Francouzská dramatička byla nadšená z české inscenace své hry

Praha – Divadlo v Rytířské uvedlo v polovině února tohoto roku francouzskou hru „Úhlavní přátelé“ od Carole Greep. Tato úspěšná dramatička a bývalá herečka nyní zavítala do Prahy na pozvání Divadla v Rytířské, kde shlédla svoji hru v podání českých herců. Jak se jí představení líbilo, sdělila pak v krátkém rozhovoru.

Jak se vám líbila česká inscenace vaší hry v Divadle v Rytířské?

Představení se mi velice líbilo, opravdu – moc děkuji. Bylo velmi emotivní, plné akce, dokonale rytmizované a hlavně plné humoru. A pokud mohu ocenit herce, byli vynikající – měli cit pro jednotlivé situace a dokázali vygradovat vtipné i vypjaté chvíle.

Máte ve hře oblíbenou scénu, na kterou se vždycky těšíte?

Samozřejmě, miluji všechny komické. Ale rozhodně mezi moje nejoblíbenější patří ta, kdy se Charles snaží donutit Pierrea, aby mu odvyprávěl scénář, který mu dal číst a ještě vyhrocuje ty absurdní věty, které vyslovuje Pierre, jež zabředává víc a víc do nesmyslů a zamotává se ve vlastní hlouposti... Potom se vždycky těším na scénu s houbičkou na nádobí, která je hodně šílená a jen dovršuje to, co si o Marii myslíme. A bez zaváhání ještě musím jmenovat jednu oblíbenou scénu, kdy Carolle nabízí hostům pečeného lososa na hruškách včetně větviček a listí.

Kolikrát jste viděla na jevišti svoji hru?

Ani nevím, zda se to dá spočítat... Když měla premiéru v roce 2003, začalo ji hrát hned několik divadel najednou a já se snažila jezdit na každou premiéru. Ale protože jich docela přibývalo, nechala jsem toho, jenom bych cestovala! Ale upřímně řečeno bylo senzační a hodně zajímavé ji vidět v italském zpracování v Římě nebo Milánu, v portugalské verzi v Lisabonu i teď v Praze.

V Praze jste poprvé?

Nikoli, podruhé a je mi líto, že jen velmi krátce. Poprvé jsem přijela před deseti lety, když jsem spolupracovala na jedné reklamě, která se v Praze natáčela. A podruhé teď, kdy mě pozvalo Divadlo v Rytířské, což byl víc než příjemný zážitek.

Ještě se zastavím u hry „Úhlavní přátelé", co vás k jejímu napsání inspirovalo?

Vlastně úplně přesně to už nevím, ale rozhodně to byl můj osobní prožitek - prostě to v jednu chvíli přišlo a já se musela z určitého pocitu vypsat. Za čtyři měsíce jsem měla hru hotovou. Byla to moje úplně první hra, takže bylo nutné, abych nápad rychle dostala na papír. Přitom jsem ani nevěděla, zda umím psát, jestli vystavím dobrý dramatický příběh, stvořím dialogy... byla jsem jen herečka! Všechny moje hry mají společné jedno – vycházejí z mého života, nejsou příliš vzdálené ani životu lidí kolem mě, možná proto jsou divákům tak blízké. A ještě dovětek - Carole mi nejvíc připomíná mě samotnou, moji přátelé by mohli vyprávět... (smích)

Konečně, vždyť jste jí dala do vínku stejné jméno!

Ano, byl k tomu důvod. Jinak v mých hrách je mnohé ze skutečného života, ale samozřejmě velmi nadsazené.

Dnes se cítíte být víc scenáristkou, autorkou, ale původně jste herečka – psala jste hru nebo roli Carole pro sebe?

Nepsala jsem ji původně pro sebe, bylo by divné hru napsat a ještě v ní hrát – to by bylo příliš nebezpečné, alespoň pro mě. Co kdyby neměla úspěch a já v tom navíc hrála! (smích) Ale dneska už si umím představit, že bych si v ní zahrála. A docela s lehkostí... myslím, že se Carole, jak ji hraje Tereza Kostková, velmi podobá tomu, jak bych to hrála já.

A zahrála byste si raději Carole nebo Marii?

Určitě Carole! Přesně bych věděla o čem ji hrát, dokonce mám někdy pocit, že by to byla jistá forma odplaty životu – alespoň malá satisfakce.

Máte za sebou několik her, zahrála jste si v nějaké?

Ano, ale až ve třetí v pořadí. Abych řekla pravdu, být herečkou je sice báječná věc, ale já jsem příliš netrpělivá, abych seděla doma u telefonu a čekala, až mi někdo nabídne nějakou roli. Potřebuji být aktivním hybatelem svého života, a proto se stále častěji uchyluji k autorství – dnes se tedy mnohem víc považuji za autorku. Píšu pro divadlo, televizi, rozhlas, spolupracuji na některých zábavných projektech ve Francii, kde podobně jako všude na světě mají lidé chuť se bavit. Život je sám o sobě dost složitý, i proto má navrch komedie, u které si lidé odpočinou od jiných starostí a vystoupí z každodenního kolotoče. Konečně je to stejné jako u vás – viděla jsem diváky v pražském Divadle v Rytířské, jak se při hře „Úhlavní přátelé" baví. Tak trochu se dívají na vlastní život, tak trochu na cizí a to vše navíc s nadhledem a humorem. To je myslím pro současného diváka typické. Já osobně miluji černou komedii, kde se od smíchu přechází k slzám a zase zpět... Pohrávání s emocemi je to, co mě při psaní her nejvíc baví.

Francouzská dramatika je u nás velmi ceněná, znáte naopak nějaké české autory?

Bohužel ne mnoho, trochu se stydím, ale rozhodně mám velmi ráda absurditu Václava Havla, podivného Franze Kafku a samozřejmě geniálního Milana Kunderu, ten je ve Francii doslova adorovaný. Ale ráda bych další poznala... doufám, že budu mít příležitost. Třeba se vám bude líbit nějaká další moje hra, Divadlo v Rytířské ji uvede a já velmi ráda opět přijedu. Praha má své neopakovatelné kouzlo...

Carole Greep bývala původně herečkou, teď se však věnuje psaní divadelních her, rozhlasových i televizních inscenací. V současné době slaví úspěchy s řadou aktuálních her, jakou je právě hra „Úhlavní přátelé".

Nová komedie „Úhlavní přátelé" ukazuje záludnosti technických vymožeností. Stačí neopatrné zacházení s telefonem a můžete přijít o nejlepší přátele.

Ve Francii měla tato komedie premiéru před jedenácti lety a stala se velice úspěšnou. Jenom v Paříži ji vidělo od roku 2003 přes milion diváků.

V české verzi se na divadelních prknech vedle sebe objevila čtveřice prvotřídních českých herců – Nela Boudová, Tereza Kostková, Radek Holub a Miroslav Vladyka.

Českou premiéru měla hra 15. února. Na tuto hru můžete zajít do Divadla v Rytířské 15. května 2014.

Související

Více souvisejících

Divadlo v Rytířské Tereza Kostková Nela Boudová (herečka)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy