RECENZE: Spalovač mrtvol v Národním divadle zachraňuje duše v nákupním centru

RECENZE – Národní divadlo uvedlo v prosinci loňského roku na prknech Stavovského divadla premiéru Spalovače mrtvol. Režisér Jan Mikulášek adaptaci proslulého románu o zaměstnanci krematoria převedl do současnosti a do hlavní role obsadil vynikajícího Martina Pechláta.

Proslulou novelu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol o zaměstnanci krematoria Karlu Kopfrkinglovi, který se z vzorného manžela a otce stane vrahem, známe také z filmové adaptace Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Režisér Jan Mikulášek společně s dramaturgyní Martou Ljubkovou se rozhodli jít vlastní cestou a vytvořili vlastní dramatizaci, v níž je příběh přenesen do současnosti a klade důraz především na groteskní obraz společnosti a přerod charakteru hlavní postavy.

Inscenátoři dokázali především nadčasovost příběhu, který Fuks napsal již v roce 1967 a v té době fungoval hlavně jako varování před druhou světovou válkou. Ve své dramatizaci kladou důraz na dnešní konzumní společnost, kariérismus a manipulaci. Největší část textu tvoří vyprávění Koprfkingla o sobě a své rodině.

Pro kmenového režiséra Divadla Na zábradlí, Jana Mikuláška, je Spalovač mrtvol prvním režijním vstupem na scénu Národního divadla. Jak je u Mikuláška zvykem, inscenace je plná jevištních obrazů a metafor, z nichž některé jsou velmi působivé. Velký význam zde mají postavy s bílými hlavami, které tvoří jak bezejmenný dav, přes něhož je vyjádřena právě dnešní konzumní společnost, tak i mrtvoly v Kopfrkinglově krematoriu.

„Každé manželství, Nebeská, nemůže být tak krásné jako to naše…“

Působivý obraz vytváří také televizní obrazovky v jedné části scény, na nichž pozorujeme „rodinnou idylku“ Kopfrkinglů a Karlův monolog o milosrdenství smrti. Právě láska rodiny je zde několikrát vyjádřena tak expresivně, že je od začátku jasné, že skutečnost je úplně jiná. Všichni víme, jak příběh dopadne, ale právě díky Karlově přehnanému dokazování jeho štěstí a spokojenosti v životě, není těžké uvěřit postupné změně jeho chování. Proto se jeví jako až příliš názorné ukázání Koprkinglovy změny v charakteru, když se asi v polovině inscenace natře hnědou barvou po těle.

Autorem scénografie je Mikuláškův stálý spolupracovník Marek Cpin. Společně příběh zasadili do prostoru nákupního centra, který je v zadním plánu členěný na několik prosklených místností. Nákupní centrum efektně vyjadřuje hlavní myšlenky inscenace, zároveň dokáže zastoupit i domov Kopfrkinglových, kdy například koupelna s umyvadly funguje i jako společenská místnost, kde se schází návštěva.

„Ještě jednu dobrou duši spasit…“

Důkazem, že se tvůrci nenechali inspirovat Herzovým filmem je i obsazení. Do hlavní role totiž obsadili typově naprosto odlišného herce, než jakým byl Rudolf Hrušínský, a to Martina Pechláta. Pechlát výborně ztvárnil Karla Kopfrkingla ve všech polohách této postavy, a že jich není málo. Muže, který s vnitřním odstupem popisuje svůj život, ve skutečnosti je však prázdný a bez názoru, znázornil především pomocí velkým expresivních gest. Stejně uvěřitelný je i přerod v jeho chování, a nakonec změna v chladnokrevného vraha, který bez pohnutí vyvraždí svoji rodinu s vírou, že tak spasí jejich duše.

Lakmé, kterou hraje Pavla Beretová, je v tomto pojetí energická a není tou poslušnou manželkou, jakou byla v podání Vlasty Chramostové. Ve výrazu Beretové je jasně patrná předstíraná spokojenost v rodině, v níž najdeme záblesky neštěstí. Kromě Radúze Máchy a Lucie Polišenské v rolích dětí Miliho a Ziny je nutné zmínit ještě vynikajícího Vladimíra Javorského, který v roli Williho Reinke figuruje jako jakýsi pokušitel, který s úspěchem svádí Karla na scestí.

Zásadním problémem inscenace je její uvedení na scéně Stavovského divadla. Jedná se totiž přece jen o komorní příběh jedné rodiny, kterému by mnohem více prospěla menší scéna. Mikulášek navíc v minulých letech dokázal, že se mu na malých scénách daří mnohem lépe. Velký prostor Stavovského divadla inscenaci ubírá na síle a pro diváka tak není úplně lehké se vcítit do příběhu.

Celkové hodnocení: 80 %

Národní divadlo

Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol

Dramatizace: Jan Mikulášek, Marta Ljubková Režie: Jan Mikulášek Dramaturgie: Marta Ljubková Scéna: Marek Cpin Kostýmy: Marek Cpin Světelný design: Pavla Beranová

Hrají: Martin Pechlát (Karel Kopfrkingl), Pavla Beretová (Lakmé), Lucie Polišenská (Zina), Radúz Mácha (Milivoj), Vladimír Javorský (Willi Reinke), Klára Sedláčková-Oltová (Erna) a další

Premiéra: 15. prosince 2016 (psáno z reprízy 11. ledna 2017)

Související

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

Více souvisejících

Národní divadlo Stavovské divadlo recenze

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy