RECENZE – V podzemních prostorách Studia Švandova divadla od poloviny října uvádějí etudy pro dvě živelné herečky. Hra HŘEBÍČKOVÁ S ONUFRÁKOVOU LEHCE MEDITUJÍ ANEB DĚVKY OD ARBESA je založena na improvizaci a otevřeném přístupu k danému tématu.
V rámci Intimních rozhovorů, které mají podle uměleckého šéfa Švandova divadla Dodo Gombára otevřeně mluvit o společenských tématech a bezprostředně tak reagovat na dění okolo nás, ve Švandově divadle uvedli hru Hřebíčková s Onufrákovou lehce meditují aneb Děvky od Arbesa. Ve čtyřech příbězích, které jsou zasazeny do prostředí Smíchova, konkrétně Arbesova náměstí, si herečky pohrávají s tématem ženského přátelství a s tím, kdo bývá v jaké situaci a době označen za lehkou děvu.
První setkání hereček na jevišti se točí kolem divadelní kritiky, která mnohdy dává divadelním souborům dost zabrat. Herečky v roli divadelních kritiček, z nichž ani jedna coby herečka na pódiu nestála, ale zato všechny z divadelní branže hojně pranýřují, si tak s kritikou vyměnily pozice. S lahví rumu v ruce parodují kritičky a neberou si žádné servítky. Na obou herečkách je jasně vidět, jak si tuto část užívají, a totéž platilo i pro publikum. Na kritice se vyřádily nejen herečky, ale též kostymérka Lenka Odvárková, která je oděla do zastaralých kostýmků a na hlavu jim napařila děsivě vyhlížející paruky. Takovou roli by si zajisté rád zahrál nejeden herec.
Od divadelní kritiky a „nemožného" divadla se herečky přesouvají na lavičky na Arbesově náměstí. Zde se už představují jako dívky žijící na ulici, jejichž čeština není nikterak vytříbená, častují se výrazy, které člověk v poslední době poměrně často slýchá ve spojení s naším panem prezidentem, a jejich největším tématem je jejich pasák, jehož jedna z dívek bezmezně miluje a naivně sní o společné budoucnosti.
Skokem se přehoupnou o století zpět, kdy stačilo poodhalit kotník, aby bylo na dívku pohlíženo skrz prsty, natož když pak neprovdaná dívka otěhotněla. Tato část je však oproti dvěma předchozím příběhům dramatem, což diváka do jisté míry zaskočí. Do této chvíle se bavil vtípky, kterých ve hře není poskrovnu, co není vysloveno, to je zahráno mimikou. Teď se musí rozloučit s humorem, přestože ho nějakou dobu „vyhlíží", než čekání vzdá.
Zatímco první tři příběhy mají pevný text, poslední je založen čistě na improvizaci Zuzany Onufrákové a Petry Hřebíčkové, které zde představují samy sebe a to, jak může být vztah mezi herečkami falešný. Sledujeme humorný vývoj jejich vzájemného vztahu, který je více než přátelstvím ovlivněn touhou po velké kariéře, kvůli níž jsou ochotny tu druhou hodit přes palubu.
Přechody mezi jednotlivými postavami jsou navíc chvilkové, kdy herečky opustí jeviště a během okamžiku se vrátí zpět v jiném kostýmu, s jiným výrazem na tváři a připravené na jinou dobu. Mírným problémem je přechod mezi druhou a třetí částí pro diváky, neboť z parodie se musí přesunout do poněkud pochmurnější atmosféry.
V tomto představení se ukazuje, jak schopnými tyto dvě herečky jsou. Během hodiny a půl se potýkají se čtyřmi postavami tak odlišnými, že více by snad ani odlišné být nemohly. Každý příběh je totiž zasazen do jiné společnosti a doby, což se musí odrazit ve výrazu, podání i pohybu. Ve všech rolích je vidět plné nasazení obou hereček, které jsou sice rozdílné, ale zároveň je znát, že jsou naladěné na stejnou vlnu. Divák většinou tyto herečky vidí v seriózních rolích a je proto těžké uvěřit, že to jsou takové živly.
Je třeba ocenit i program k představení, kde jsou nejen jména všech členů divadelního týmu, který se na inscenaci podílí, ale i medailonky k postavám, které Hřebíčková s Onufrákovou v představení ztvárnily.
Hřebíčková s Onufrákovou lehce meditují aneb Děvky od Arbesa
Režie: Dodo Gombár
Dramaturgie: Lucie Kolouchová
Hudba: David Rotter
Scéna: Jan Polívka
Kostýmy: Lenka Odvárková
Produkce: Ilona Hájková
Hrají: Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková
Premiéra: 18. října 2014 ve Studiu Švandova divadla
Nejbližší reprízy: 24. listopadu, 5. a 28. prosince a 23. ledna.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
Lupiči ze Švandova divadla dopadeni. Původně to vypadalo na dokonalý zločin, přiznala policie
Pražská kavárna útočí. Jedni ji brání, druzí ji haní, vše u Švandů
Švandovo divadlo na Smíchově , Petra Hřebíčková , Zuzana Onufraková (herečka)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek