RECENZE: Opravdu nás čeká černá budoucnost? Odpověď znají přední vědci a myslitelé

RECENZE – Může technologie ohrozit demokracii? Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Opravdu ztrácíme schopnost manuální zručnosti či nastane nová doba temna? Na tyto otázky a mnohé další odpoví současní přední vědci a myslitelé ve fascinujícím sborníku esejů s názvem Čeho bychom se měli obávat?

Když John Brockman (nar. 1941), literární agent a autor řady knih popularizujících vědu, zakládal v roce 1981 Klub realistů chtěl shromáždit osobnosti, jež se zabývají otázkami post-industriálního věku. Po 16 letech přešel klub na internet a byl přejmenován na Edge.org. Tento web se stal prostorem postřehů intelektuálních autorit a podle britského deníku Guardian nejchytřejší webovou stránkou na světě.

Během našeho každodenního bytí se nám někdy stane, že se hluboce zamyslíme nad budoucností. Nad budoucností nejen osobní, ale třeba také společenskou. Může se však stát, že nás z toho přepadnou jisté obavy. Právě věda nás může naučit mít méně obav, popřípadě mít alespoň lepší obavy. To je přesně jeden z důvodů, proč dal Brockman dohromady publikaci Čeho bychom se měli obávat?.

Kniha je složena ze 150 esejů, jež se opírají o psychologii, biologii, fyziku, ekonomii a řadu dalších problémů. Není podmínkou, aby respondenti v esejích nutně psali co je trápí, naopak mohou sdělit to, z čeho si obavy přestat dělali. Někteří dokonce píší o problémech osobních (jako autorka trpící rakovinou) nebo o nesnázích sužujících jejich specializované obory.

Ať už v médiích či v různých internetových diskuzích se často setkáme s názory týkající se budoucnosti současného světa. Ve většině případů se jedná o obavy typu - islamizace světa, nedostatek zdrojů, klimatické změny, kybernetická válka nebo přelidnění planety. Slavný americký psycholog Steven Pinker tvrdí, že skutečnými spouštěči některých z těchto hrozeb jsou záležitosti psychologického rázu jako narcističtí vůdci, stádovost nebo dokonalá spravedlnost. Starosti by nám podle něj měly dělat ideologie a normy.

Dalším velmi oblíbeným tématem je přelidnění. Profesor geologie a astronomie Laurence C. Smith naráží na obavy svých kolegů, kteří prudký populační růst vnímají nejprve jako úspěch, později jako katastrofu. Růst prosperity je často přehlíženým faktorem moderního městského konzumního života. Ve společnosti panují velké rozdíly ve spotřebě, aby si každý žijící osvojil životní styl Západoevropanů či Severoameričanů musela by se celosvětová spotřeba zvýšit jedenáctkrát. Měli bychom tedy vyřešit své protichůdné tužby a přenést prosperitu i na stranu druhou.

V podobném duchu pokračuje spisovatel a redaktor Kevin Kelly, který pracuje s pojmem nízkopopulační bomba, což je ve výsledku přesný opak obavy z přelidnění. Kelly naráží na to, že celosvětová porodnost klesá, dokonce i rozvojový svět není daleko za námi. Populace stárne a pokud bude mít každá generace méně a méně potomků, tak nakonec nezbyde nikdo. Čím je společnost technologicky vyspělejší, tím méně mají páry potomků, čím snadněji zvyšují svůj životní standard, tím více pokrok snižuje jejich touhu po rodině. K této spirále úpadku moderní technologické populace pomalu směřujeme a toho bychom se dle Kellyho měli obávat.

Zde předložené obavy jsou pouze zlomkem toho, co se ve knize nachází. Samozřejmě, že se některé eseje opakují, vyvrací nebo zdají až příliš očividné. Jenže tomu se vzhledem k rozsahu zkrátka nedá vyhnout.

Brockamovi se podařilo dát dohromady podivuhodnou publikaci, která podává přehled o tom, čeho se můžeme obávat, popřípadě z čeho se můžeme poučit. Spíše než by si nárokovala patent na pravdu, tak jde v duchu objektivního poselství vědy. Minimálně je fascinující přečíst si o věcech, jež znepokojují přední vědce a myslitele.

Čeho bychom se měli obávat?: Myšlenky o budoucnosti civilizace, které odborníky znepokojují / What Should We Be Worried About?: The Hidden Threats Nobody Is Talking About (2014)

Autor: John Brockam

Překlad: Alexandra Ilićová, Hana Ditrichová, Jan Jirouš, Jana Šojdelová, Kateřina Burešová, Kryštof Beták, Milada Šanderová, Nikola Vyhlidalová, Tereza Filipová, Tomáš Vinický, Zuzana Voničková

Počet stran: 464 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Dykbuk

kniha Čeho bychom se měli obávat? John Brockman Dykbuk (nakladatelství) recenze

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy