RECENZE: Zamilovaný Shakespeare v Městském divadle Brno nenadchne, ani neurazí

RECENZE – Nesnáze dvou milenců, bohaté kostýmy, divadlo na divadle… V Městském divadle Brno uvedli divadelní adaptaci oscarového filmu Johna Maddena Zamilovaný Shakespeare. Vznikla inscenace, která nenadchne, ani neurazí, která baví, ale často i nudí. Tvůrčí tým v čele s režisérem Stanem Slovákem se totiž nesnažil vytvořit originální verzi předlohy. Výsledkem je tak pouze slabý odvar skvělého filmu.

V roce 1998 spatřil světlo světa film Zamilovaný Shakespeare režiséra Johna Maddena. Příběh o Williamu Shakespearovi a dívce Viole, která se převléká za muže, aby mohla hrát v divadle, se rázem stal senzací a dočkal se sedmi Oscarů. Autoři filmového scénáře Marc Norman a Tom Stoppard teprve po patnácti letech svolili k divadelní adaptaci (tu vytvořil Lee Hall), a tak mohli sledovat velkou lásku, která nejslavnějšího dramatika všech dob inspirovala k napsání jeho asi nejproslulejší tragédie, i diváci při její londýnské premiéře v roce 2014.

Teprve dva roky po světové premiéře hry ji uvádí Městské divadlo Brno v režii Stana Slováka. Ten ještě před premiérou avizoval, že se svým týmem zasahovali do předlohy co nejméně, a tedy téměř neškrtali. To se však ukázalo jako největší úskalí inscenace, která je zbytečně zdlouhavá a obsahuje množství scén, bez nichž by se příběh obešel a zbytečně zpomalují děj. Příkladem za všechny jsou celé obrazy z Romea a Julie, které zde inscenátoři nechali hned dva v druhé polovině, což je vzhledem k téměř tří hodinové stopáži inscenace opravdu zbytečné.

Na rozdíl od nedávno uvedeného Limonádového Joea (recenze zde), který byl výborný právě svým originálním, nikoli filmu věrným pojetím, Zamilovaný Shakespeare vyznívá jako pouhý přepis filmu, jehož atmosféru se však nepodařilo přenést. Do scény, které by byly už tak vtipné, v MdB zbytečně přidávají vulgarismy a jiné rušivé prvky. Například hned úvodní obraz, v němž Shakespeare v tvůrčí krizi vymýšlí vhodné básnické přirovnání, by byl roztomile vtipný, kdyby jenom brněnský William nedodal, že „je to na h*vno". Jedna z nejlepších scén filmu, kdy William na loďce konečně pochopí, že Kent je převlečená Viola, je zde zbytečně rušen vtipkováním opilého převozníka.

Režie Stana Slováka je jaksi nenápadná a nesnaží se o velkolepá, ani originální řešení. Přesto se v ní však najdou jak chytré, tak i slabší režijní nápady. Důmyslně je například řešena scéna, kdy jako divadlo na divadle postavy sledují úryvek z představení Dvou kavalírů veronských, pro diváky v hledišti je však němé a místo toho sledujeme dialog Shakespeara s divadelním podnikatelem Henslowem. Působivá je také scéna v nevěstinci, kdy se za štronza ostatních dozvídáme o smrti Christophera Marlowa.

Méně povedeně je naopak řešena již míněná scéna na loďce, v níž je voda zobrazena tak neoriginálním způsobem, jako je modrá látka, kterou natřásají postavy kolem, což nadto velmi ruší dialog Shakespeara s Violou. Z nepochopitelných důvodů jsou také intimní scéně v pokoji Violy přítomny ostatní postavy, které sedí rozmístěné po prostoru a sledují Shakespeara, jak vysvléká Violu, což naprosto ničí atmosféru situace.

Čím však inscenace vyniká, je výtvarné řešení, které v Městském divadle Brno zklame málokdy. Scénografie Jaroslava Milfajta vychází z shakespearovské doby a podoby tehdejšího divadla. Díky skvělému technickém vybavení Činoherní scény se mění často, ale naprosto plynule kulisy scén z divadla Rose do prostředí Violina pokoje nebo míst před Violiným domem. Scénografii doplňují krásné dobové kostýmy Andrey Kučerové.

V titulní roli se představila jedna z největších hvězd souboru, Dušan Vitázek, který se objevuje především v muzikálech, netypicky činoherní roli však zvládl s přehledem. Vitázek vnesl do role básníka šarm i hravost, přesvědčil i ve vážněji laděných scénách. Violu hraje Andrea Zelová, která obstojně dokázala měnit polohy mezi zamilovanou a po divadle lačnící energickou dívkou. O nejvýraznější roli se však postaral Michal Isteník, jehož komediální talent nepřestává překvapovat, a kdykoliv se ukázal, zdlouhavá a někdy monotónní inscenace na chvíli ožila. Stejně zábavná byla jako vždy výborná Alena Antalová v roli Chůvy.

Za pochvalu také stojí hudba, jíž s komorním obsazením nastudoval Karel Cón a která představení doprovází živě z balkonu. Spolu s něžným zpěvem Barbory Remišové se jedná o příjemné doplnění a dotvoření historické doby inscenace.

Zamilovaný Shakespeare v Městském divadle Brno nenadchne, ani neurazí a je určen především pro diváky, kteří si chtějí v divadle odpočinout a netouží po hlubším zážitku. Kdo však chová v oblibě Maddenův film, pravděpodobně nenalezne důvod do divadla chodit. Inscenace totiž působí pouze jako slabší odvar filmu.

Celkové hodnocení: 65 %

Městské divadlo Brno

Marc Norman, Tom Stoppard, Lee Hall: Zamilovaný Shakespeare

Režie: Stanislav SlovákPřeklad: Jitka SloupováScéna: Jaroslav MilfajtKostýmy: Andrea KučerováHudba: Paddy CunneenHudební nastudování a úpravy: Karel CónChoreografie: Michal MatějScénický šerm: Josef JurásekSvětelná režie: David KachlířDramaturgie: Jan ŠotkovskýObsazení: Dušan Vitázek (William Shakespeare), Svetlana Janotová / Andrea Zelová (Viola de Lesseps), Aleš Slanina (Christopher Marlowe), Michal Isteník (Philip Henslowe, divadelní podnikatel), Alena Antalová (Chůva), Jiří Mach (Lord Wessex), Petr Štěpán (Ned Alleyn, herec), Tomáš Sagher (Richard Burbage, herec), Jakub Uličník (Hugh Fennyman), Robert Jícha (Edmund Tilney), Josef Jurásek (Sir Robert de Lesseps), Markéta Sedláčková (Královna Alžběta), Rastislav Gajdoš (Ralph), Tomáš Dalecký (John Webster), Katarína Ptáčková (Molly, šlapka), Barbora Remišová (Kate, šlapka) + Dana Hyblerová, Soňa Kubišová, Hana Vašáková, Jan Brožek, Miloslav Čížek, Jakub Przebinda, Jiří Ressler, Robert Hamala, Michal Nevěčný, Jaroslav Záděra (členové herecké společnosti)

Premiéra: 12. a 13. listopadu 2016 na Činoherní scéně MdB (recenze psána z reprízy 7. prosince 2016)

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze Městské divadlo Brno (MdB) William Shakespeare

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel

Hromadná nehoda kamionů komplikuje už od půlnoci z úterý na středu provoz na páteřní české dálnici D1. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, havárii nepřežila jedna osoba. Další dva lidé utrpěli zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy