Nominace na knižní cenu Magnesia Litera

Praha – O prestižní českou knižní cenu Magnesia Litera každoročně bojuje řada spisovatelů. Do letošního ročníku bylo přihlášeno téměř 350 titulů, do širšího výběru a následnou nominaci získalo 24 titulů a 6 blogů. Do souboje o cenu se dostala i kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové.

Každoroční udílení výročních cen Magnesia Litera klade za cíl propagaci kvalitní literatury napříč všemi žánry. Při tomto udílení jsou si všichni autoři rovni a šanci na vítězství mají jak básníci, tak překladatelé či vědci. Na základě toho bylo ocenění rozloženo do sedmi kategorií z nichž každá má tři nominace. O vítězi rozhoduje 300 oslovených lidí z knižního světa jako knihkupci či nakladatelé.

A jaké jsou letošní nominace?

Litera za prózu:

Tato kategorie má jako jediná 6 nominací, protože právě jí se dostává největší pozornosti a následné propagace.

Anna Bolavá – Do tmyRomán, který se jeví jako pouhé vyprávění o celoživotním sbírání léčivých bylin v sobě skrývá vzpomínky na promarněné manželství, podivnou smrt v rodině nebo dotěrnou nemoc.

Pavel Bušta – Sigmundovy můryPovídkový román, který se ve všech směrech vymyká proudu dnešní literatury. Velice humorná sonda do života outsiderů dnešní doby.

Daniela Hodrová – Točité větyRomán vyprávějící životní osudy překladatelky a básnířky Bohumily Grögerové a výtvarnice Adrieny Šimotové. Prolíná se v něm realita se sny, střetávají se osudy žijících i zesnulých lidí a obyčejné věci získávají symbolické významy.

Iva Pekárková – Pečená žebraStřet evropské kultury s africkou kulturou, v tomto případě zaměřený především na naší zemi. Odpovídá na otázky jak funguje soužití Afričanů s českými domorodci.

Daniel Petr – Straka na šibeniciPronikavé úvahy o splácení starých dluhů a hledání sama sebe, román, který se opírá o vnímání slavného Brueghelova obrazu, který dal románu název.

David Zábranský - Martin Juhás čili ČeskoslovenskoRomán o vztazích Čechů, Slováků, komunistů, fašistů a nacistů, který nemá za cíl lépe informovat o dění v tehdejší době, ale vzbudit ve čtenáři údiv prostřednictvím smyšleného světa, který se však opírá o reálné historické události.

Litera za poezii:

Ladislav Zedník – Město jeden kámenBásník vychází ze své profese paleontologa a „ohledává" tak svůj život, dětství či životy svých bližních.

Jiří Dynka – KavárnyVyjádření existencionální úzkosti prostřednictvím odlehčené chlapecké bezelstnosti.

Irena Šťastná – Žvýkání jaderSbírka pohybující se na ostré hraně až surrealismu s konkrétní smyslovostí.

Litera za literaturu faktu:

Martin Kuna a kol. - Archeologický atlas Čech: vybrané památky od pravěku do 20. stoletíInformace o lokalitách osídlených v pravěku, středověku i novověku, až po pozoruhodné archeologické nálezy života v minulém století.

Milena Lenderová, Martina Halířová, Tomáš Jiránek - Vše pro dítě. Válečné dětství 1914-1918Výzkum proměny civilního života od nastolení vojenské diktatury až po rozpad monarchie. Strádání matek, epidemie a surovosti života na pozadí velkých politických dějin.

Martin Nodl – Středověk v násKniha pokládá otázky a obrazy o životě v současnosti v porovnání se životem ve středověku. Ukazuje, že mezi těmito dobami překvapivě tolik odlišností není.

Litera za překladovou knihu:

Světlana Alexijevičová (z ruštiny přeložila Pavla Bošková) - Doba z druhé rukyDržitelka Nobelovy ceny za literaturu se ve svém díle zabývá koncem komunistického režimu, nadějemi, zklamáními, frustracemi a dezorientací a to vše prostřednictvím příběhů a zážitků lidí z nejrůznějších částí země.

Joanna Batorová (z polštiny přeložila Iveta Mikešová) – Pískový vrchRomán popisující generace žen v éře budování socialismu a následném kapitalismu v Polsku. Sarkastický pohled na sny, trápení a ideály tehdejší doby.

Jesús Carrasco (ze španělštiny přeložil Štěpán Zajac) – Na útěkuStřet dobra se zlem zakomponovaný do příběhu malého chlapce a pastevce koz, kterému chlapec zachrání život. Jednoduchý příběh protkaný detaily krajiny či lidskými řemeslnými dovednostmi.

Litera za nakladatelský čin:

Barbora Baronová, Dita Pepe – IntimitaLiterárně – fotografický dokument, který otevírá světová tabu jako prostituci, depresi či rakovinu.

Barbora Toman Tylová – Jde o to, aby o něco šloDílo pojednávající o tvorbě jednoho z předních českých typografů Oldřichu Hlavsovi.

Jindřich Vybíral - Leopold Bauer. Heretik moderní architekturyObsáhlá monografie Bauerova architektonického a designérského díla.

Litera za knihu pro děti:

Olga Černá – Klárka a 11 babičekVyprávění formou dopisů a pohlednic odhalí příběh Klárky a jejího nemocného dědečka, o kterého se postupně stará jedenáct dědečkových kamarádek „babiček". Kniha přináší zamyšlení nad hledáním harmonické rodiny.

Renáta Fučíková - Praha v srdci189 příběhů, které vyprávějí o historii Prahy v průběhu uplynulých staletí. Ukazuje, že i současnost je stejně dramatická a nevyzpytatelná jako dávná minulost.

Robin Král – VynálezáriumÚsměvné příběhy o vzniku velkých vynálezů, které popisuje v deseti příbězích v různých básnických formách.

DILIA Litera pro objev roku:

Marie Iljašenko – Osip míří na jihBásnická sbírka s nádechem mytologických obrazů, dávných kultur, ale také všedních lidských dnů či tragédií.

Blanka Jedličková – Ženy na rozcestíSedm žen, které spojuje divadelní svět vypráví příběh o tom, jak těžké bylo jejich postavení za dob protektorátu.

Lucie Raškovová - Samota není zlejHistorky ze sousedství s jedinečnými ilustracemi poukazují na to, jak drobné změny dokáží udělat velké věci.

Magnesia blog roku:

Asijatka – Do Thu Trang: Blog o „dětech" asijského původu podaný spontánním a nekomplikovaným humorem.

Humans of Prague – Tomáš Princ: Příběhy lidí, které běžně potkáváte na ulicích, aniž byste si jich někdy všimli, natož pak s nimi mluvili.

Nedělníčka – Barbora Čiháková: Inspirace pro ty, kteří se každou neděli hroutí nad myšlenkou nadcházejícího týdne. Protože jestli ten uplynulý týden byl na nic, nezbývá nic jiného, než to zkusit znovu a lépe.

Prigl – Jakub Ryška a Pavel Šplíchal: Zábavný a vskutku tolerantní výsměch a kritika vysoké společnosti.

Iva Pekárková na iDnes: Tragikomické a částečně autobiografické situace ze života imigrantů.

Vývařovna - Jana Patočková, Daniela Hannová, Hannah Saleh: Příběhy ze života svobodných žen po třicítce, které neotřelým způsobem popisují život s tímto „handicapem".

Udílení cen lze sledovat v přímém přenosu 5. dubna od 20:00 na ČT Art.

Související

Hrušínský, Jan

Koronavirus: Ruší se premiéry filmů a zavírají divadla. Hrušínský zkritizoval Babiše

Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražské divadla s kapacitou sálu přes 100 diváků. Reagují na dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která zakázala pořádaní akcí, jichž by se mohlo zúčastnit právě více než 100 lidí. Ruší se některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu.

Více souvisejících

Magnesia Litera knihy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy