Jiřina Jirásková byla ikonou Vinohradského divadla

Praha - Herečka Jiřina Jirásková, která přes šedesát let působila ve Vinohradském divadle v Praze, po dlouhé nemoci zemřela ve věku 81 let. Jirásková byla držitelkou řady ocenění, například i Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře.

Jiřina Jirásková se narodila 17. února 1931 v Praze, její otec byl poštovní úředník a divadelní ochotník. Původně studovala na klášterním gymnáziu sv. Voršily v Kutné Hoře, odkud přestoupila na pražskou Státní konzervatoř. V roce 1946 přešla na Divadelní fakultu akademie múzických umění, kterou dokončila v roce 1950, a nastoupila do angažmá do královéhradeckého Krajského oblastního divadla. Už o rok později (1951) se ale stala členkou Divadla na Vinohradech, kterému zůstala věrná až dodnes. Mezi lety 1990 a 2000 působila na této scéně jako ředitelka.

Na divadelních jevištích ztvárnila řadu rolí - od královen, jako byla například Kleopatra v Caesarovi a Kleopatře nebo královna Kristýna ve stejnojmenné hře, po guvernantku Charlottu ve Višňovém sadu. Dále vystupovala i ve hrách Mnoho povyku pro nic, Revizor, Deník Anny Frankové a mnoha dalších.

Krátce byla provdána za herce Jiřího Pleskota, ale od poloviny 60. let žila s filmovým režisérem Zdeňkem Podskalským. Ten ji obsadil i do několika svých snímků v čele se známými Světáky.

Ve filmu se objevovala už v 50. letech, ale výrazněji se prosadila až v následující dekádě, kdy ztvárňovala především komediální role. Objevila se ve snímcích Čintamani a podvodník, Ďábelské líbánky nebo Já, truchlivý Bůh.

V 70. letech se Jirásková nesměla objevit na stříbrném plátně ani na televizních obrazovkách kvůli svým politickým názorům na události roku 1968. Před kamerou se objevila až v 80. letech ve snímcích Jak svět přichází o básníky, Sestřičky a v komediální sérii Slunce, seno... Mezi zatím její poslední patří role ve filmech Rafťáci a Anděl Páně z roku 2005. V televizi to byla role v seriálu Pojišťovna štěstí.

Kromě herectví se věnovala i mezinárodní pomoci: byla vyslankyní dobré vůle při Českém výboru UNICEF. Roku 1999 se také neúspěšně pokusila kandidovat do Senátu za ODS.

Jiřina Jirásková byla držitelkou řady ocenění, patří mezi ně Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, Cena Senior Prix od Nadace Život umělce, státní vyznamenání Medaile "Za zásluhy" a je i členem Dvorany slávy televizní ankety TýTý.

V uplynulých letech byla několikrát hospitalizovaná, v roce 2009 bojovala o život v umělém spánku kvůli problémům při operaci břišní dutiny.

Související

Jirásková, Jiřina

VÍME PRVNÍ: Vila po Jiráskové je na prodej, tedy jen její část. Kdo se jí zbavuje?

Praha - Čtyři roky po smrti jedné z nejznámějších českých hereček Jiřiny Jiráskové je na prodej místo, které tolik milovala. Respektive jeho část. V jedné z realitních kanceláři se totiž objevil “prodej vily v Malenicích na Strakonicku”. Právě do té na chalupu jezdila herečka, kdysi i se svým partnerem, režisérem Zdeňkem Podskalským.

Více souvisejících

Jiřina Jirásková Divadlo na Vinohradech

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy