Brněnští památkáři jsou bez ředitele. Kroupa prý manažersky zklamal

Brno - Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková odvolala z pozice ředitele Územního odborného pracoviště v Brně Petra Kroupu. Zdůvodnila to názorovými rozdíly na další směřování ústavu a sérií manažerských pochybení týkajících se hospodaření, zjistila v pondělí agentura Mediafax.

Petr Kroupa je dlouholetým pracovníkem NPÚ a podle Goryczkové nikdy nebyly zpochybněny jeho odborné kvality jako odborníka ve specializacích, kterým se dlouhodobě věnuje. Od roku 2009 je také členem Vědecké rady generální ředitelky NPÚ a nadále se předpokládá i jeho setrvání v ústavu.

Výtky k působení Petra Kroupy ve funkci ředitele v Brně jsou podle jeho pražské nadřízené především manažerské. Dlouhodobě a opakovaně údajně "nerespektoval vnitřní předpisy a normy, nedostatečně vykonával řídící činnosti, nezodpovědně přistupoval k plnění zadávaných úkolů a naplňování povinností především v oblasti přidělených mzdových prostředků".

Podle Goryczkové při svých krocích opakovaně "opomíjel řídící roli generálního ředitele jako jediného statutárního zástupce příspěvkové organizace, zodpovědného ze zákona za hospodaření instituce a efektivní nakládání se svěřeným státním majetkem".

Druhý aspektem odvoláním Kroupy jsou jeho zásadně odlišné názory k reformě NPÚ. Reorganizací se od počátku roku pravidelně zabývalo Kolegium generální ředitelky, jehož členy jsou i všichni ředitelé 14 územních pracovišť. Každý z nich dostal prostor pro vyjádření svých názorů, námětů a návrhů - všechny racionálně navržené úpravy byly využity. V současné době již uplynuly více než dva měsíce od potvrzení reorganizace tím, že ministryně kultury vydala Statut NPÚ a generální ředitelka rozhodla o organizační změně.

"Nyní již nelze kritickým názorem jednoho z ředitelů zpochybňovat celý tento proces," řekla Goryczková.

"Brněnský ředitel Kroupa nevyužil možnosti, kterou jsem po vydání rozhodnutí o reorganizaci v září 2012 nabídla v dostatečném časovém předstihu všem manažerům – tedy odstoupit, pokud se na implementaci transformace nechtějí aktivně podílet," zdůraznila generální ředitelka. Podle ní bylo legitimní, pokud ředitel Kroupa měl odlišné názory na podobu reformy. Ale pokud nabízené možnosti odejít nevyužil, měl se na restrukturalizaci podílet a zaměstnancům důležitého územního odborného pracoviště dát k dispozici dostatek relevantních informací a nepodporovat v nich tak, byť podvědomě, ztrátu zájmu o práci v NPÚ.

Územní odborné pracoviště v Brně zůstane podle Goryczkové i po restrukturalizaci NPÚ k 1. lednu 2013 plnohodnotným krajským pracovištěm. "Navíc se s novým statutem a organizačním řádem oficiálně stane také celostátním metodickým garantem problematiky péče o památky moderní architektury," řekla ředitelka. Podle ní se dokonce zvýší význam pracoviště, které souvisí jak s brněnskou tradicí moderní architektury, tak s tím, že ve vile Stiassni vzniká odborné centrum věnované architektuře.

Z brněnského pracoviště se však současně oddělí část, která dosud koordinuje činnost jednotlivých hradů a zámků v Jihomoravském kraji. Tu bude NPÚ nově koordinovat z nově vytvořené Územní památkové správy v Kroměříži, která převezme péči o všech 25 správ objektů ve čtyřech moravských krajích. Ředitelem této ÚPS se na základě výběrového řízení stal Jan Slezák. Hlavní tíže péče o objekty ale podle Goryczkové i nadále zůstane na kastelánech, kterým se tímto změní nadřízený a kontaktní osoby koordinující například přípravu investic. V souvislosti s oběma změnami se počet pracovníků na brněnském pracovišti sníží celkově o osm lidí.

"Jedním z momentálně viditelných dopadů této změny je však také odchod Petra Kroupy z funkce ředitele brněnského pracoviště," řekla Goryczková. Jeho odvolání je účinné k 30.listopadu, pak bude řízením pracoviště pověřen dosavadní náměstek pro památkovou péči Zdeněk Vácha.

"Na uvolněné místo v nejbližší době vypíšeme výběrové řízení," uvedla ředitelka. Hlavním cílem proměny NPÚ je údajně "vyšší efektivita využívání finančních i odborných kapacit ústavu zaměřených na péči o soubory mobiliárních fondů a sjednocení podmínek pro servis kulturních památek, o které se NPÚ stará".

Péči o objekty dosud koordinovaly sekce na 13 územních odborných pracovištích (v Praze zřízeno nebylo). Rozsah péče se zásadně lišil, stejně jako samotný počet objektů. Nyní budou tuto práci soustředit čtyři památkové správy v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži. Celou dobu vedení NPÚ i ministerstva kultury zvažovalo, zda moravskou správu umístit do Brna či do Kroměříže. Šance byly do poslední chvíle vyrovnané, vedení ústavu se nakonec rozhodlo pro Kroměříž.

Související

Praha

Cizinci-vandalové zavařili Praze. Odstranit graffiti z Karlova mostu není snadné

K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři, je potřeba restaurátorský záměr schválený památkáři. ČTK to dnes řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Záměr podle ředitele pražských památkářů Jiřího Skalického dnes restaurátor Jan Mjartan zpracuje a odešle na magistrát, Národnímu památkovému ústavu a TSK k souhlasu.
Kotva (obchodní dům)

Jaký bude osud známého obchodního domu? Kotva byla definitivně prohlášena památkou

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou. Proti dřívějšímu rozhodnutí ministerstva kultury nikdo nepodal rozklad, takže nabylo právní moci. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Martha Häckl, na informaci upozornil server iROZHLAS.cz. Prohlášení Kotvy za památku podle serveru nerozporoval ani vlastník budovy, firma Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly.

Více souvisejících

památkový úřad Brno

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy