Praha - Československo se sice nemůže považovat za kolébku papírových vystřihovánek, ale určitě se výrazně podílelo na jejich rozvoji a stalo se v tomto oboru bez nadsázky velmocí.
Těžko lze odhadnout, kolik z nás bylo infikováno virem zvaným papírové modelářství. Virem, který na rozdíl od počítačových nebo zdravotních je sice také nebezpečný, ale jen v tom směru, že už se ho nezbavíte - a ani nebudete chtít. Tento obor máme spojen nejčastěji s časopisem ABC, ve kterém vystřihovánky od určité doby vycházely každé dva týdny – a děje se tak dodnes, vždyť ABC bude zanedlouho slavit 60. výročí své existence.
Papírové modely nejsou českým (či československým) vynálezem, jak si mnoho lidí myslí. První zmínky o papírových modelech najdeme v první polovině 16. století (matematik Georg Hartmann tehdy vytvořil kombinaci krucifixu a slunečních hodin), ale naše „zlaté české ruce" dokázaly povýšit zejména v poslední třetině 20. století vystřihovánky na malá umělecká díla.
Kolektiv ing. Stanislava Fajkuse už před třemi lety v mnohem skromnější podobě vytvořil první díl historie mapující především vystřihovánky časopisu ABC (tehdy ještě s podtitulem „mladých techniků a přírodovědců"). Nesl jméno Papírová archeologie a byl pojatý jako „román na pokračování". Na něj navazuje díl druhý zachycující bezesporu jedno z nejobsáhlejších a nejbohatších období ve spojení časopis-papírové modelářství. Mapuje ročníky 15 až 20, ve nichž se tříbila česká modelářská škola a prosazovat se začala skupina vysoce ceněných autorů. Patří sem dvojice Pavel Blecha-Richard Vyškovský, Václav Šorel-František Kobík a také Ladislav Müller. Tito pánové tvořili páteř vystřihovánkové produkce v daném období a jejich tvorbu Papírová archeologie 2 detailně popisuje.
V ABC měly technické modely velké zastoupení (zdroj: ing. Stanislav Fajkus)
Na více než 800 obrázcích se seznámíte s modely, které ve zmíněném období vyšly, mnohé z nich byly po mnoha letech pro účely publikace znovu slepeny z dobových originálů – bez nadsázky můžeme říci, že nemálo z nich dnešní ctihodní pánové v letech i několikrát začali, ale nikdy nedokončili. To vše je doplněno informacemi a drobnými postřehy, které postihují i různé rarity nebo chyby na modelech nalezené.
Stručně lze říci, že v publikaci najdete i následující zajímavosti:
Bonusem knihy je unikátní, nikdy dříve nepublikovaný model arch. Richarda Vyškovského Historické nádraží a vlak z počátku 20. století (měřítko 1:160), dále pak pokračující série Archeologického atlasu se speciální krabičkou od Ladislava Badalce. Zakoupením publikace navíc novopečený majitel získá volnou dětskou vstupenku do Království železnic na pražském Smíchově.
Na tradiční Atlasy ABC navazuje Archeologický atlas tvůrců knihy (zdroj: ing. Stranislav Fajkus)
Autoři publikace nejsou na tomto poli žádnými nováčky, vedle zmíněné Papírové archeologie, díl 1 jsou podepsáni pod sešitem Papírový svět Richarda Vyškovského, mapující tvorbu tohoto vynikajícího tvůrce modelů, které po dlouhá léta vycházely v časopise ABC a později i ve vydavatelstvích Albatros či ERKOTYP, s.r.o. Připomenout lze i Kouzelnou historii papírových vystřihovánek Josefa Kropáčka.
Kniha Papírová archeologie 2 vychází ve spolupráci s časopisem ABC, jehož historie sahá až do roku 1957, v lednu příštího roku tedy bude slavit 60. výročí existence.
Papírová archeologie 2Autoři: ing. Stanislav Fajkus & kolektivPočet stran: 256 (8 listů vystřihovacích příloh)Vydavatel: Modely-vystřihovánky (www.modely-vystrihovanky.cz)Vydání: říjen 2016
EuroZprávy.cz jsou hlavním mediálním partnerem publikace
Související
Papírová archeologie: Připomeňte si kouzlo modelů a získejte výpravný vánoční dárek
kniha Papírová archeologie 2 , Modelářství
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková