Brno - Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková odvolala z pozice ředitele Územního odborného pracoviště v Brně Petra Kroupu. Zdůvodnila to názorovými rozdíly na další směřování ústavu a sérií manažerských pochybení týkajících se hospodaření, zjistila v pondělí agentura Mediafax.
Petr Kroupa je dlouholetým pracovníkem NPÚ a podle Goryczkové nikdy nebyly zpochybněny jeho odborné kvality jako odborníka ve specializacích, kterým se dlouhodobě věnuje. Od roku 2009 je také členem Vědecké rady generální ředitelky NPÚ a nadále se předpokládá i jeho setrvání v ústavu.
Výtky k působení Petra Kroupy ve funkci ředitele v Brně jsou podle jeho pražské nadřízené především manažerské. Dlouhodobě a opakovaně údajně "nerespektoval vnitřní předpisy a normy, nedostatečně vykonával řídící činnosti, nezodpovědně přistupoval k plnění zadávaných úkolů a naplňování povinností především v oblasti přidělených mzdových prostředků".
Podle Goryczkové při svých krocích opakovaně "opomíjel řídící roli generálního ředitele jako jediného statutárního zástupce příspěvkové organizace, zodpovědného ze zákona za hospodaření instituce a efektivní nakládání se svěřeným státním majetkem".
Druhý aspektem odvoláním Kroupy jsou jeho zásadně odlišné názory k reformě NPÚ. Reorganizací se od počátku roku pravidelně zabývalo Kolegium generální ředitelky, jehož členy jsou i všichni ředitelé 14 územních pracovišť. Každý z nich dostal prostor pro vyjádření svých názorů, námětů a návrhů - všechny racionálně navržené úpravy byly využity. V současné době již uplynuly více než dva měsíce od potvrzení reorganizace tím, že ministryně kultury vydala Statut NPÚ a generální ředitelka rozhodla o organizační změně.
"Nyní již nelze kritickým názorem jednoho z ředitelů zpochybňovat celý tento proces," řekla Goryczková.
"Brněnský ředitel Kroupa nevyužil možnosti, kterou jsem po vydání rozhodnutí o reorganizaci v září 2012 nabídla v dostatečném časovém předstihu všem manažerům – tedy odstoupit, pokud se na implementaci transformace nechtějí aktivně podílet," zdůraznila generální ředitelka. Podle ní bylo legitimní, pokud ředitel Kroupa měl odlišné názory na podobu reformy. Ale pokud nabízené možnosti odejít nevyužil, měl se na restrukturalizaci podílet a zaměstnancům důležitého územního odborného pracoviště dát k dispozici dostatek relevantních informací a nepodporovat v nich tak, byť podvědomě, ztrátu zájmu o práci v NPÚ.
Územní odborné pracoviště v Brně zůstane podle Goryczkové i po restrukturalizaci NPÚ k 1. lednu 2013 plnohodnotným krajským pracovištěm. "Navíc se s novým statutem a organizačním řádem oficiálně stane také celostátním metodickým garantem problematiky péče o památky moderní architektury," řekla ředitelka. Podle ní se dokonce zvýší význam pracoviště, které souvisí jak s brněnskou tradicí moderní architektury, tak s tím, že ve vile Stiassni vzniká odborné centrum věnované architektuře.
Z brněnského pracoviště se však současně oddělí část, která dosud koordinuje činnost jednotlivých hradů a zámků v Jihomoravském kraji. Tu bude NPÚ nově koordinovat z nově vytvořené Územní památkové správy v Kroměříži, která převezme péči o všech 25 správ objektů ve čtyřech moravských krajích. Ředitelem této ÚPS se na základě výběrového řízení stal Jan Slezák. Hlavní tíže péče o objekty ale podle Goryczkové i nadále zůstane na kastelánech, kterým se tímto změní nadřízený a kontaktní osoby koordinující například přípravu investic. V souvislosti s oběma změnami se počet pracovníků na brněnském pracovišti sníží celkově o osm lidí.
"Jedním z momentálně viditelných dopadů této změny je však také odchod Petra Kroupy z funkce ředitele brněnského pracoviště," řekla Goryczková. Jeho odvolání je účinné k 30.listopadu, pak bude řízením pracoviště pověřen dosavadní náměstek pro památkovou péči Zdeněk Vácha.
"Na uvolněné místo v nejbližší době vypíšeme výběrové řízení," uvedla ředitelka. Hlavním cílem proměny NPÚ je údajně "vyšší efektivita využívání finančních i odborných kapacit ústavu zaměřených na péči o soubory mobiliárních fondů a sjednocení podmínek pro servis kulturních památek, o které se NPÚ stará".
Péči o objekty dosud koordinovaly sekce na 13 územních odborných pracovištích (v Praze zřízeno nebylo). Rozsah péče se zásadně lišil, stejně jako samotný počet objektů. Nyní budou tuto práci soustředit čtyři památkové správy v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži. Celou dobu vedení NPÚ i ministerstva kultury zvažovalo, zda moravskou správu umístit do Brna či do Kroměříže. Šance byly do poslední chvíle vyrovnané, vedení ústavu se nakonec rozhodlo pro Kroměříž.
Související
Cizinci-vandalové zavařili Praze. Odstranit graffiti z Karlova mostu není snadné
Jaký bude osud známého obchodního domu? Kotva byla definitivně prohlášena památkou
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková