Brno - "Svět je báječné místo k narození, kde se dá dělat spousta věcí.." napsal americký básník Lawrence Ferlinghetti ve své snad nejznámější básni z roku 1955. Titul ležel v hlavě dvojice inscenátorů brněnského Buranteatru několik let. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat.
Americký básník, dramatik, překladatel, nakladatel a malíř Lawrence Ferlinghetii vydal svoji nejznámější báseň Svět je báječné místo v roce 1955 ve své první básnické sbírce Obrazy zmizelého světa.
Báseň představitele literárního hnutí Sanfranciská renesance několik let ležela v hlavě dvojice Juraj Augustín a Sabina Machačová. Nyní se rozhodli ji divadelně zpracovat podle svých představ. Výsledkem je pohybová báseň, která je navíc jubilejní padesátou inscenací v historii brněnského Buranteatru.
Původní text adaptovala pro potřeby inscenace dramaturgyně Sabina Machačová: "Ferlinghetiiho báseň začíná narozením a končí smrtí. Mezi těmito dvěma body se rozprostírá svět a život. Život, který nás bolí i těší. Život, který je někdy tragický a někdy radostný. Nejen. Ale i. Časově omezená existence našeho bytí náš nutí k těmto okolnostem zaujmout nějaký - negativní, optimistický, ironický, ignorující nebo jiný - postoj. A záleží jen na nás, co dokážeme považovat za štěstí. Lidská existence v tomto světě pak neustále osciluje mezi konstruktivním a destruktivním principem, mezi rolí tyranizujícího a tyranizovaného. Člověk je schopen obojího. Velice často. A velice rád. Ve středu Ferlinghettiho zájmu, stejně jako ve středu zájmu naší inscenace, stojí především člověk. Silný i slabý. Krutý i křehký," říká Machačová v tiskové zprávě.
Na výtvarné podobě inscenace se spolupodílel režisér Juraj Augustín, dramaturgyně Sabina Machačová a grafička Simona Vaškovičová. Prostor scény by měl podpořit pocit oné syrovosti života, světa, lidské existence i lidského charakteru. Stejně jako kostýmní složka akcentuje přítomnost tří anonymních lidí, vzorků, které se ocitly ve stejný čas na stejném místě, nuceni okolnostmi spolu koexistovat.
V abstraktně surreálném až beckettovském prostoru se setkají tři performeři - Lucie Hrochová, která v Buranteatru účinkovala již v inscenaci Šlabikář, Otakar Blaha a Petr Holík. Významově i hudebně je doprovodí zpěvačka Veronika Bartošová.
Autorem scénické hudby je skladatel Ondřej Kalužák, s jehož tvorbou se diváci mohli setkat již v inscenacích Něžná/Pohybové sólo pro dva či Alenka v říši znaků.
"Pro hudbu k této inscenaci jsem se inspiroval např. spoluprací skupiny Fugs s básníkem Allenem Ginsbergem, scatovým zpěvem Elly Fitzgeraldové i novější elektronickou hudbou podobnou Igorrr nebo The Prodigy. Díky netypicky abstraktní až minimalistické předloze se pro mě projekt stal opravdu velkolepou výzvou. Většina hudby vznikla před tím, než byly nazkoušené pohybové partitury, menší část vznikala společnou improvizací s hereckým týmem a Veronikou Bartošovou. Výsledná hudba prochází více stylovými okruhy - od nečinných ambientních ploch, přes naštvaný elektronický punk až funk-jazzově zabarvené pasáže, kterým dodává výjimečnou hravost právě Veroničino scatování," popisuje Kalužák.
Premiéra inscenace se koná 18. února 2018 v 19.30 v Buranteatru.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
V Brně vzniká koprodukce Motion Hub a BuranTeatr
Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!
BuranTeatr , kultura , Divadla , Brno
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek