Praha - V mezinárodní pěvecké soutěže Eurovision Song Contest budou Česko reprezentovat Marta Jandová a Václav "Noid" Bárta, kteří představí duet Hope Never Dies (Naděje nikdy neumírá).
Jandovou a "Noida" vybrala odborná porota složená z publicistů, kritiků i aktivních muzikantů a zástupců České televize.
"Šestnáct let jsem žila v Německu, kde se na Eurosong koukají všichni, včetně nejdrsnějších rockerů, kteří si k televizi koupí basu piv. Je to pro ně velký večer, nejspíš i proto, že tuto soutěž dvakrát vyhráli. Pro mě to tím pádem bude dvojnásob zajímavé, protože vím, že se na to spousta mých kamarádů v Německu bude dívat," uvedla Jandová, frontmanka kapely Die Happy.
Radost neskrývá ani její kolega Bárta. "Mám z toho obrovskou radost, je to pro mě čest. Budeme se společně s Martou snažit, abychom neudělali Česku ostudu. Eurosong je dobrá soutěž, jen u nás ještě není tak zakořeněná, ale od kamarádů, kteří žijí v zahraničí, vím, že ji tam strašně prožívají, je to pro ně událost a svátek," poznamenal.
Letošní ročník soutěže Eurovision Song Contest 2015 se koná ve Vídni. Jandová s Bártou na něm poprvé vystoupí v rámci druhého semifinálového kola. Obě semifinále odvysílá kanál ČT art 19. a 21. května. Finále potom diváci uvidí v přímém přenosu na ČT1 23. května.
Soutěž Eurovize se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Česko v minulosti bez většího úspěchu reprezentovaly skupiny Kabát, Gipsy.cz či zpěvačka Terezy Kerndlové. Již v roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.
Související
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
eurovize , Marta Jandová , Václav Noid Bárta
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 2 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 2 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 3 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 4 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 4 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 5 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 5 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 5 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 6 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 7 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 8 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 9 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 9 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 11 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
Královéhradečtí kriminalisté od předchozí neděle vyšetřují případ napadení dívky cizincem v prostoru Sukových sadů. Útočník byl obviněn ze zvlášť závažné násilné trestné činnosti, konkrétně ze sexuálního útoku. Muži hrozí, že stráví roky za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě