Nominace na knižní cenu Magnesia Litera

Praha – O prestižní českou knižní cenu Magnesia Litera každoročně bojuje řada spisovatelů. Do letošního ročníku bylo přihlášeno téměř 350 titulů, do širšího výběru a následnou nominaci získalo 24 titulů a 6 blogů. Do souboje o cenu se dostala i kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové.

Každoroční udílení výročních cen Magnesia Litera klade za cíl propagaci kvalitní literatury napříč všemi žánry. Při tomto udílení jsou si všichni autoři rovni a šanci na vítězství mají jak básníci, tak překladatelé či vědci. Na základě toho bylo ocenění rozloženo do sedmi kategorií z nichž každá má tři nominace. O vítězi rozhoduje 300 oslovených lidí z knižního světa jako knihkupci či nakladatelé.

A jaké jsou letošní nominace?

Litera za prózu:

Tato kategorie má jako jediná 6 nominací, protože právě jí se dostává největší pozornosti a následné propagace.

Anna Bolavá – Do tmyRomán, který se jeví jako pouhé vyprávění o celoživotním sbírání léčivých bylin v sobě skrývá vzpomínky na promarněné manželství, podivnou smrt v rodině nebo dotěrnou nemoc.

Pavel Bušta – Sigmundovy můryPovídkový román, který se ve všech směrech vymyká proudu dnešní literatury. Velice humorná sonda do života outsiderů dnešní doby.

Daniela Hodrová – Točité větyRomán vyprávějící životní osudy překladatelky a básnířky Bohumily Grögerové a výtvarnice Adrieny Šimotové. Prolíná se v něm realita se sny, střetávají se osudy žijících i zesnulých lidí a obyčejné věci získávají symbolické významy.

Iva Pekárková – Pečená žebraStřet evropské kultury s africkou kulturou, v tomto případě zaměřený především na naší zemi. Odpovídá na otázky jak funguje soužití Afričanů s českými domorodci.

Daniel Petr – Straka na šibeniciPronikavé úvahy o splácení starých dluhů a hledání sama sebe, román, který se opírá o vnímání slavného Brueghelova obrazu, který dal románu název.

David Zábranský - Martin Juhás čili ČeskoslovenskoRomán o vztazích Čechů, Slováků, komunistů, fašistů a nacistů, který nemá za cíl lépe informovat o dění v tehdejší době, ale vzbudit ve čtenáři údiv prostřednictvím smyšleného světa, který se však opírá o reálné historické události.

Litera za poezii:

Ladislav Zedník – Město jeden kámenBásník vychází ze své profese paleontologa a „ohledává" tak svůj život, dětství či životy svých bližních.

Jiří Dynka – KavárnyVyjádření existencionální úzkosti prostřednictvím odlehčené chlapecké bezelstnosti.

Irena Šťastná – Žvýkání jaderSbírka pohybující se na ostré hraně až surrealismu s konkrétní smyslovostí.

Litera za literaturu faktu:

Martin Kuna a kol. - Archeologický atlas Čech: vybrané památky od pravěku do 20. stoletíInformace o lokalitách osídlených v pravěku, středověku i novověku, až po pozoruhodné archeologické nálezy života v minulém století.

Milena Lenderová, Martina Halířová, Tomáš Jiránek - Vše pro dítě. Válečné dětství 1914-1918Výzkum proměny civilního života od nastolení vojenské diktatury až po rozpad monarchie. Strádání matek, epidemie a surovosti života na pozadí velkých politických dějin.

Martin Nodl – Středověk v násKniha pokládá otázky a obrazy o životě v současnosti v porovnání se životem ve středověku. Ukazuje, že mezi těmito dobami překvapivě tolik odlišností není.

Litera za překladovou knihu:

Světlana Alexijevičová (z ruštiny přeložila Pavla Bošková) - Doba z druhé rukyDržitelka Nobelovy ceny za literaturu se ve svém díle zabývá koncem komunistického režimu, nadějemi, zklamáními, frustracemi a dezorientací a to vše prostřednictvím příběhů a zážitků lidí z nejrůznějších částí země.

Joanna Batorová (z polštiny přeložila Iveta Mikešová) – Pískový vrchRomán popisující generace žen v éře budování socialismu a následném kapitalismu v Polsku. Sarkastický pohled na sny, trápení a ideály tehdejší doby.

Jesús Carrasco (ze španělštiny přeložil Štěpán Zajac) – Na útěkuStřet dobra se zlem zakomponovaný do příběhu malého chlapce a pastevce koz, kterému chlapec zachrání život. Jednoduchý příběh protkaný detaily krajiny či lidskými řemeslnými dovednostmi.

Litera za nakladatelský čin:

Barbora Baronová, Dita Pepe – IntimitaLiterárně – fotografický dokument, který otevírá světová tabu jako prostituci, depresi či rakovinu.

Barbora Toman Tylová – Jde o to, aby o něco šloDílo pojednávající o tvorbě jednoho z předních českých typografů Oldřichu Hlavsovi.

Jindřich Vybíral - Leopold Bauer. Heretik moderní architekturyObsáhlá monografie Bauerova architektonického a designérského díla.

Litera za knihu pro děti:

Olga Černá – Klárka a 11 babičekVyprávění formou dopisů a pohlednic odhalí příběh Klárky a jejího nemocného dědečka, o kterého se postupně stará jedenáct dědečkových kamarádek „babiček". Kniha přináší zamyšlení nad hledáním harmonické rodiny.

Renáta Fučíková - Praha v srdci189 příběhů, které vyprávějí o historii Prahy v průběhu uplynulých staletí. Ukazuje, že i současnost je stejně dramatická a nevyzpytatelná jako dávná minulost.

Robin Král – VynálezáriumÚsměvné příběhy o vzniku velkých vynálezů, které popisuje v deseti příbězích v různých básnických formách.

DILIA Litera pro objev roku:

Marie Iljašenko – Osip míří na jihBásnická sbírka s nádechem mytologických obrazů, dávných kultur, ale také všedních lidských dnů či tragédií.

Blanka Jedličková – Ženy na rozcestíSedm žen, které spojuje divadelní svět vypráví příběh o tom, jak těžké bylo jejich postavení za dob protektorátu.

Lucie Raškovová - Samota není zlejHistorky ze sousedství s jedinečnými ilustracemi poukazují na to, jak drobné změny dokáží udělat velké věci.

Magnesia blog roku:

Asijatka – Do Thu Trang: Blog o „dětech" asijského původu podaný spontánním a nekomplikovaným humorem.

Humans of Prague – Tomáš Princ: Příběhy lidí, které běžně potkáváte na ulicích, aniž byste si jich někdy všimli, natož pak s nimi mluvili.

Nedělníčka – Barbora Čiháková: Inspirace pro ty, kteří se každou neděli hroutí nad myšlenkou nadcházejícího týdne. Protože jestli ten uplynulý týden byl na nic, nezbývá nic jiného, než to zkusit znovu a lépe.

Prigl – Jakub Ryška a Pavel Šplíchal: Zábavný a vskutku tolerantní výsměch a kritika vysoké společnosti.

Iva Pekárková na iDnes: Tragikomické a částečně autobiografické situace ze života imigrantů.

Vývařovna - Jana Patočková, Daniela Hannová, Hannah Saleh: Příběhy ze života svobodných žen po třicítce, které neotřelým způsobem popisují život s tímto „handicapem".

Udílení cen lze sledovat v přímém přenosu 5. dubna od 20:00 na ČT Art.

Související

Hrušínský, Jan

Koronavirus: Ruší se premiéry filmů a zavírají divadla. Hrušínský zkritizoval Babiše

Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražské divadla s kapacitou sálu přes 100 diváků. Reagují na dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která zakázala pořádaní akcí, jichž by se mohlo zúčastnit právě více než 100 lidí. Ruší se některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu.

Více souvisejících

Magnesia Litera knihy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy