Praha – Jeden z nejvýraznějších světových tanečníků přijal pozvání do Prahy. Sergej Polunin je často označovaný jako James Dean baletu nebo nejtalentovanější baletní tanečník své generace.
Balet Národního divadla oznámil, že do Prahy zavítá jedna z nejvýraznějších osobností současné baletní scény. Sergej Polunin byl nejmladším sólistou v historii Královského baletu v Londýně a je často přirovnáván k legendárnímu Michailu Baryšnikovi. Ukrajinský tanečník se dostal až na filmové plátno díky spolupráci s americkým režisérem Stevenem Cantorem a producentkou Gabrielle Tanaovou.
Sergej Polunin se z nejprestižnějších divadel dostal až do filmu. Snímek Dancer měl světovou premiéru v USA a od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Pražští diváci budou mít možnost film zhlédnout v historické budově Národního divadla v květnu. Promítat se však bude pouze dvakrát během jediného dne.
Polunin se však nepředstaví pouze ve filmu, diváci budou moci tohoto vynikajícího tanečníka shlédnout živě, a to na prknech Národního divadla v populární choreografii Také me to Church. Po vystoupení se uskuteční veřejná diskuze s umělcem nejen o filmu, ale i o jeho kariéře a životě. Diskuzi povede producent Milosh Harajda, který se Sergejem i LaChapellem úzce spolupracuje a díky kterému se celá akce realizuje.
Vstupenky budou v prodeji od 10. března 2017 v pokladnách Národního divadla. Stane se tak přesně v den, kdy film vstoupí do distribuce ve Velké Británii.
„Jsem velice rád, že unikátní dokument s prostým názvem DANCER se podařilo dostat do Národního divadla, a to i s jeho protagonistou osobně. Sergeje Polunina považuji bez nadsázky za fenomenální zjev, a to nejen z hlediska jeho profesionálních dovedností, ale stejně tak i v rámci značné vnitřní rozervanosti a neučesaných životních peripetií. Sergej sám i tento film „mluví“ o tom, že každá mince má dvě strany a nic v životě není zadarmo,“ svěřil se umělecký šéf Baletu Národního divadla, Petr Zuska, v tiskové zprávě.
Film Dancer je osobním portrétem pozoruhodného člověka a velkého umělce, tanečníka Sergeje Polunina. Ten na vrcholu své slávy, ve dvaceti jedna letech, odešel z tanečního světa a balancoval se svým talentem, jenž se v té době stal spíše zátěží než darem.
„Po privátní předpremiéře v Londýně, na kterou mě pozvala producentka filmu Gabrielle Tana, jsem pochopil, že Sergejův příběh musí vidět české a slovenské publikum. V Londýně nebo New Yorku veřejnost ocení uměleckou hodnotu tohoto dokumentárního díla, ale vzhledem k naší historii i geografické poloze film Dancer zdejší diváky zasáhne úplně jinak. Měl jsem to štěstí, být přítomen na začátku cesty Sergeje a Davida LaChapella a bylo fascinující pozorovat, jak jedno setkání v hotelu Claridges vyústilo do globální senzace," říká producent Milosh Harajda.
Sergej Vladimirovič Polunin se narodil v roce 1989 v ukrajinském městě Kherson. Od čtyř do osmi let chodit na hodiny baletu na místní akademii a poté navštěvoval Kievskou státní taneční konzervatoř. Jeho rodiče se rozvedli, když bylo Sergejovi patnáct. Tato skutečnost se pro mladého tanečníka stala zdrojem traumatu a Sergej ztratil motivaci tančit. Začal pít, nechodil na lekce, vystupoval pod vlivem kokainu.
Polunin se stal historicky nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ale v roce 2012 z divadla odešel. Poté však přijal pozvání do Ruska a stal se prvním sólistou v Moskevském akademickém hudebním divadle K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka a ve Státním akademickém divadle opery a baletu v Novosibirsku. Za svou kariéru získal několik prestižních ocenění. V roce 2013 se rozhodl s tancem definitivně skončit.
O rok později se ale setkal s americkým fotografem a hudebním režisérem Davidem La Chapellem, který mu nabídl spolupráci a společně vytvořili mimořádně úspěšný hudebně-taneční klip Take me to Church. Po této zkušenosti se Polunin k tanci opět vrátil. Uvědomil si totiž, že je jeho životním posláním a darem.
Promítání filmu Dancer se koná 1. května 2017 v 16 a 20 hodin v Národním divadle v Praze.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
Požár v Národním divadle způsobil škody za miliony. Příčina není jasná
Mimořádná zpráva V Národním divadle hořelo. Vyhlášen druhý stupeň poplachu, na místě zasahoval Fénix
Národní divadlo , Sergej Polunin , Balet , Divadla
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek