V pondělí se při udílení Pulitzerových cen nejvíce pozornosti soustředilo na zpravodajství o válce na Ukrajině. Agentura The Associated Press získala dvě ceny za vynikající reportáže a fotografie, včetně ceny za službu veřejnosti, která patří mezi nejprestižnější ocenění. The New York Times pak získal Pulitzerovu cenu za vynikající mix zpravodajských a investigativních článků o konfliktu.
Letošním hlavním držitelem Pulitzerovy ceny za novinářskou práci se stal tým agentury AP díky svému vynikajícímu zpravodajství z obléhaného ukrajinského města Mariupolu. Agentura AP byla oceněna i za své fotografické práce, které dokumentují události od počátku války na Ukrajině. Cenu za mezinárodní zpravodajství získal The New York Times díky sérii reportáží o vraždění civilistů ruskými jednotkami ve městě Buča. V kategorii prózy byly oceněny dva spisovatelé, Barbara Kingsolverová a Hernan Diaz.
Další ocenění pro The Times přišlo v kategorii ilustrovaných reportáží a komentářů, kde zvítězily díky článku Mony Chalabi v The Times Magazine, který se zaměřil na bohatství zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. Chalabiho článek byl považován za neuvěřitelně podrobný a informativní, a přinesl čtenářům nové pohledy na kontroverzního miliardáře. Toto ocenění je dalším potvrzením, že The Times jsou jedním z předních světových médií, které dokážou spojit kvalitní novinářskou práci s vynikajícími ilustracemi a vizualizacemi. Uvedl deník The Washington Post.
Letošním hlavním vítězem Pulitzerovy ceny za veřejnou službu jsou novináři z agentury AP, v čele s reportérkou Lori Hinnantovou, videožurnalistou Mstyslavem Černovem, producentkou Vasilisou Stěpaněnkovou a fotoreportérem Jevhenem Maloletkou. Tento tým se vydal do přístavu Mariupol hned po zahájení ruské invaze 24. února 2022 a v městě zůstal více než dva týdny, aby zdokumentoval ničení města ruskými jednotkami, včetně útoků na nemocnice a civilní infrastrukturu. Tito novináři byli posledními zahraničními novináři v Mariupolu, než se jim podařilo riskantním útěkem z města. Maloletka získal také cenu World Press Photo za svůj snímek z rozbombardované porodnice v Mariupolu.
Agentura AP vyslala své novináře do ukrajinského Mariupolu jako jedny z mála mezinárodních zpravodajských organizací, když město padlo do ruských rukou. Tito novináři, kteří se stali posledními zahraničními novináři v Mariupolu, dokázali zdokumentovat pád města. Vedle prestižní ceny za veřejnou službu, která je považována za nejvyšší ocenění, získala agentura AP i cenu za fotografii za své zpravodajství.
Caroline Kitchenerová z The Washington Post si odnesla cenu za nejlepší domácí reportáž za své sledování důsledků rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, které loni zrušilo právo na potrat dané v roce 1973 v případu Roeová versus Wade. Jedním z příběhů, které otiskla, byl ten o náctileté dívce z Texasu, která kvůli omezení potratů nemohla přerušit nechtěné těhotenství a musela porodit dvojčata. Magazín The Atlantic získal cenu za nejlepší zahraniční zpravodajství za materiály Caitlin Dickersonové, která dokumentovala dopady politiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa na rozdělování migrantů a jejich rodin na hranicích USA.
Kromě novinářských kategorií jsou v rámci Pulitzerových cen oceněni také tvůrci v oblasti literatury a hudby. Letos byly v kategorii prózy uděleny dvě ceny. Barbara Kingsolverová získala cenu za svůj román Demon Copperhead, který je moderní adaptací klasického díla Charlese Dickense David Copperfielda. Hernan Diaz zaujal porotu románem Trust, který inovativním způsobem vypráví o vzestupu a pádu vlivné rodiny v New Yorku v 20. letech 20. století. V kategorii biografií byla oceněna Beverly Gageová za svou knihu o dlouholetém šéfovi FBI Edgaru Hooverovi.
Pulitzerova cena je každoročně udělované prestižní americké žurnalistické a umělecké ocenění. Jejím zakladatelem je americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer. Cena je udělována od roku 1917 a v současné době obsahuje 21 kategorií. Ve dvaceti kategoriích získává laureát odměnu 15.000 dolarů. V kategorii veřejné služby obdrží zlatou medaili. Od počátku je tato cena udělována za žurnalistiku a literaturu, přičemž od roku 1943 se tato cena rozšířila i do oblasti hudební tvorby. Cenu uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku.
Související
Hlavní Pulitzerovu cenu za novinařinu získal list The Washington Post
Pulitzerovu cenu získaly deníky za zpravodajství o pandemii i o smrti George Floyda
Pulitzerova cena , Associated Press (AP)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek