Seriál Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu schytává tvrdou kritiku od fanoušků

Připravovaný seriál ze světa Pána prstenů se dočkal nečekaně tvrdé kritiky ze stran fanoušků, kteří poukazují na nepochopení díla a Tolkienova záměru. Jedná se o nebývale silnou reakci, jež se objevila v komentářích pod prvním trailerem na streamovací službě YouTube.

Americká společnost Amazon připravuje seriál Pán prstenů: Prsteny moci (The Lord of the Rings: The Rings of Power), který je volnou adaptací Tolkienovy knihy Silmarillion, jež popisuje historii světa, v němž se odehrávají příběhy Pána prstenů a Hobbita. Kniha, kterou z Tolkienovy pozůstalosti složil jeho syn Christopher, vysvětluje, jak došlo ke stvoření světa, odkud přišli do Středozemě elfové a mocní Dúnadané nadáni dlouhověkostí.

Připravovaný seriál má již dlouho dobu slušnou porci publicity, neboť Tolkienovo dílo je jedním z pokladů vznešené fantasy, jež je někdy označována jako hrdinská či epická fantasy. Pro tento žánr je typickou charakteristikou boj dobra a zla ve světě, který je nezávislý na našem světě. Oproti jiným žánrům je ve vysokém fantasy kladen důraz na morální aspekty, které nepodléhají relativizaci – tedy je zřejmé, co je dobré rozhodnutí a co nikoliv. Dalším klasickým prvkem je komplexní pojetí fantastického světa včetně historie, rodokmenů či jednotlivých jazyků.

Tolik ke stručnému pozadí zdrojového materiálu, který se rozhodla streamovací služba Amazon TV adaptovat. To podstatné, co je potřeba si uvědomit, je to, že jednotlivé části mají v rámci díla širší souvislosti a není možné je libovolně je měnit, protože tím dochází k pozměnění celé mytologie světa, který má jasně dané zákonitosti.

Trailer, který jste mohli shlédnout výše, nebudeme analyzovat, protože to by vydalo za samostatný článek, ale zaměříme se na vlnu nespokojených fanoušků, jež diskusi pod videem zaplavili domnělou citací z Tolkienova díla, která by volně přeložena zněla asi takto:

„Zlo nemůže vytvořit nic nového, může pouze zkazit a zničit to, co dobré síly vynalezly nebo vytvořily.“

Terčem tohoto sloganu je právě Amazon, jež je považován za „zlo“, které pouze zničilo to, co „dobré síly“ (Tolkien, autor) vytvořily. Ovšem je nutné uvést, že se nejedná o skutečný citát Tolkiena, ale pouze o parafrází, jež vychází z třetí knihy Pána prstenů s podtitulem Návrat krále. V ní Frodo říká o skřetech:

„Stín, který je vypěstoval, umí jen křivit a napodobovat, ne tvořit, nic nového a vlastního.“

Sami fanoušci se tak dopouštějí určité dezinterpretace a manipulace s původním Tolkienovým textem. A paradoxně se tak dopouštějí toho samého, co učinil Amazon při adaptaci autorova díla. Od fanoušků je to přinejmenším lehce pokrytecké, že dělají něco, za co jiné haní.

Nicméně, nejsme zde arbitrem ani nestojíme na jedné či druhé straně. Proto zakončeme tento exkurz jinou sadou citátů, která dobře vystihuje podstatu toho, proč byla tak dobře přijata původní trilogie Pána prstenů od režiséra Petera Jacksona, zatímco Prsteny moci již v průběhu kampaně budí vášně v řadách fanoušků.

Peter Jackson v interview z roku 2002 pro GreenCine uvedl:

„Existují určitá témata, které Tolkien vnímal jako důležitá. My jsme si na začátku produkce slíbili, že do snímku nebudeme vkládat žádné naše politické názory, vlastní zprávy či témata. Místo toho jsme se snažili analyzovat, co bylo důležité pro Tolkiena a pokusili jsme se tomu vzdát hold. Svým způsobem jsme se snažili natočit film pro něj, nikoliv pro nás.“

Zatímco produkční seriálu Prsteny moci, Lindsey Weber, uvedla letos v únoru pro portál Vanity Fair toto:

„Připadalo nám zcela přirozené, že adaptace Tolkienovy práce bude odrážet, jak vypadá skutečný svět.“

Interpretaci již ponecháme na Vás. Závěrem jen dodejme, že seriál Pán prstenů: Prsteny moci bude mít 3. září premiéru na Amazon TV a o jeho kvalitách se tak budete moci za půl roku přesvědčit sami.

Související

V seriálu Fauda není nouze o akční scény.

Izraelský seriál Fauda je povedené akční drama, které dobylo Střední východ

RECENZE - Seriál z izraelské produkce ukazuje civilním, leč syrovým způsobem spletitou problematiku izraelsko-palestinských vztahů, které nejsou zdaleka tak černobílé, jak se může na první pohled zdát. Silným prvkem seriálu je důraz na osobní vztahy a rozhodnutí postav, jež musí volit mezi svými ideály a splněním úkolu. 

Více souvisejících

seriály seriály Amazon Film "Pán prstenů" Amazon J. R. R. Tolkien Film Hobit: Neočekávaná cesta Youtube seriál "Pán prstenů: Prsteny moci"

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy