K vrcholům letošního festivalu Ostravské dny patří koncert Radikální minulost

Ostrava - Jedním z nejlákavějších částí programu letošního ročníku festivalu Ostravské dny je koncert na scéně Divadla Antonína Dvořáka s názvem Radikální minulost. Dva ostravské orchestry provedou posluchače skladbami autorů, kteří patřili v průběhu poslední stovky let mezi průkopníky a často předznamenávali hudební vývoj. Koncert bude vysílat Český rozhlas Vltava.

Jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu Ostravské dny bude jistě patřit koncert s názvem Radikální minulost, který proběhne na scéně Divadla Antonína Dvořáka. Mezinárodní symfonický orchestr mladých ONO / Ostrava New Orchestra a Ostravská banda pod vedením dirigentů Petra Kotíka a Bruna Ferrandise posluchačům představí sladby autorů, kteří patřili v průběhu poslední stovky let mezi průkopníky a často předznamenávali hudební vývoj. Koncert bude v přímém přenostu vysílat i Český rozhlas Vltava.

Koncert zahájí první orchestrální skladba Mortona Feldmana Marginal intersection. Jeden z nejsvérznějších autorů dvacátého století skladbu napsal v roce 1951 - v době, kdy se potkal s  s Johnem Cagem. Kompozice je plná náhodných procesů, které později Feldman naprosto opustil.

V kontrastu s "náhodou" zazní Metamorfózy, studie pro 23 strunných nástrojů, kterou napsal Richard Strauss a uzavřel jí jednu velkou kapitolu hudebních dějin. Ve skladbě je patrná obrovská deziluze, bolest válkou zničeného světa i rozčarování jeho představ o německém národu.

Nejstarší skladbou večera je křehký Central Park in the Dark Charlese Ivese z roku 1906. Ives se inspiroval zvuky horké letní noci v newyorském Central Parku před tím, než si zvukový prostor pro sebe uzurpovaly spalovací motory, rozhlas nebo televize.

Zazní také dvě části Afrického cyklu, který v roce 1961 napsal Jan Rychlík pro svůj legendární pražský soubor Musica Viva Pragensis, kde se setkal s Petrem Kotíkem a Rudolfem Komorousem. Uslyšíte také skladbu Olympia z roku 1964 posledního jmenovaného člena uskupení, která pro svou zdánlivou jednoduchost vedla dobovou kritiku k chápání kompozice jako zdařilého hudebního žertu a nikoliv jako mimořádnou předzvěst budoucícho evropského redukcionalismu či amerického minimalismu. Hudba pro tři in memoriam Jan Rychlík od Petra Kotíka vyvolala na Varšavské jeseni v roce 1964 skandál a vedoucí oficiální československé delegace Ctirad Kohoutek hudebníky po koncertě slovně i fyzicky napadl.

Two Pages (Dvě stránky) Philipa Glasse z roku 1968 jsou jednou z jeho nejlepších raných prací a zřetelně reprezentují Glassův počáteční a tolik převratný minimalismus.

Na závěr koncertu Radikální minulost usedne za klavír legendární newyorský klavírista Joseph Kubera, aby spolu s orchestrem přednesl Koncert pro klavír a orchestr Johna Cage z roku 1958 - dílo, které obsahuje 63 stran a 84 typů kompozice, přehrávaných náhodně, v celcích i po částech a v různých formách.

Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny patří mezi unikátní akce v celosvětovém měřítku s bohatou mezinárodní účastí na straně účinkujících i návštěvníků. Festival, který pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele s hudebním skladatelem a neúnavným propagátorem moderní hudby Petrem Kotíkem, se letos koná po deváté.

Festival nabízí orchestrální kompozice i současnou operu, zvukové instalace i maraton elektronické hudby, virtuózní sóla a experimentální performance za účasti renomovaných skladatelů a zahraničních hostů, v industriálních prostorách, klubech i kostelích. Součástí Ostravských dní je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením umělců z celého světa.

„Za 16 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika. Na tři týdny měníme ,nenormální'´hudební situaci, což je ta, která nás dnes obklopuje, na prostředí ,normální', a to je to, které se primárně zaměřuje na tvorbu své doby,“ říká Petr Kotík v tiskové zprávě.

Ostravské dny 2017 se konají od 24. srpna do 2. září 2017 v Ostravě. Podrobný program najdete na webu www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/.

Související

String Noise

Ostrava se stane podeváté centrem soudobé hudby

Ostrava – Ostravu na přelomu srpna a září rozezní soudobá hudba. Prostory Trojhalí Karolina, Starých koupelen v Dolní oblasti Vítkovice, Kostela sv. Václava, Divadla Antonína Dvořáka i další místa v Ostravě se stanou dějištěm devátého ročníku hudebního festivalu Ostravské dny. Na programu bude opět nová a experimentální hudba v podaní ostravských i hostujících umělců.

Více souvisejících

festival Ostravské dny Národní divadlo moravskoslezské (NDM) kultura Divadla koncerty Divadlo Antonína Dvořáka

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy