RECENZE: Opravdu nás čeká černá budoucnost? Odpověď znají přední vědci a myslitelé

RECENZE – Může technologie ohrozit demokracii? Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Opravdu ztrácíme schopnost manuální zručnosti či nastane nová doba temna? Na tyto otázky a mnohé další odpoví současní přední vědci a myslitelé ve fascinujícím sborníku esejů s názvem Čeho bychom se měli obávat?

Když John Brockman (nar. 1941), literární agent a autor řady knih popularizujících vědu, zakládal v roce 1981 Klub realistů chtěl shromáždit osobnosti, jež se zabývají otázkami post-industriálního věku. Po 16 letech přešel klub na internet a byl přejmenován na Edge.org. Tento web se stal prostorem postřehů intelektuálních autorit a podle britského deníku Guardian nejchytřejší webovou stránkou na světě.

Během našeho každodenního bytí se nám někdy stane, že se hluboce zamyslíme nad budoucností. Nad budoucností nejen osobní, ale třeba také společenskou. Může se však stát, že nás z toho přepadnou jisté obavy. Právě věda nás může naučit mít méně obav, popřípadě mít alespoň lepší obavy. To je přesně jeden z důvodů, proč dal Brockman dohromady publikaci Čeho bychom se měli obávat?.

Kniha je složena ze 150 esejů, jež se opírají o psychologii, biologii, fyziku, ekonomii a řadu dalších problémů. Není podmínkou, aby respondenti v esejích nutně psali co je trápí, naopak mohou sdělit to, z čeho si obavy přestat dělali. Někteří dokonce píší o problémech osobních (jako autorka trpící rakovinou) nebo o nesnázích sužujících jejich specializované obory.

Ať už v médiích či v různých internetových diskuzích se často setkáme s názory týkající se budoucnosti současného světa. Ve většině případů se jedná o obavy typu - islamizace světa, nedostatek zdrojů, klimatické změny, kybernetická válka nebo přelidnění planety. Slavný americký psycholog Steven Pinker tvrdí, že skutečnými spouštěči některých z těchto hrozeb jsou záležitosti psychologického rázu jako narcističtí vůdci, stádovost nebo dokonalá spravedlnost. Starosti by nám podle něj měly dělat ideologie a normy.

Dalším velmi oblíbeným tématem je přelidnění. Profesor geologie a astronomie Laurence C. Smith naráží na obavy svých kolegů, kteří prudký populační růst vnímají nejprve jako úspěch, později jako katastrofu. Růst prosperity je často přehlíženým faktorem moderního městského konzumního života. Ve společnosti panují velké rozdíly ve spotřebě, aby si každý žijící osvojil životní styl Západoevropanů či Severoameričanů musela by se celosvětová spotřeba zvýšit jedenáctkrát. Měli bychom tedy vyřešit své protichůdné tužby a přenést prosperitu i na stranu druhou.

V podobném duchu pokračuje spisovatel a redaktor Kevin Kelly, který pracuje s pojmem nízkopopulační bomba, což je ve výsledku přesný opak obavy z přelidnění. Kelly naráží na to, že celosvětová porodnost klesá, dokonce i rozvojový svět není daleko za námi. Populace stárne a pokud bude mít každá generace méně a méně potomků, tak nakonec nezbyde nikdo. Čím je společnost technologicky vyspělejší, tím méně mají páry potomků, čím snadněji zvyšují svůj životní standard, tím více pokrok snižuje jejich touhu po rodině. K této spirále úpadku moderní technologické populace pomalu směřujeme a toho bychom se dle Kellyho měli obávat.

Zde předložené obavy jsou pouze zlomkem toho, co se ve knize nachází. Samozřejmě, že se některé eseje opakují, vyvrací nebo zdají až příliš očividné. Jenže tomu se vzhledem k rozsahu zkrátka nedá vyhnout.

Brockamovi se podařilo dát dohromady podivuhodnou publikaci, která podává přehled o tom, čeho se můžeme obávat, popřípadě z čeho se můžeme poučit. Spíše než by si nárokovala patent na pravdu, tak jde v duchu objektivního poselství vědy. Minimálně je fascinující přečíst si o věcech, jež znepokojují přední vědce a myslitele.

Čeho bychom se měli obávat?: Myšlenky o budoucnosti civilizace, které odborníky znepokojují / What Should We Be Worried About?: The Hidden Threats Nobody Is Talking About (2014)

Autor: John Brockam

Překlad: Alexandra Ilićová, Hana Ditrichová, Jan Jirouš, Jana Šojdelová, Kateřina Burešová, Kryštof Beták, Milada Šanderová, Nikola Vyhlidalová, Tereza Filipová, Tomáš Vinický, Zuzana Voničková

Počet stran: 464 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Dykbuk

kniha Čeho bychom se měli obávat? John Brockman Dykbuk (nakladatelství) recenze

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy