Uherské Hradiště - Hostem letošního 39. ročníku Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti je i srbský režisér Goran Paskaljević. Diváci v Česku ho znají díky jeho filmu Sud prachu, v němž hledal odpověď na otázku, kdo je vinen rozpoutáním válečných konfliktů, které vypukly na počátku 90. let v bývalé Jugoslávii.
V Uherském Hradišti převzal v pátek výroční cenu Asociace českých filmových klubů, na LFŠ uvede celkem šest svých filmů.Paskaljević bývá díky svému neutrálnímu a srbské pozice nepodporujícímu přístupu ve své domovině kritizován. Nacionalisté mu vyčítají nedostatečnou loajálnost k vlastní zemi a identitě. Na začátku války v Jugoslávii raději kvůli 'ohlasům' na jeho kritiku bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče odešel do rodné země své manželky, do Francie. "V novinách mě označili za zrádce, což bylo strašně nebezpečné pro život. Každý mě mohl jako zrádce na ulici zabít," vzpomínal režisér.Do Srbska se ale vrátil a natočil zde mimo jiné zmíněný snímek Sud prachu (1998), který je bezprostřední a nevybíravou reflexí války. "Je to velice násilný film. Násilí v něm je ale zvláštní násilí, ne jako v americkém filmu, kde je to balet. Tady mezi sebou bojují rodiny a přátelé," dodal Paskaljević. Film ocenily mimo jiné poroty filmových kritiků na festivalech v Berlíně a Benátkách. Podle Paskaljeviče není téma války v Jugoslávii zdaleka vyčerpáno."Musíme se k tomu vracet. Aby ale vznikly opravdové filmy, musíme mít nějaký odstup, nebo nějací režiséři musejí mít fantastickou odvahu," mínil Paskaljević. Podle něj se srbská společnost stále z prožitých událostí 'nevyléčila'. Paskaljević ve filmu Sen zimní noci (2004) přirovnal mentální stav srbského národa k autismu. "Jako režisér musím být tím, kdo bude kritizovat svou stranu, protože je strašně jednoduché ukázat na ty druhé a říct, že oni jsou ti špatní. Ukázat na ty svoje, kteří se krčí a zaujímají autistický přístup 'my tady vůbec nejsme', je podle mě nejdůležitější," doplnil režisér.Srbskou společnost podle něj i nyní tvoří nacionalisté a tradicionalisté, proevropský zbytek je v menšině. "Vy máte jako národního hrdinu Švejka, my to v literatuře nemáme. Švejk všechno bere s humorem a přežívá. U nás jsou hrdinové, kteří musejí dát svůj život pro něco, a pak se stávají války," řekl Paskaljević, kterého válečné události přivedly k ateismu. "U nás byl nepřítelem soused. Byli jsme rozděleni vírou, která někdy pomůže, ale také bývá zdrojem konfliktů," řekl srbský režisér.
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 2 hodinami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 3 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 4 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 5 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 6 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 7 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 8 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 8 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 9 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 9 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 10 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 10 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 11 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 12 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 12 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 13 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 14 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 14 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 15 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák