Zemřel překladatel Jiří Engliš (†60). Podlehl komplikacím spojeným s koronavirem

Ve věku nedožitých 61 let podlehl komplikacím spojeným s onemocněním covid-19 známý český překladatel Jiří Engliš. Na jeho úmrtí upozornilo nakladatelství Laser-books, s nímž dlouhá léta spolupracoval.

Původem rodák ze Sokolova se po absolvování gymnázia věnoval studiu fyziky na univerzitě v Brně, které ale nedokončil. Následně pracoval jako prodavač a technický pracovník.

Jeho celoživotní vášní ale byla literatura, především z žánru science fiction. Od mládí se věnoval psaní povídek a následně dostal nabídku na spolupráci od SFK Laser, dnes Laser-books.

Pro české čtenáře přeložil řadu populárních děl významných světových autorů. Mezi ty nejznámější patří slavný americký spisovatel David Weber, britský science fiction autor Alastair Reynolds, Frederick Pohl, Tim Powers, Isaac Asimov nebo autor populární trilogie Silo Hugh Howey.

"Jiří Engliš má na kontě doslova desítky zásadních, klasických titulů, stejně jako kvalitní zábavu. Pro Laser i jiná nakladatelství," uvedl pro EuroZprávy.cz redaktor nakladatelství Laser Boris Hokr. "Nespolupracoval jsem s ním tak často, jak bych si přál, byl problém najít místo v jeho harmonogramu, ale na čem jsme se dohodli, to vždy splnil, případně dopředu varoval, kde by mohl být zádrhel," konstatoval.

"To byl ostatně případ i pokračování space opery Vzpomínky na modrou planetu, kterou pro nás překládal naposledy. Oznámil, že mu zdravotní komplikace neumožní se práci věnovat a my měli dost času najít náhradní řešení s tím, že pak znovu na spolupráci navážeme. K tomu už bohužel nedojde," podotkl.

"Jiří Engliš každopádně zůstane ve vzpomínkách fanoušků především jako výborný překladatel science fiction, na kterého si žádná technologie, ať už reálná nebo z fantazie autorů, zkrátka nepřijde. Ovšem nemělo by zapadnout, že měl i úžasný cit pro magické světy fantasy, jak dokázal nad knihami S. R. Donaldsona či Tima Powerse. A v neposlední řadě, to byl i autor sice jen několika, ale o to lepších povídek," dodal Hokr.

Jiří Engliš úmrtí knihy Literatura

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

Zdroj: David Holub

Další zprávy