RECENZE - Kudrnatý mladíček Primo Levi byl na konci roku 1943 transportován do Osvětimi. Byl zde vězněn až do 27. ledna 1945, kdy se tábor dočkal osvobození. Zažil zde toho tolik, že by to vydalo na několik životů. Kniha Je-li toto člověk zobrazuje strašlivou etapu minulosti, na niž bychom neměli zapomenout.
Cesta za přežitím započala v roce 1919, kdy se spisovatel a chemik Primo Levi narodil v Turíně do zámožné židovské rodiny. Po studiu na lyceu se přihlásil na chemickou fakultu, mezitím jsou vyhlášeny rasové zákony (1938), nicméně mu je umožněno pokračovat. O tři roky později skládá doktorát a stěhuje se za prací do Milána.
Za války kromě zaměstání pomáhá partyzánům, což mu přinese okamžité zatčení. Jakmile přiznal, že je Žid, okamžitě získává vstupenku do Osvětimi. Do koncetračního tábora se dostal v lednu 1944 a byl zde až do osvobození 27. ledna o rok později. Ačkoliv zde nebyl nijak závratně dlouho, za necelý rok toho zažil až přespříliš. Právě v zajetí se zrodila myšlenka napsat knihu dokumentující to, co zažil.
“V jediném okamžiku se nám s téměř prorockou intuicí zjevila skutečnost: dospěli jsme až na dno. Níž už se nedá klesnout, nelze si představit ubožejší úděl. Nic tady není naše, vzali nám oděv, boty, dokonce i vlasy. Když promluvíme, nebudou nás poslouchat, a i kdyby nás vyslechli, nerozuměli by nám.” - str. 29
Knihu "Je-li toto člověk" je poměrně obtížné zařadit, neboť se nejedná o román, ani o eseje o lidském údělu, ale spíše o autobiografický popis dění. Tomu podléhá i samotná struktura knihy, která je psána na přeskáčku, bez pevného řádu. Psal o tom, co bylo pro něj důležité, co jej trýznilo nebo co mu naopak přineslo štěstí. I když místy může kniha připomínat román v ich-formě, autor nezamýšlel napsat beletrii.
Také se ani zbytečně nezabývá krutostí esesáků a táborových kápů, ale spíše zachycuje nelidské chování vězňů mezi sebou. Člověk by si při četbě pomyslel, že tábor vězně sdruží dohromady ve svazku přátelství, ale fakta dokazují opak. Jakmile někdo ztratil na chvíli špetku bdělosti, rázem přišel o chleba, lžíci, boty, zkrátka o svoje osobní věci. V táboře tak docházelo k neustálemu obchodování a různým výměnám, ať už za jídlo, dovednosti (někdo uměl z plechu udělat lžíci) nebo pokoutné vztahy mezi dozorci a vězni.
Levi na celou záležitost nahlíží s jistým pochopením, nikoho neodsuzuje nebo nijak zvlášť neočerňuje. Ze čtení je patrné, že celé to dění se zcela vymyká “sociálním standardům”, že to co se tam odehrálo se zcela minulo s logikou, vítězství bylo na programu dne. Realistické vyprávění do středu lágru se svojí čtivostí vyrovná kdejaké detektivce, od níž má alespoň přidanou hodnotu.
“Je-li toto člověk” připomíná jednu hrůznou etapu kolektivního nelidství. Upřímnost Prima Leviho se dostane čtenáři pod kůži. Bude jej s napětím sledovat až do “sladkého” osvobození. Kdo bude žádat víc, může si přečíst další autorovu knihu s názvem Příměří, v níž zachycuje cestu s Osvětimi zpět do rodné zemi.
Je-li toto člověk / Se questo e un uomo (1947)
Autor: Primo Levi
Překlad: Drahoslava Janderová
Počet stran: 264 stran
Vydáno: 1. vydání 2019, Leda
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 34 minutami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 35 minutami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 42 minutami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 1 hodinou
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 1 hodinou
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 2 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 2 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 3 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 4 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 4 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 6 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Zdroj: David Holub