RECENZE – Muzikanty jako Kurt Cobain, Jim Morrison nebo Jimi Hendrix udělala smrt legendami. V krátkém poetickém románu Tohle je moře od argentiské spisovatelky Mariany Enriquezové sledujeme zrod poslední hudební hvězdy z éry rocku. Nad Jamesem z kapely Fallen tikají hodiny osudovosti, avšak vymykající se přírodním zákonitostem.
Mariana Enriquezová (nar. 1973) je argentiská novinářka a spisovatelka náležící ke skupině takzvané nové argentiské vlny, pro níž je charakteristické neobyklé složení generačně spřízněných autorek. Právě Enriquezová se v průběhu dvou dekád vypracovala na jednu z čelních představitelek této generace. Na svém kontě má dvě knihy ve španělštině a sbírku povídek Co nám oheň vzal (2016, Host), která zaznamenala úspěch nejen v zahraničí, ale i v České republice.
Tato sbírka povídek bilancuje na hraně realismu, fantastična či hororu. Přibližuje buenosaireskou metropoli i jeho předměstí ve vší surovosti. Povídky jsou kruté, temné, realistické i fantastické, plné mýtů a duchařských příběhů. Po dopsaní této knihy si autorka uvědomila, že kdyby pokračovala ve psaní povídek, stagnovala by, proto se znovu uchýlila k něčemu novému. Spojila svoji celoživotní lásku k hudbě s mýtem o zrodu rockové hvězdy. Touto poněkud výstřední kombinací vznikl útlý román Tohle je moře.
Když se podíváme na život umělců jako Kurt Cobain, Jim Morrison nebo Sid Vicious, všimneme si, že tyto hudební legendy umřely v poměrně mladém věku. Jejich hudební genialitu často pronásledovala deprese, vysoká konzumace navýkových látek nebo alkohol vedoucí k postupnému zániku. Enriquezová tento předpoklad doplňuje o element vyšší moci, která si vyhlídne daného hudebníka, z něhož udělá legendu a ve vhodný okamžik pomník.
Na začátku příběhu se seznamujeme s protagonistkou Helenou. Helena je členkou Roje, jehož úlohou je v lidské podobě skandovat v první řadě na koncertech a podporovat hvězdy populární hudby na jejich cestě za slávou. Ona má vyšší ambice, chce se stát Světlonoškou a bydlet v Domě na Pobřeží. Světlonošky jsou Roji nadřazené. Jejich úkolem je udělat z neznámých zpěváků nesmrtelné legendy. Helena se odhodlá k činu, který ji splní její vytoužené přání.
Dostává se do Domu, kde se setkává s jeho několika obyvatelkemi, jež v minulosti udělali legendu z Jima Morissona, Elvise Presleyho nebo třeba Johna Lennona. Jejím úkolem je udělat modlu z Jamese, frontmana kapely Fallen, posledního muzikanta z éry rocku. Jakmile se tak stane, musí nastat jeho nevyhnutelný odchod z hudební scény i ze života. Helena sice vypadá jako člověk, ale postrádá většinu lidských potřeb včetně schopnosti citů. Nicméně tato schopnost se pro ni v budoucnu stane klíčovou.
Enriquezová poutavě propojila kolotoč hudebního průmyslu s fantastickým příběhem, jemuž není cizí autorčin cit pro morbidnost. Čtenář má možnost sledovat vnitřní úpadek hvězdy v přímém přenosu, tak, jak je velmi často zachycen v biografiích rockových velikánů. Příběh je zasazen do současného světa, což otevírá problematiku fanouškovství a sociálních médií, jež jsou nástrojem údržujícím šoubyznysovou mašinérii při životě.
Román se z důsledku krátkého rozsahu místy potýká s nedotažeností po významové stránce, neboť se nepokouší dovysvětlit některé načrtnuté reálie jako kouzelné bytosti či lokace. Poutavě nástíněná mytologie se v závěru nakonec nedočká svého naplnění. Po stránce stylu je to něco jiného. Enriquezová strhne svým slovním poetickým minimalismem téměř okamžitě.
Tohle je moře zaujme mnohé patrně svojí útlostí. Román rozprostírající se na stodvacetistránkách je zvlášť v dnešní době poměrně nevídanou záležitostí. V tomto případě se však jedná o klamavost těla, protože se na krátké ploše odehrává hluboký příběh s přesahem do jiných oblastí. Konečný dopad na čtenáře se odvýjí od jeho pozornosti.
Tohle je moře / Éste es el mar (2017)
Autor: Mariana Enriquezová
Překlad: Lucie Trägerová
Počet stran: 120 stran
Vydáno: 1. vydání 2019, Host
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 46 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák