Hamlet není cizí, je to současný kluk plný beznaděje

RECENZE – Švandovo divadlo, které sídlí v Praze na Smíchově, má na svém repertoáru vynikající inscenaci, jež si zaslouží poklonu. V prosinci 2013 zde uvedli Shakespearova HAMLETA v moderním hávu a opakovaně si vysluhují ovace diváků a nyní se dočkali i uznání od odborníků. Dva herci, kteří se v této inscenaci blýskli, jsou nominování do ceny Thálie.

Dílo Williama Shakespeara patří k základům, které by měl každý vzdělaný člověk znát. Nebudu se tedy příliš rozepisovat o ději hry o princi dánském, který se potýká se lží v rodině. Pro mladíka, který žije ideály a je stále více dítětem, než mužem, je to bolestivé procitnutí do skutečného světa dospělých.

Mladičký Hamlet, jehož těžký životní osud zakouší na jevišti Patrik Děrgel, si získává přízeň publika díky své spontaneitě a legráckám, kterými se baví s blízkým přítelem Horaciem (Marek Pospíchal). Díky vtipům, kterými rozesmává diváky v první polovině hry, si získá sympatie snad všech. Tím je vyprávění o Hamletovi ve Švandově divadle jiné, neboť pozorujeme, že jde o mladého člověka, který ještě stále věří v to, že svět může být krásný.

Do filosofického hloubání, jakému se často v inscenacích oddává Hamlet od samého počátku, Hamleta ze Švandova divadla zažene až situace, kterou psychicky nezvládá. Patrik Děrgel v tomto představení představuje výraznou proměnu osobnosti, kterou zvládá precizně, a je vidět, že na jevišti není Děrgel, ale Hamlet, neboť svou rolí zcela žije.

Vedle Ofélie (Zuzana Onufráková), která se zblázní vinou smrti otce, jehož omylem zabil Hamlet, je znatelné, že Hamlet své šílenství jen předstírá, k čemuž ho ostatně dohnala situace, kdy je na něj pohlíženo jako na šílence, když pochybuje o příčině smrti svého otce. Hamlet sice může vypadat šíleně, ale stále jsou jeho projevy promyšlené, zatímco Ofélie mizí.

Petra Hřebíčková, která je vedle Patrika Děrgela druhým hercem nominovaným na Thálii, v roli Gertrudy není od pohledu proradnou ženou, která nadšeně skočila do náruče vraha svého manžela, ale je starostlivou matkou, která sice nechce být sama, ale stále je pro ni zásadní osud jejího syna, prince dánského. Gertruda trpí, když trpí Hamlet, což není ukázáno jen slovem, ale především citem, který je společně s Gertrudou a Hamletem na jevišti.

William Shakespear podle starších legend, jak se divák dozví z programu k představení, napsal Hamleta. Stejně důležitou úlohu však sehrál režisér Daniel Špinar, který hru adaptoval a zasadil ji do současné společnosti. Na jevišti nesledujete problémy nějakého cizího princátka z 16. století, ale muže, který žije tady a teď. Díky tomu, je možné si uvědomit nadčasovost příběhu, který vypráví o Hamletovi – lži a proradnost žijí stále a stále ovlivňují mezilidské vztahy.

William Shakespear: HamletPřeklad: Jiří JosekRežie a adaptace: Daniel ŠpinarDramaturgie: Lucie KolouchováHudba: Petr WajsarScéna: Iva NěmcováKostýmy: Lucia ŠkandílkováLight Design: Martin ŠpetlíkProdukce: Ilona Hájková

Osoby a obsazeníHamlet, princ dánský: Patrik DěrgelClaudius, král dánský, Hamletův strýc: Kamil HalbichGertruda, královna, Hamletova matka: Petra HřebíčkováPolonius, kancléř: Miroslav HruškaLaertes, Poloniův syn: Filip ČapkaOfelie, Poloniova dcera: Zuzana OnufrákováHoracio, přítel Hamletův: Marek PospíchalRosencrantz, dvořan: Tomáš KobrGuildenstern, dvořan: Jaroslav ŠmídDále hrají: Matouš Filcík, Artur Mirakjan, Pavel Pecina, David Schaffer

Premiéra proběhla ve Velkém sále Švandova divadla .

Související

Švandovo divadlo na Smíchově a divadelní kavárna

Lupiči ze Švandova divadla dopadeni. Původně to vypadalo na dokonalý zločin, přiznala policie

Policisté zadrželi dva muže, které podezírají z toho, že koncem loňského roku přepadli ve Švandově divadle v Praze vrátného a odnesli si z budovy trezory s penězi a spotřební elektroniku za více než 100.000 korun. Dvojice ve věku 46 a 48 let podle zjištění kriminalistů dříve pracovala ve firmě, která v divadle zajišťovala servisní práce. Za loupež, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku mužům hrozí v případě uznání viny až deset let vězení. ČTK to dnes sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Více souvisejících

Švandovo divadlo na Smíchově Petra Hřebíčková Patrik Děrgel (herec)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy