RECENZE: Na světě nejsou vítězové ani poražení. Ale každý o něco usiluje

RECENZE – Jeden z nejlepších současných amerických spisovatelů Jeffrey Eugenides po letech mlčení vydal sbírku povídek. Zachycuje v nich obyčejné hrdiny, kteří celý svůj život o něco neúspěšně usilují. Ať už jde o úspěch, uznání nebo lásku. Ve sbírce vyniká Eugenidesův mistrovský cit pro jazyk a pro vhled do postav.

Jeffrey Eugenides je americký spisovatel řeckého původu. Za svůj život není nijak plodný autor. Vydal zatím tři romány a sbírku povídek. Právě prostřednictvím povídek vstoupil do literárního světa. První román Sebevraždy panen (česky Host, 2013) vydal po třicítce a další romány následovaly vždy s odstupem deseti let. Málokterý autor se může na počátku své dráhy pochlubit úspěchem, jenž následoval po vydání Sebevraždy panen. Reakce na román byly více než nadšené, komerční zájem obrovský a po šesti letech od vydání příběh nabyl i filmové podoby. Od té doby se Eugenides vypracoval na jednoho z nejlepších spisovatelů současné americké literatury.

Příchod sbírky povídek Z první ruky (česky Host, 2018) způsobil značnou nejistotu. Tento žánr se totiž v americké literatuře netěší zrovna vysokého postavení, přitom jej psali významní prozaici jako Edgar Allan Poe, William Faulkner nebo třeba Ernest Hemingway. Z první ruky obsahuje 10 povídek publikované v období let 1988 až 2017, tedy od začátku jeho literární kariéry až do současnosti. Vyskytují se v nich typičtí Eugenidesovi hrdinové. Lidé ničím zvlášť významní, ani důležití, naopak dychtiví po úspěchu a uznání ve společnosti. Každá z postav má pod svým vnějším obalem skryté ústřední konflikty, jež bilancují od smutku ke grotesce. Sami o sobě by byly schopné vydat na řadu samostatných románů. Eugenides po celou dobu obhajuje svůj titul mistrného vypravěče. Už od prvních stránek je patrné, že co povídka, to uspokojivý čtenářský zážitek. Tradiční nezmar povídek v podobě monotematičnosti je zde zažehnán. Zároveň se autor nebojí (především v novějších povídkách) reagovat na sociální otázky a okrajově zabrousit třeba do problematiky fenoménu #MeToo či nových médií. Právě v povídce „Z první ruky“ se vydává britský vysokoškolský učitel v letech na přednáškové turné po Spojených státech. Na jedné z akcí se seznámí se studentkou, která mu dává silně najevo své zalíbení. Večer po přednášce se dvojice objeví v hotelovém pokoji. To, co následuje je směsicí trapnosti, strachu a zmatení. Ráno si vymění několik textových zpráv, jež smaže z telefonu. Po deseti měsících se dozví, že jej dívka obvinila ze znásilnění, a tak učitel přichází nejen o rodinu, ale hlavně se musí vypořádat se soudem.

Jednou z nejsilnějších povídek souboru jsou „Stěžovatelky“, které pojednávají o dvou přítelkyních Cathy a Delly. Jedné je přes sedmdesát, druhá se blíží k devadesátce. Jejich přátelství trvá čtyřicet let a za tu dobu se leccos změnilo. Nejvíce po zdravotní stránce, neboť starší Delle byla diagnostikována stařecká demence. Nabízí se o otázka, zdali se zhasínající myslí bojovat nebo to po čase vzdát. V povídce „Pipeta“ je trefně zachycena situace žen, jež neustále odkládají těhotenství na „vhodnou“ chvíli, až je téměř pozdě. V „Rozmarných zahradách“ čtenář sleduje banální počínaní milostného čtyřúhelníku, v němž každý vychází jako ubožák. A v „Timeshare“ se prostřednictvím vypravěčova otce dozvídáme o jeho nejnovějším developerském projektu, jenž je už na první pohled zřejmě odsouzený k neúspěchu. Nakonec za tím vším je akorát tak spousta zbytečné práce. Eugenidesova sbírka povídek sice není takovým zážitkem jako je tomu v případě četby jeho románů, nicméně stále se jedná o velmi podařené čtivé dílko, které se dá zhltnout kdykoliv. Barvité postavy, jež napsal sám život nám připomínají, že na světě nejsou ani vítězové ani poražení, ale spíše ti, co o něco neustále usilují.

Z první ruky / Fresh Complaint (2017)

Autor: Jeffrey Eugenides

Překlad: Martina Neradová

Počet stran: 272 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Host

kniha Z první ruky Jeffrey Eugenides Host (nakladatelství) recenze

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 52 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy