Jiří Mádl: Kdo neumí zařadit film, je debil. A pak jsem natočil toto

Praha – Během tohoto týdne přijde do kin nový český film - premiéra proběhne ve čtvrtek 10.4.2014. „Pojedeme k moři“ je počinem herce Jiřího Mádla, který se tímto filmem dokázal zařadit na druhou stranu kamery, mezi schopné režiséry a scénáristy.

Film „Pojedeme k moři" ukazuje problémy „dospěláků" dětskýma očima. Ačkoli vypravěčem je dítě a v databázích se film objevuje jako komedie, žánrově nelze tento film zařadit ani mezi dětské filmy, ani mezi komedie. Ostatně to si sám autor uvědomuje: „Neumím ten film zcela žánrově zařadit. I když jsem si vždycky říkal, že kdo neumí film zařadit, je debil. Najednou se to stalo mně."

K natáčení si přizval na pomoc i Věru Šimkovou-Plívovou, která proslula filmy, kde se v hlavních rolích ukázaly děti (např. Páni kluci či Krakonoš a lyžníci). Mádl chtěl od zkušené režisérky radu, jak vlastně s dětmi natáčet.

„Čerstvý" režisér však nemá v plánu jít dál směrem dětských filmů, i když by se to na první pohled mohlo zdát. „Moje holka o mě říká, že jsem gerontopedofil, protože když píšu povídky nebo cokoli, tak píšu jenom o dětech a o starých lidech. Nějak se mi nedaří jít jinam," přiznává Mádl, který by svůj film přirovnal stylem k filmu Obecná škola, který napsal Zdeněk Svěrák a zrežíroval jeho syn Jan.

Celý děj se odehrává v Českých Budějovicích, což zavdává příčinu myšlenkám, že se jedná o autobiografický film, neboť z tohoto jihočeského města Mádl pochází. „Jsou tam skutečné motivy, ale je to spíš mozaika. Jsou tam postavy, které existovaly, jakými jsou babička, Stáňa a Haris. Ty jsou zcela inspirovány skutečností. Jinak je to fikce," prozrazuje Mádl.

Psali jsme:
Pojedeme k moři? Není moře jako moře a film jako film. Zvlášť, když ho točíte na foťák
OBRAZEM: Debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři bude v kinech od 10. dubna  

Mádl začínal s filmem jako herec. Ostatně snad každý si vybaví jeho první roli, ve které se objevil jako snowboarďák. Mladou generaci najednou překvapí, že ten „pubertální mladík", se kterým si Mádla stále spojuje, dokázal napsat úžasný scénář a ještě jej skvěle zrežírovat.

Ve filmařském prostředí se však s takovým pohledem nesetkal. „Ta důvěra mě až překvapila," přiznal Mádl a dodal: „Možná to bylo tím, že kdybych za někým přišel a řekl „mám film", tak by si řekli, ježišmarja. Ale tím, že se k nim dostal scénář skoro anonymně a pak až k tomu bylo dáno moje jméno, tak to asi hodně pomohlo."

Ve filmu se objevují v hlavních rolích dva mladí herci, Petr Šimčák a Jan Maršál. A jelikož Mádl taky začínal jako herec a teď se propracoval k režii, zeptali jsme se jej, jestli u nich vidí podobné tendence věnovat se filmu z pozice režiséra: „Zatím tomu nic nenasvědčuje, ale doufám, že na mě nezapomenou, až budu stařík. Ono to ale z toho logicky vyplývá. Mnoho herců, kteří začali brzo, mají tendenci jít na druhou stranu. Já myslím, že u jednoho z nich to tak bude."

Jako svého následovníka vidí Mádl spíše Honzíka: „Péťa zůstane víc u herectví, ale těžko říct. Možná se to zdá proto, že je Honzík starší, tak se projevuje jinak než Péťa, který je hodně koncentrovaný, jde za cílem a herectví se věnuje už tři roky v Městském divadle v Brně. Zatímco Honzík má takový rozptyl, když hraje i fotbal. Jinak tomu zatím nic nenasvědčuje."

Příběh je pojat tak, že hlavní hrdina natáčí svůj život na fotoaparát, který dostal od rodičů. „Je to podle mě první generace, která toho je schopná. Vlastně všechny ty střihové programy už jsou běžně ke stažení," myslí si o reálnosti příběhu Mádl. „Pojedeme k moři" se tak vymyká z klasického pohledu na filmařinu, protože celý film byl skutečně natočen jen digitálním fotoaparátem. Toho se však nemusíte nikterak bát, protože kvalita videa odpovídá běžným filmům. Místy však natáčení na fotoaparát dodává na autenticitě.

Ačkoli film teprve přijde do kin, Mádl má již připravené nové náměty. Jeho prvotina je originální z hlediska kamery, další film by měl být zase jiný, ovšem z jiného úhlu. Měl by být originální, co se týče zvuku, měl by tím příběh odvyprávět jinak. Ale protože Mádl jako autor nelení, má připravený i další námět, u které by se však mělo jednat o filmovou klasiku.

Pokud by skutečně došlo na natáčení dalších filmů, Mádl by rád spolupracoval se štábem, který stojí za filmem právě vstupujícím do kin. „My jsme štáb debutantů. Většinou když se povede film, kde se potká hodně debutantů, tak nějakým přirozeným způsobem chtějí být dál spolu. Jestli oni mě neodepíšou, tak já je rozhodně ne," dodal.

Související

Více souvisejících

Jiří Mádl Ondřej Vetchý (herec)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 45 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jourová upozornila na šíření ruských narativů v EU. Zmínila Fica a Orbána

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy