Brno - "Svět je báječné místo k narození, kde se dá dělat spousta věcí.." napsal americký básník Lawrence Ferlinghetti ve své snad nejznámější básni z roku 1955. Titul ležel v hlavě dvojice inscenátorů brněnského Buranteatru několik let. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat.
Americký básník, dramatik, překladatel, nakladatel a malíř Lawrence Ferlinghetii vydal svoji nejznámější báseň Svět je báječné místo v roce 1955 ve své první básnické sbírce Obrazy zmizelého světa.
Báseň představitele literárního hnutí Sanfranciská renesance několik let ležela v hlavě dvojice Juraj Augustín a Sabina Machačová. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat podle svých představ. Výsledkem je pohybová báseň, která je navíc jubilejní padesátou inscenací v historii brněnského Buranteatru.
Původní text adaptovala pro potřeby inscenace dramaturgyně Sabina Machačová: "Ferlinghetiiho báseň začíná narozením a končí smrtí. Mezi těmito dvěma body se rozprostírá svět a život. Život, který nás bolí i těší. Život, který je někdy tragický a někdy radostný. Nejen. Ale i. Časově omezená existence našeho bytí náš nutí k těmto okolnostem zaujmout nějaký - negativní, optimistický, ironický, ignorující nebo jiný - postoj. A záleží jen na nás, co dokážeme považovat za štěstí. Lidská existence v tomto světě pak neustále osciluje mezi konstruktivním a destruktivním principem, mezi rolí tyranizujícího a tyranizovaného. Člověk je schopen obojího. Velice často. A velice rád. Ve středu Ferlinghettiho zájmu, stejně jako ve středu zájmu naší inscenace, stojí především člověk. Silný i slabý. Krutý i křehký," říká Machačová v tiskové zprávě.
Na výtvarné podobě inscenace se spolupodílel režisér Juraj Augustín, dramaturgyně Sabina Machačová a grafička Simona Vaškovičová. Prostor scény by měl podpořit pocit oné syrovosti života, světa, lidské existence i lidského charakteru. Stejně jako kostýmní složka akcentuje přítomnost tří anonymních lidí, vzorků, které se ocitly ve stejný čas na stejném místě, nuceni okolnostmi spolu koexistovat.
V abstraktně surreálném až beckettovském prostoru se setkají tři performeři - Lucie Hrochová, která v Buranteatru účinkovala již v inscenaci Šlabikář, Otakar Blaha a Petr Holík. Významově i hudebně je doprovodí zpěvačka Veronika Bartošová.
Autorem scénické hudby je skladatel Ondřej Kalužák, s jehož tvorbou se diváci mohli setkat již v inscenacích Něžná/Pohybové sólo pro dva či Alenka v říši znaků.
"Pro hudbu k této inscenaci jsem se inspiroval např. spoluprací skupiny Fugs s básníkem Allenem Ginsbergem, scatovým zpěvem Elly Fitzgeraldové i novější elektronickou hudbou podobnou Igorrr nebo The Prodigy. Díky netypicky abstraktní až minimalistické předloze se pro mě projekt stal opravdu velkolepou výzvou. Většina hudby vznikla před tím, než byly nazkoušené pohybové partitury, menší část vznikala společnou improvizací s hereckým týmem a Veronikou Bartošovou. Výsledná hudba prochází více stylovými okruhy - od nečinných ambientních ploch, přes naštvaný elektronický punk až funk-jazzově zabarvené pasáže, kterým dodává výjimečnou hravost právě Veroničino scatování," popisuje Kalužák.
Premiéra inscenace se koná 18. února 2018 v 19.30 v Buranteatru.
Související

V Brně vzniká koprodukce Motion Hub a BuranTeatr

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!
BuranTeatr , kultura , Divadla , Brno
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
před 2 hodinami

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno před 3 hodinami

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
před 3 hodinami

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
před 4 hodinami

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
před 5 hodinami

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
před 6 hodinami

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
před 7 hodinami

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
před 7 hodinami

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
před 7 hodinami

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
před 8 hodinami

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
před 9 hodinami

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
před 10 hodinami

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
před 10 hodinami

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
před 12 hodinami

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
před 12 hodinami

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
před 13 hodinami

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
před 14 hodinami

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
před 15 hodinami

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
před 15 hodinami
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.
Zdroj: Libor Novák