Bývalí ředitelé Národního divadla zuří: Výsledky auditu jsou nesmyslné

Praha - Bývalí ředitelé Národního divadla (ND) v Praze Jiří Srstka a Ondřej Černý nesouhlasí s výsledky auditu, jenž podle současného ředitele ND Jana Buriana ukazuje, že se při odměňování zaměstnanců porušoval zákoník práce. Podle zprávy se v divadle, jehož roční rozpočet činí přibližně miliardu korun, například obcházela mzdová regulace nebo se porušovaly povinnosti při placení daní a zdravotního a sociálního pojištění.

Systém odměňování spočívá ve stanovení pracovního úvazku uměleckých zaměstnanců ND počtem představení a u orchestru počtem takzvaných frekvencí, tedy představení a zkoušek, uvedl dnes v prohlášení adresovaném ČTK Srstka, který systém na konci 90. let připravil. Vycházel ze systému, který fungoval v ND v období první republiky.

"Je totiž nesmyslné uplatňovat na uměleckých zaměstnancích požadavek zákoníku práce v tom smyslu, že jejich pracovní povinnost je 40 hodin týdně. To totiž v uměleckém provozu, zvláště pak operním, není ani objektivně možné. Kromě jiného si lze těžko představit, že Eva Urbanová bude zpívat 40 hodin týdně nebo hornista bude na lesní roh troubit po stejný čas. Eva Urbanová by přišla o hlas a hornista o nátisk," uvedl Srstka.

Zákoník práce podle Srstky tehdy umožňoval, aby se množství požadované práce normovalo takzvanou spotřebou práce, kterou bylo možné vztáhnout nejen k hodině práce (návazně úkolová mzda), ale i k jinému času (v tomto případě k měsíci). Podle Buriana ale není možné zaměstnance divadla, kteří stejnou práci vykonávají na základě pracovního poměru, platit ve stejném měsíci ještě jiným způsobem, tedy třeba navíc na základě autorského zákona.

Podle bývalého šéfa ND Ondřeje Černého, kterého z funkce odvolala ministryně kultury před rokem, bylo vše v pořádku a závěry, které se objevily v médiích, považuje za "chybné, zavádějící a účelové". "Systém odměňování zaměstnanců připravoval tehdejší ředitel Srstka po konzultacích s ministerstvy práce a kultury. Kontrolní orgány nikdy nekonstatovaly porušení zákona," sdělil.

V komisi hodnotící audit zasedli daňový poradce František Hodan, ekonomická ředitelka Jihočeského divadla Jana Dvořáková, náměstkyně plzeňského divadla Anna Baxová a advokáti Jana Kollrossová, Ludvík Rösch a Milada Škvainová.

"Rád bych si přečetl onen audit, o kterém Burian hovoří, a zároveň pohovořil s odborníky, kteří ho psali. Jejich jména ani kvalifikace mně není známa," uvedl Srstka.

Výsledky auditu předložil šéf ND Burian už v červnu bývalé ministryni kultury Aleně Hanákové, která mu uložila, aby problémy začal řešit po svém nástupu. Ovšem 1. srpna, kdy se Burian ujal funkce, jej odvolal nový ministr kultury v úřednickém kabinetu Jiří Balvín. Ministr si za to vysloužil kritiku a premiér Jiří Rusnok Balvínovi nařídil vrátit Buriana do funkce, což se druhý den stalo.

Účetnictví ND nyní prověřuje finanční úřad, ten může divadlu dopočítat neodvedené daně až šest let zpátky. Burian zdůrazňuje, že nemá v úmyslu kriminalizovat své předchůdce, ale chce sladit dosavadní praxi s platnými zákony.

Související

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

Více souvisejících

Národní divadlo audit

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy