"Chtěl bych žít jen tak, jak se má." Jiří Grossmann zemřel před 50 lety

"Studentům v sáčku lásku závidím a to je věc zlá..." Zaznělo před padesáti lety na pohřbu skvělého textaře, hudebníka, komika, zpěváka, herce Jiřího Grossmanna. Osud mu vyměřil pouhých třicet let života. Přesto dokázal svou lásku k životu, humoru, životu přenést na několik generací.

„Čas od času se mě diváci ptají, zda mi Jiří Grossmann schází. Jsou to zřejmě lidé, kteří zastávají rčení, že každý je nahraditelný. Jsem jiného názoru. Nahradit můžeme věc, židli, auto, myčku na nádobí. Člověka lze možná v určité situaci nahradit jako spolupracovníka. Přítele nenahradíte nikdy. Jiří Grossmann byl nejen mým spolupracovníkem, byl zároveň i mým kamarádem. Už proto je nenahraditelný. Nikdo se nemůže radovat spolu se mnou nad kompletním vydáním našich povídek tak, jak by se semnou radoval on. Znal jsem Jirku dobře. Vím, že by se radoval velmi. A jistě by souhlasil s tím, abychom tuto knížku připsali našim divákům z Divadelního klubu Olympik, pro které jsme psali povídky především. Činím to tedy za nás oba.“ 

Tato slova napsal Miloslav Šimek v epilogu ke knize vydané v roce 1995 s názvem Povídky aneb Nechci slevu zadarmo. Jasně tak podtrhl nerozlučnost této legendární dvojice.

Potkali se profesně poprvé v roce 1962 v legendárním klubu Olympik, a tak spojili svůj další umělecký osud. Ovšem životní osud byl Jiřímu Grossmannovi vyměřen jen na třicet let. Přesně 5. prosince 2021 to bude padesát let, kdy Jiří Grossmann odešel. Málokdo tehdy tušil, že ho v posledních týdnech života do divadla Semafor doprovázela zdravotní sestra.

Na jevišti stále dokázal rozdávat radost a smích s takovou intenzitou, že asi nikdo z diváků netušil vážnost jeho onemocnění. Jiří Grossmann dokázal využít svých vyměřených třicet let neskutečně naplno. Je třeba i zde podotknout, že tento dodnes populární herec, zpěvák, textař a spisovatel by letos v létě 20. července oslavil osmdesáté narozeniny.

Jiří Grossmann se narodil 20. července 1941 v Praze do rodiny divadelních ochotníků. Brzy se u něj projevil velký hudební talent. Postupně ovládl hned několik hudebních nástrojů. Hrál na trombón, kontrabas, ale zvládl i klavír, bendžo, kytaru. Vzhledem k těmto přednostem se zdálo, že cesta k umělecké dráze je připravena. Přesto si rodiče přáli, aby začal studovat „poctivou vysokou školu“. Ocitl se tak na stavební fakultě ČVUT. Jeho tristní přístup k výuce a spíše bohémský život ho právě zavedli do klubu Olympik a zcela odlišná kariéra po boku Miloslava Šimka tak byla odstartována.

Grossmann prý sám Šimkovi, který studoval pedagogickou fakultu, obory český jazyk, dějepis a výtvarná výchova, tehdy řekl:„ Jestli chceš dále učit, uč. Já už ale nic nepostavím. Navíc Národní divadlo je už postaveno!?“ Z jejich spolupráce tak vznikl Klub Olympik, který se stal v šedesátých letech platformou pro vznikající beatové skupiny. Kariéru jejich suchý a inteligentní humor přerušil nástup na vojnu. Tam se stalo však něco neočekávaného.

V posledním roce povinné vojenské služby zažádal Grossmann o přeložení do Ruzyně, kde tehdy sloužil i Šimek. Byla nutná lékařská prohlídka. Ta však už tehdy odhalila šokující zjištění. Podezřelá bulka na krku později stanovila závažné onemocnění – Hodgkinovu chorobu.(Pozn. redakce: jedná se o systémové zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, které je dnes na rozdíl od minulosti ve značném procentu případů vyléčitelné. Může vzniknout v jakékoli lymfatické tkáni, nejčastěji se to však stává v některé mízní uzlině.)

Bez zrnka sebelítosti a s tajemstvím se nepříznivému osudu postavil Grossmann s humorem sobě vlastním. Možná jen ti nejbližší a navíc s odstupem času si uvědomili, že velmi často se v jeho textech populárních skladeb objevila jakási zpověď, že jednou něco hezkého skončí. Např. písně Bizzard, Ruby, Čekej tiše, Vzdálené bubny a nepochybně Závidím napovídaly mnohé.

Od roku 1967 se stali členy divadla Semafor a uvedli zde zde svou řadu Návštěvních dnů, Besídek zvláštní školy a dalších velmi populárních pořadů. Většina z nich byla tak natočena i pro televizní vysílání. V letech 1964-68 byl Jiří Grossmann ženatý s Janou Kubelkovou (nyní Bonhardovou).

Již zmiňované povídky, které psal s Miloslavem Šimkem pod zavedenou značkou Š+G, se dočkaly několika knižních vydání a jejich humor oslovuje stále i dnešní čtenáře. Je možno si i připomenout, že se Jiří Grossmann uplatnil jako herec. Zahrál si ve filmu Jiřího Menzela Zločin v šantánu.

V roce 1969 se znovu o slovo přihlásila těžká a nevyléčitelná nemoc. Jen několik lidí vědělo, co se opravdu děje. Nechtěl, aby jej nikdo litoval, nikdy to nedal najevo, bojoval. Celé dva roky se střídala vyšetření a léčení s vystupováním. Jeho fyzický stav stále častěji napovídal tomu, že konec se blíží. Pavel Bobek v médiích vzpomínal na jeho poslední vystoupení: „Poprosil mě, ať jej přenesu na jeviště do křesla. Já drobné postavy se trošku ulekl, ale on měl snad jen čtyřicet kilo, byl jak pírko a ani slovem si nepostěžoval.“ Jiří Grossmann zkrátka statečně bojoval do poslední chvíle s tím, co miloval.

Zemřel právě 5. prosince 1971. Na jeho pohřbu dle přání vysloveného v závěti zazpívala Naďa Urbánková píseň Závidím. Odešel tak nejbrilantnější humorista své doby, muzikant, textař, ale také plachý, elegantní a hlavně inteligentní muž, jenž za svůj krátký život rozesmál stovky ba i tisíce lidí. "Chtěl bych žít jen tak, jak se má..."

Po odchodu ze Semaforu založil Miloslav Šimek Divadlo Jiřího Grossmanna a o několik let později vznikla i nová pražská Pasáž Jiřího Grossmanna.

Jiří Grossmann

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy