RECENZE: Sbírka cestopisů Stanislava Komárka líčí svět barevně. Vyhýbá se zažitým klišé ve společnosti

RECENZE - Knihy Stanislava Komárka, originálního a inspirativního myslitele, každoročně sehrávají svoji roli na pultech knihkupectví. Pokaždé však pod jiným žánrem. Jeho pestré tvorbě dominují především eseje, jimž dává Komárek vdechnout svoji erudici z mnoha rozmanitých oborů. Nová sbírka Cestovní eseje z let 1991–2008 je toho důkazem.

Cestovní eseje z let 1991–2008 jsou kompilací esejů z cest od devadesátých let až po počátek 21. století. Část z nich byla již vydána v roce 2008 nakladatelstvím Dokořán pod názvy Zápisky z Okcidentu (cesty po Evropě, jižní Africe a Americe) a Zápisky z Orientu (cesty po Asii). Nyní vychází v souhrnném a přehledném vydáním upraveném pro lepší orientaci podle místa a času. Autor už v úvodu reflektuje současnou podobu cestopisů, které často podléhají trendům a krátkodechému marketingu. „Cestopisům tradičního typu je v přítomné době nepochybně již odzvoněno, esejům o jiných zemích a kulturách snad ještě ne,“ píše Komárek.  Nelze mu nedát za pravdu. Komárek začíná velmi trefnou esejí o povaze cestování, v níž vyzdvihuje skutečnost, že nikdy v historii nebylo tak snadné vidět vzdálenou krajinu jako dnes. Cestování rozděluje podle účelu – pro zábavu či s účelem pobytu – pokud cizinec volí první variantu, dotyčná země mu nehledě na snaze zůstane navždy „cizí“. Jediné, co uvidí na první pohled ostře od místních obyvatel, jsou rozdíly. Zároveň je nemožné, aby člověk byl najednou doma ve více kulturách než ve dvou – pak nastává odcizení od kultury původní.

Na to se váže jeho další esej zabývající se původností. Když se člověk vrátí z nějakého vytouženého kraje, často dochází k postřehu, že to na daném místě není tak, jak bývalo, že to tam je jaksi poskvrněno stopami globalizace. Etnografové či různí jiní pracovníci si podmanili archaické národy a naučili je říkat to, co sami chtějí, proto se pro změnu mnozí vydávají na hon na původnost. „Poptávka po původnosti roste, zčásti ze strany zážitkuchytivých cizinců, zčásti i v místě samém, aby se pečovalo o staré tradice,“ dodává autor. Komárek se nedrží pouze úvah na dané téma. Prostřednictvím cestovních esejů čtenáře provádí světadíly od Ameriky přes Afriku až po Evropu a Asii. Po celou dobu si drží nadhled a smířlivou náladu, doplněnou o vtipy či líčení absurdních historek. Nehraje si ani na sinologa, indologa či arabistu, na vše jde skrze erudici a zájem o filozofii, historii či třeba ekonomii. Velmi barvitě píše o Turecku, Iránu, islámském mysticismu, Indii nebo Číně. Ke všem přistupuje bez rozdílu, tedy až na Středozemí a Itálii, kde je vidět, že tento kout světa Komárka učaroval. V textech mimo jiné zachycuje rozdíly v mentalitě, zvyklostech a celkový rozdíl mezi Orientem a Okcidentem. Jeho pohled je minimálně zajímavý v tom, jak moc se liší od toho, co nám je předkládáno prostřednictvím médií. Záměrně se vyhýbá politice a tím pádem záležitosti jako cenzura v Číně nebo třeba islámský fundamentalismus zůstávají opomenuty. Jde mu totiž především o zachycení o aspektů ve společnosti a mezi lidmi.

Kromě hlubokých myšlenek je text plný autorovi upovídanosti. Komárek si libuje v předlouhých souvětí, které mnohdy nejdou přečíst na jeden zátah. Čtenář si tak musí pro lepší pochopení danou větu přečíst dvakrát. Tato souvětí jsou místy doplněna o natolik originální novotvary, že je téměř nemožné se nezasmát. 

Cestovní eseje z let 1991-2008 jsou pozoruhodnou knihou plnou myšlenek. Čtenáře zavádí do krajin, do nichž by se třeba stěží dostal. Autor si drží nadhled a nepouští se do obvyklého černobílého líčení jiných kultur. Naopak v nich hledá svá pro a proti. Právě tímto přístupem, může být pro čtenářem tím správným průvodcem.

Cestovní eseje z let 1991-2008 (2018)

Autor: Stanislav Komárek

Počet stran: 452 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Academia

kniha Cestovní eseje z let 1991–2008 Stanislav Komárek Academia (nakladatelství) recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy