sklon ke lhaní, urážení a rozdělování. Co naopak nezapomněl, bylo typicky zemanovské šťouchnutí do svých oponentů – a to především z řad „zakomplexovaných nul komentátorů a politiků,“ na něž prý končící prezident zapomene v den, kdy skončí.

Pevně věřím, že ani politici, novináři a občané, naopak na Zemana nezapomenou – a budou si pamatovat, jaké to, když si někoho takového zvolí do svého čela. Věřím také, že především na jeho machiavelistickou pružnost nezapomene historie a udělí mu o něco méně lichotivé místo v dějinách, než jaké si Miloš Zeman maluje.

Nicméně pojďme to uzavřít pozitivně. Jak už jsem psal, pozitivní na posledním vánočním projevu Miloše Zemana v roli prezidenta je to, že už je skutečně poslední. Uzavírá se jedna pomyslná éra polistopadové politiky ČR, tři první desetiletí postkomunistické současnosti naší země. Ať je to jak chce a ať už si o něm myslíme cokoli, podstatné je tohle. Naše země si během této doby získala a udržela svobodu, prozápadní kurz, a to samé platí o pevném zakotvení ve strukturách demokratického světa. Mám tedy za to, že s panem prezidentem se můžeme – ať jsme jeho příznivci či odpůrci – v klidu a slušně rozloučit, popřát mu šťastné důchodové dny a zapomenout. A věřit, že po jeho odchodu z mocenského hradního centra jej na jeho místě vystřídá někdo o kousek méně rozdělující, někdo méně ohebný a více hodnotově zakotvený.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman komentář

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy