RECENZE: Sbírka cestopisů Stanislava Komárka líčí svět barevně. Vyhýbá se zažitým klišé ve společnosti

RECENZE - Knihy Stanislava Komárka, originálního a inspirativního myslitele, každoročně sehrávají svoji roli na pultech knihkupectví. Pokaždé však pod jiným žánrem. Jeho pestré tvorbě dominují především eseje, jimž dává Komárek vdechnout svoji erudici z mnoha rozmanitých oborů. Nová sbírka Cestovní eseje z let 1991–2008 je toho důkazem.

Cestovní eseje z let 1991–2008 jsou kompilací esejů z cest od devadesátých let až po počátek 21. století. Část z nich byla již vydána v roce 2008 nakladatelstvím Dokořán pod názvy Zápisky z Okcidentu (cesty po Evropě, jižní Africe a Americe) a Zápisky z Orientu (cesty po Asii). Nyní vychází v souhrnném a přehledném vydáním upraveném pro lepší orientaci podle místa a času. Autor už v úvodu reflektuje současnou podobu cestopisů, které často podléhají trendům a krátkodechému marketingu. „Cestopisům tradičního typu je v přítomné době nepochybně již odzvoněno, esejům o jiných zemích a kulturách snad ještě ne,“ píše Komárek.  Nelze mu nedát za pravdu. Komárek začíná velmi trefnou esejí o povaze cestování, v níž vyzdvihuje skutečnost, že nikdy v historii nebylo tak snadné vidět vzdálenou krajinu jako dnes. Cestování rozděluje podle účelu – pro zábavu či s účelem pobytu – pokud cizinec volí první variantu, dotyčná země mu nehledě na snaze zůstane navždy „cizí“. Jediné, co uvidí na první pohled ostře od místních obyvatel, jsou rozdíly. Zároveň je nemožné, aby člověk byl najednou doma ve více kulturách než ve dvou – pak nastává odcizení od kultury původní.

Na to se váže jeho další esej zabývající se původností. Když se člověk vrátí z nějakého vytouženého kraje, často dochází k postřehu, že to na daném místě není tak, jak bývalo, že to tam je jaksi poskvrněno stopami globalizace. Etnografové či různí jiní pracovníci si podmanili archaické národy a naučili je říkat to, co sami chtějí, proto se pro změnu mnozí vydávají na hon na původnost. „Poptávka po původnosti roste, zčásti ze strany zážitkuchytivých cizinců, zčásti i v místě samém, aby se pečovalo o staré tradice,“ dodává autor. Komárek se nedrží pouze úvah na dané téma. Prostřednictvím cestovních esejů čtenáře provádí světadíly od Ameriky přes Afriku až po Evropu a Asii. Po celou dobu si drží nadhled a smířlivou náladu, doplněnou o vtipy či líčení absurdních historek. Nehraje si ani na sinologa, indologa či arabistu, na vše jde skrze erudici a zájem o filozofii, historii či třeba ekonomii. Velmi barvitě píše o Turecku, Iránu, islámském mysticismu, Indii nebo Číně. Ke všem přistupuje bez rozdílu, tedy až na Středozemí a Itálii, kde je vidět, že tento kout světa Komárka učaroval. V textech mimo jiné zachycuje rozdíly v mentalitě, zvyklostech a celkový rozdíl mezi Orientem a Okcidentem. Jeho pohled je minimálně zajímavý v tom, jak moc se liší od toho, co nám je předkládáno prostřednictvím médií. Záměrně se vyhýbá politice a tím pádem záležitosti jako cenzura v Číně nebo třeba islámský fundamentalismus zůstávají opomenuty. Jde mu totiž především o zachycení o aspektů ve společnosti a mezi lidmi.

Kromě hlubokých myšlenek je text plný autorovi upovídanosti. Komárek si libuje v předlouhých souvětí, které mnohdy nejdou přečíst na jeden zátah. Čtenář si tak musí pro lepší pochopení danou větu přečíst dvakrát. Tato souvětí jsou místy doplněna o natolik originální novotvary, že je téměř nemožné se nezasmát. 

Cestovní eseje z let 1991-2008 jsou pozoruhodnou knihou plnou myšlenek. Čtenáře zavádí do krajin, do nichž by se třeba stěží dostal. Autor si drží nadhled a nepouští se do obvyklého černobílého líčení jiných kultur. Naopak v nich hledá svá pro a proti. Právě tímto přístupem, může být pro čtenářem tím správným průvodcem.

Cestovní eseje z let 1991-2008 (2018)

Autor: Stanislav Komárek

Počet stran: 452 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Academia

kniha Cestovní eseje z let 1991–2008 Stanislav Komárek Academia (nakladatelství) recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy