RECENZE – Román Podzemní železnice afroamerického spisovatele Colsona Whiteheada velmi naturalisticky zobrazuje život na americkém Jihu v první polovině 19. století. Očima otrokyně Cory čtenář sleduje vztahy mezi otroky na plantáži, krutost společnosti nebo strastiplnou cestu za svobodou. Whitehead se tímto románem zařadil mezi současné hvězdy světové literatury.
Mladá dívka Cora se narodila na jedné plantáži v Georgii. Když jí bylo deset, její matce Mabel se podařilo jako jedné z mála uprchnout. Zanechala samotinkou Coru napospas hrůzám a těžkému živoření na plantáží. Jednoho dne ji oslovil Ceasar s návrhem utéct z plantáže. Po udeření správného okamžiku se to dvojici podařilo a míří Jižní Karolíny. V Jižní Karolíně na ně čekala řada novinek jako změna identity, placená práce nebo chození do školy. Tamní doktoři usilovali donutit černošské obyvatelstvo k dobrovolné sterilizaci a na mužích testovali, jak vypadá průběh neléčené syfilidy. Idyla spokojeného života je po nějaké době narušena, kdy jsou Cora i Ceasar odhaleni lovci. Ceasara zabijí a Coře se úplnou náhodou podaří uniknout do dalšího státu. Co ji čeká tentokrát?
Colson Whitehead není na poli literatury žádným nováčkem. Debutoval již v roce 1999 se spekulativní fikcí Intuicionistka, na níž navázal historickým románem Dny Johna Henryho, nejvíce rozruchu vzbudil zombie thrillerem Zóna číslo jedna. Whitehead velmi rád experimentuje, co nová kniha, to jiný žánr. Tímto přístupem by se mohl rovnat nobelovkou oceňovanému autorovi J.M. Coatzeemu, který kromě žánrově rozmanitosti přepisuje příběh svého života velmi fikčním způsobem. Podzemní železnice je autorovým šestým románem, který mu vynesl kromě mnoha cen (Pulitzerova cena nebo Booker prize) také uznání od slavných osobností jako bývalý prezident Barack Obama nebo televizní superhvězda Oprah Winfreyová. Myšlenka napsat román o otrokářství v Americe se zrodila kolem roku 2000, kdy protagonistou měl být černošský mladík, kterého po více než deseti letech vyměnil za ženskou hrdinku. Autor si dával na čas, aby dokázal věrohodně zachytit celou problematiku a jako rukopis „dozrál“. Název románu vychází ze skutečné podzemní železnice, která mezi lety 1810–1850 sloužila jako síť tajných cest a bezpečných útočišť pro prchající otroky z amerického Jihu do svobodných států Severu. V románu má kromě fyzické podoby tato železnice i magický charakter, jakožto zprostředkovatel otrokova snu za svobodou. Sice se o ní hovoří, ale nikdo neví, kde se přesně nachází a kudy vede. „Každý stát je jiný. Každý nabízí určité příležitosti a má vlastní zvyky a způsoby, jak se vypořádávat s různými věcmi. Než dorazíte do poslední zastávky, můžete projet křížem krážem celou zemi,“ říká na konto států jedna z postav.
První třetina knihy svým velmi naturalistickým laděním může připomínat oscarový snímek 12 let v řetězech, neboť dvojice zmíněných děl mistrně vykresluje formy násilí páchaného na černoších. Od prodeje černochů, znásilňování žen, potrestání uprchlíků až po honbu lovců otroků za kořistí. Může se zdát, že hlavní snahou knihy je převyprávět příběh jedné ženy toužící po svém místě na světě, ale ona také nabízí přesvědčivou reflexi amerických dějin. Hlavní hrdinka v průběhu děje navštíví několik států, z nichž každý má svůj ojedinělý časoprostor a historický kontext. Historie je v románu ohnuta potřebám autora, který spíše, než po faktech prahne po pravdě. Ostatně se tím Whitehead ani netají, že si vytvořil alternativní historii. Na Podzemní železnici můžeme pohlížet mnoha způsoby – jako na historický román opepřený trochou fantazie, na román reflektující současné dění ve Spojených státech nebo na silný příběh černošské ženy bojující za svobodu. Ať už je čtenářův pohled jakýkoliv, síla Whiteheadova rukopisu v něm bude ještě nějakou dobu rezonovat.
Výhodou je, že se autor nepokouší o vtíravé společenské přesvědčování, ale naopak jde na to cestou překračování stereotypů o černé zkušenosti. Nejen proto je kniha ojedinělým čtenářským zážitkem.
Podzemní železnice / The Underground Railroad (2016)
Autor: Colin Whitehead
Překlad: Jan Dvořák, Alžběta Dvořáková
Počet stran: 328 stran
Vydáno: 1. vydání 2018, Jota
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák