Svět je báječné místo. Buranteatr uvede pohybovou báseň

Brno - "Svět je báječné místo k narození, kde se dá dělat spousta věcí.." napsal americký básník Lawrence Ferlinghetti ve své snad nejznámější básni z roku 1955. Titul ležel v hlavě dvojice inscenátorů brněnského Buranteatru několik let. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat.

Americký básník, dramatik, překladatel, nakladatel a malíř Lawrence Ferlinghetii vydal svoji nejznámější báseň Svět je báječné místo v roce 1955 ve své první básnické sbírce Obrazy zmizelého světa.

Báseň představitele literárního hnutí Sanfranciská renesance několik let ležela v hlavě dvojice Juraj Augustín a Sabina Machačová. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat podle svých představ. Výsledkem je pohybová báseň, která je navíc jubilejní padesátou inscenací v historii brněnského Buranteatru.

Původní text adaptovala pro potřeby inscenace dramaturgyně Sabina Machačová: "Ferlinghetiiho báseň začíná narozením a končí smrtí. Mezi těmito dvěma body se rozprostírá svět a život. Život, který nás bolí i těší. Život, který je někdy tragický a někdy radostný. Nejen. Ale i. Časově omezená existence našeho bytí náš nutí k těmto okolnostem zaujmout nějaký - negativní, optimistický, ironický, ignorující nebo jiný - postoj. A záleží jen na nás, co dokážeme považovat za štěstí. Lidská existence v tomto světě pak neustále osciluje mezi konstruktivním a destruktivním principem, mezi rolí tyranizujícího a tyranizovaného. Člověk je schopen obojího. Velice často. A velice rád. Ve středu Ferlinghettiho zájmu, stejně jako ve středu zájmu naší inscenace, stojí především člověk. Silný i slabý. Krutý i křehký," říká Machačová v tiskové zprávě.

Na výtvarné podobě inscenace se spolupodílel režisér Juraj Augustín, dramaturgyně Sabina Machačová a grafička Simona Vaškovičová. Prostor scény by měl podpořit pocit oné syrovosti života, světa, lidské existence i lidského charakteru. Stejně jako kostýmní složka akcentuje přítomnost tří anonymních lidí, vzorků, které se ocitly ve stejný čas na stejném místě, nuceni okolnostmi spolu koexistovat.

V abstraktně surreálném až beckettovském prostoru se setkají tři performeři - Lucie Hrochová, která v Buranteatru účinkovala již v inscenaci Šlabikář, Otakar Blaha a Petr Holík. Významově i hudebně je doprovodí zpěvačka Veronika Bartošová.

Autorem scénické hudby je skladatel Ondřej Kalužák, s jehož tvorbou se diváci mohli setkat již v inscenacích Něžná/Pohybové sólo pro dva či Alenka v říši znaků.

"Pro hudbu k této inscenaci jsem se inspiroval např. spoluprací skupiny Fugs s básníkem Allenem Ginsbergem, scatovým zpěvem Elly Fitzgeraldové i novější elektronickou hudbou podobnou Igorrr nebo The Prodigy. Díky netypicky abstraktní až minimalistické předloze se pro mě projekt stal opravdu velkolepou výzvou. Většina hudby vznikla před tím, než byly nazkoušené pohybové partitury, menší část vznikala společnou improvizací s hereckým týmem a Veronikou Bartošovou. Výsledná hudba prochází více stylovými okruhy - od nečinných ambientních ploch, přes naštvaný elektronický punk až funk-jazzově zabarvené pasáže, kterým dodává výjimečnou hravost právě Veroničino scatování," popisuje Kalužák.

Premiéra inscenace se koná 18. února 2018 v 19.30 v Buranteatru.

Související

V Brně vzniká koprodukce Motion Hub a BuranTeatr

V Brně vzniká koprodukce Motion Hub a BuranTeatr

V oblasti živého umění v Brně se chystá zcela nová meziinstitucionální spolupráce. V umělecké koprodukci se spojí již zavedené brněnské divadlo BuranTeatr a nová brněnská producentská skupina pro tanec a pohyb - Motion Hub.

Více souvisejících

BuranTeatr kultura Divadla Brno

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy