Ostrava – Největší profesionální divadlo v Moravskoslezském kraji se rozhodlo připomenout 25. výročí sametové revoluce debatou místo představení. Po 25 letech se tak Národní divadlo moravskoslezské na jeden večer opět stane prostorem pro otevřenou diskuzi s významnými osobnostmi české vědy a kultury.
V pondělí 17. listopadu uplyne už čtvrt století od sametové revoluce. Čtvrt století je tato událost jednou z nejvýznamnějších událostí novodobých českých dějin. Čtvrt století je naše země svobodná. Ví se však také o podstatné roli divadelníků, bez nichž by celý proces „nenásilného převratu" vůbec nemusel proběhnout? V čem vlastně byl jejich přínos?Pietní akce k výročí 50 let od uzavření českých vysokých škol nacisty byla v Praze naplánovaná na pátek 17. listopadu. Poklidný průvod na Národní třídě byl však násilně ukončen zásahem bezpečnostních složek. O den později se ke stávkujícím studentům připojili divadelníci a po setkání v Realistickém divadle v Praze vydali prohlášení, ve kterém vyzvali všechna divadla ke stávce: „V neděli 19. listopadu proběhla v zákulisí Divadla Jiřího Myrona diskuze, zda hrát, či nehrát. Zprávy o tom, co se v Praze přihodilo, byly zkreslené, nepřesné a bylo jich málo. Rozhodl tehdy ohled na diváky a v tento den se ještě hrálo," přibližuje vedoucí archivu Národního divadla moravskoslezského Lenka Schreiberová a pokračuje: „O den později se mělo konat v Divadle loutek dopolední představení pro děti, herci však oznámili učitelkám, že v návaznosti na události 17. listopadu vstupují do stávky. Ranní představení pro děti se odehrálo ještě v Divadle Petra Bezruče, to dopolední už ale bylo odvoláno. Proběhla také schůze Svazu českých divadelních umělců v divadelním klubu, kde se jednalo o dalším postupu. V jejím průběhu se pod okny klubu objevili skandující studenti, kteří vyzvali zdejší divadelníky k solidaritě. V úterý 21. listopadu pak bylo přijato prohlášení k zahájení stávky, k němuž se připojily všechny soubory Státního divadla i jevištní technika. Divadlo se přihlásilo ke generální stávce, která proběhla 27. listopadu, a účastníci celodivadelní schůze se, až na dva hlasy, přihlásili k hnutí a programu Občanského fóra."Druhý týden se pak využívají divadelní budovy pro veřejné diskuze. První se koná v pondělí 27. listopadu v Divadle Jiřího Myrona, hlediště i jeviště je plné lidí. A tuto skutečnost připomene Národní divadlo moravskoslezské i 17. listopadu letošního roku. Dnes nehrajeme! Diskutujeme! Kde jsme byli, kde jsme, kam jdeme? Po 25 letech se divadlo na jeden večer opět stává prostorem pro otevřenou diskuzi. Moderátorem večera je sociolog Jiří Siostrzonek. Pozvání k debatě přijali malíř a pedagog Daniel Balabán, slovenský spisovatel Michal Hvorecký, psycholog Jeroným Klimeš, farář, chartista, překladatel a autor písní Miloš Rejchrt a překladatel a publicista Libor Dvořák. Diskuze se koná 17. listopadu 2014 od 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona. Vstup na akci je volný.
Související
Národní divadlo moravskoslezské uvede komicky laděný balet Don Quijote
Diváci rozhodnou, jak dopadne ostravská inscenace Teror
Národní divadlo moravskoslezské (NDM)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se bude oteplovat i po svátcích, naznačuje výhled
včera
StarDance nabídne i energické mládí. Zatančí Tomas Sean Pšenička
včera
BIS zasáhla proti ruské stínové flotile. Rogač je nově na sankčním seznamu
včera
Policie prozradila, jak soud rozhodl o pátém podezřelém v pardubické kauze
včera
Výhled počasí na duben. Meteorologové nastínili, co bude po Velikonocích
včera
Zněl prý hlas zdravého rozumu. Babiš a Fico obnovili společná jednání vlád
včera
OBRAZEM: Pavel obdivoval olympijské a paralympijské mediale. Nechyběli Jílek a Maděrová
včera
Trump označil Lukašenka za vysoce respektovaného prezidenta
včera
Školní rok v Česku skončí dříve, než se původně předpokládalo
včera
Válka USA s Íránem má nečekaného "vítěze". Překonal i Trumpa
včera
Spoluúčast u havarijního pojištění: Jak ovlivňuje cenu a plnění?
včera
Sežeňte si ropu sami. Budeme si pamatovat, že jste nám nepomohli, vzkázal rozlícený Trump Evropě
včera
Orbán překročil meze. EU doufá, že volby znovu nevyhraje
včera
Světový trh s ropou se zmítá v hluboké krizi. Existuje naděje na stabilizaci dodávek?
včera
Pentagon zvažuje, že zbraně určené pro Ukrajinu pošle na Blízký východ
včera
K útoku na budovu Ruského střediska se dobrovolně přihlásil cizinec
včera
Západní metropole vědomě brzdí zřízení tribunálu pro potrestání Ruska, tvrdí ukrajinský tisk
včera
Frustrace v Bruselu dosáhla vrcholu. EU chystá plán v případě, že Orbán vyhraje volby
včera
Zelenskyj zveřejnil svoje příjmy. Prezidentský plat má nižší než je minimální mzda v Česku
včera
Velikonoční předpověď. Počasí bude stabilní, oteplí se až na 20 stupňů
Bude teplo, často slunečno. Taková je nejnovější předpověď na Velikonoce, která nepochybně potěší spoustu lidí. Především v Čechách mohou nedělní maxima výjimečně vyšplhat až na 20 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě