Hlavní Pulitzerovu cenu za žurnalistiku získala AP za zpravodajství z Ukrajiny

V pondělí se při udílení Pulitzerových cen nejvíce pozornosti soustředilo na zpravodajství o válce na Ukrajině. Agentura The Associated Press získala dvě ceny za vynikající reportáže a fotografie, včetně ceny za službu veřejnosti, která patří mezi nejprestižnější ocenění. The New York Times pak získal Pulitzerovu cenu za vynikající mix zpravodajských a investigativních článků o konfliktu.

Letošním hlavním držitelem Pulitzerovy ceny za novinářskou práci se stal tým agentury AP díky svému vynikajícímu zpravodajství z obléhaného ukrajinského města Mariupolu. Agentura AP byla oceněna i za své fotografické práce, které dokumentují události od počátku války na Ukrajině. Cenu za mezinárodní zpravodajství získal The New York Times díky sérii reportáží o vraždění civilistů ruskými jednotkami ve městě Buča. V kategorii prózy byly oceněny dva spisovatelé, Barbara Kingsolverová a Hernan Diaz. 

Další ocenění pro The Times přišlo v kategorii ilustrovaných reportáží a komentářů, kde zvítězily díky článku Mony Chalabi v The Times Magazine, který se zaměřil na bohatství zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. Chalabiho článek byl považován za neuvěřitelně podrobný a informativní, a přinesl čtenářům nové pohledy na kontroverzního miliardáře. Toto ocenění je dalším potvrzením, že The Times jsou jedním z předních světových médií, které dokážou spojit kvalitní novinářskou práci s vynikajícími ilustracemi a vizualizacemi. Uvedl deník The Washington Post.

Letošním hlavním vítězem Pulitzerovy ceny za veřejnou službu jsou novináři z agentury AP, v čele s reportérkou Lori Hinnantovou, videožurnalistou Mstyslavem Černovem, producentkou Vasilisou Stěpaněnkovou a fotoreportérem Jevhenem Maloletkou. Tento tým se vydal do přístavu Mariupol hned po zahájení ruské invaze 24. února 2022 a v městě zůstal více než dva týdny, aby zdokumentoval ničení města ruskými jednotkami, včetně útoků na nemocnice a civilní infrastrukturu. Tito novináři byli posledními zahraničními novináři v Mariupolu, než se jim podařilo riskantním útěkem z města. Maloletka získal také cenu World Press Photo za svůj snímek z rozbombardované porodnice v Mariupolu.

Agentura AP vyslala své novináře do ukrajinského Mariupolu jako jedny z mála mezinárodních zpravodajských organizací, když město padlo do ruských rukou. Tito novináři, kteří se stali posledními zahraničními novináři v Mariupolu, dokázali zdokumentovat pád města. Vedle prestižní ceny za veřejnou službu, která je považována za nejvyšší ocenění, získala agentura AP i cenu za fotografii za své zpravodajství.

Caroline Kitchenerová z The Washington Post si odnesla cenu za nejlepší domácí reportáž za své sledování důsledků rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, které loni zrušilo právo na potrat dané v roce 1973 v případu Roeová versus Wade. Jedním z příběhů, které otiskla, byl ten o náctileté dívce z Texasu, která kvůli omezení potratů nemohla přerušit nechtěné těhotenství a musela porodit dvojčata. Magazín The Atlantic získal cenu za nejlepší zahraniční zpravodajství za materiály Caitlin Dickersonové, která dokumentovala dopady politiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa na rozdělování migrantů a jejich rodin na hranicích USA.

Kromě novinářských kategorií jsou v rámci Pulitzerových cen oceněni také tvůrci v oblasti literatury a hudby. Letos byly v kategorii prózy uděleny dvě ceny. Barbara Kingsolverová získala cenu za svůj román Demon Copperhead, který je moderní adaptací klasického díla Charlese Dickense David Copperfielda. Hernan Diaz zaujal porotu románem Trust, který inovativním způsobem vypráví o vzestupu a pádu vlivné rodiny v New Yorku v 20. letech 20. století. V kategorii biografií byla oceněna Beverly Gageová za svou knihu o dlouholetém šéfovi FBI Edgaru Hooverovi.

Pulitzerova cena je každoročně udělované prestižní americké žurnalistické a umělecké ocenění. Jejím zakladatelem je americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer. Cena je udělována od roku 1917 a v současné době obsahuje 21 kategorií. Ve dvaceti kategoriích získává laureát odměnu 15.000 dolarů. V kategorii veřejné služby obdrží zlatou medaili. Od počátku je tato cena udělována za žurnalistiku a literaturu, přičemž od roku 1943 se tato cena rozšířila i do oblasti hudební tvorby. Cenu uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku.

Související

Budova The Washington Post ve Washingtonu, D.C.

Hlavní Pulitzerovu cenu za novinařinu získal list The Washington Post

Letošní hlavní Pulitzerovu cenu za novinářskou práci, která je udělována za veřejnou službu, dostal list The Washington Post za zpravodajství kolem nepokojů v sídle Kongresu z loňského ledna. List The New York Times pak dostal hlavní ocenění za mezinárodní zpravodajství za sérii článků o amerických úderech bezpilotními letouny na Blízkém východě, které kvůli chybám při identifikaci cílů vedly k úmrtím civilistů. Zvláštní uznání dostali novináři působící na Ukrajině, kteří informují o vývoji ruské invaze.

Více souvisejících

Pulitzerova cena Associated Press (AP)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy