James Dean baletu přijede do Prahy

Praha – Jeden z nejvýraznějších světových tanečníků přijal pozvání do Prahy. Sergej Polunin je často označovaný jako James Dean baletu nebo nejtalentovanější baletní tanečník své generace.

Balet Národního divadla oznámil, že do Prahy zavítá jedna z nejvýraznějších osobností současné baletní scény. Sergej Polunin byl nejmladším sólistou v historii Královského baletu v Londýně a je často přirovnáván k legendárnímu Michailu Baryšnikovi. Ukrajinský tanečník se dostal až na filmové plátno díky spolupráci s americkým režisérem Stevenem Cantorem a producentkou Gabrielle Tanaovou.

Sergej Polunin se z nejprestižnějších divadel dostal až do filmu. Snímek Dancer měl světovou premiéru v USA a od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Pražští diváci budou mít možnost film zhlédnout v historické budově Národního divadla v květnu. Promítat se však bude pouze dvakrát během jediného dne.

Polunin se však nepředstaví pouze ve filmu, diváci budou moci tohoto vynikajícího tanečníka shlédnout živě, a to na prknech Národního divadla v populární choreografii Také me to Church. Po vystoupení se uskuteční veřejná diskuze s umělcem nejen o filmu, ale i o jeho kariéře a životě. Diskuzi povede producent Milosh Harajda, který se Sergejem i LaChapellem úzce spolupracuje a díky kterému se celá akce realizuje.

Vstupenky budou v prodeji od 10. března 2017 v pokladnách Národního divadla. Stane se tak přesně v den, kdy film vstoupí do distribuce ve Velké Británii.

„Jsem velice rád, že unikátní dokument s prostým názvem DANCER se podařilo dostat do Národního divadla, a to i s jeho protagonistou osobně. Sergeje Polunina považuji bez nadsázky za fenomenální zjev, a to nejen z hlediska jeho profesionálních dovedností, ale stejně tak i v rámci značné vnitřní rozervanosti a neučesaných životních peripetií.  Sergej sám i tento film „mluví“ o tom, že každá mince má dvě strany a nic v životě není zadarmo,“ svěřil se umělecký šéf Baletu Národního divadla, Petr Zuska, v tiskové zprávě.

Film Dancer je osobním portrétem pozoruhodného člověka a velkého umělce, tanečníka Sergeje Polunina. Ten na vrcholu své slávy, ve dvaceti jedna letech, odešel z tanečního světa a balancoval se svým talentem, jenž se v té době stal spíše zátěží než darem.

„Po privátní předpremiéře v Londýně, na kterou mě pozvala producentka filmu Gabrielle Tana, jsem pochopil, že Sergejův příběh musí vidět české a slovenské publikum. V Londýně nebo New Yorku veřejnost ocení uměleckou hodnotu tohoto dokumentárního díla, ale vzhledem k naší historii i geografické poloze film Dancer zdejší diváky zasáhne úplně jinak. Měl jsem to štěstí, být přítomen na začátku cesty Sergeje a Davida LaChapella a bylo fascinující pozorovat, jak jedno setkání v hotelu Claridges vyústilo do globální senzace," říká producent Milosh Harajda.

Sergej Vladimirovič Polunin se narodil v roce 1989 v ukrajinském městě Kherson. Od čtyř do osmi let chodit na hodiny baletu na místní akademii a poté navštěvoval Kievskou státní taneční konzervatoř. Jeho rodiče se rozvedli, když bylo Sergejovi patnáct. Tato skutečnost se pro mladého tanečníka stala zdrojem traumatu a Sergej ztratil motivaci tančit. Začal pít, nechodil na lekce, vystupoval pod vlivem kokainu.

Polunin se stal historicky nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ale v roce 2012 z divadla odešel. Poté však přijal pozvání do Ruska a stal se prvním sólistou v Moskevském akademickém hudebním divadle K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka a ve Státním akademickém divadle opery a baletu v Novosibirsku. Za svou kariéru získal několik prestižních ocenění. V roce 2013 se rozhodl s tancem definitivně skončit.

O rok později se ale setkal s americkým fotografem a hudebním režisérem Davidem La Chapellem, který mu nabídl spolupráci a společně vytvořili mimořádně úspěšný hudebně-taneční klip Take me to Church. Po této zkušenosti se Polunin k tanci opět vrátil. Uvědomil si totiž, že je jeho životním posláním a darem.

Promítání filmu Dancer se koná 1. května 2017 v 16 a 20 hodin v Národním divadle v Praze.

Související

Více souvisejících

Národní divadlo Sergej Polunin Balet Divadla

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy