Zemřel překladatel Jiří Engliš (†60). Podlehl komplikacím spojeným s koronavirem

Ve věku nedožitých 61 let podlehl komplikacím spojeným s onemocněním covid-19 známý český překladatel Jiří Engliš. Na jeho úmrtí upozornilo nakladatelství Laser-books, s nímž dlouhá léta spolupracoval.

Původem rodák ze Sokolova se po absolvování gymnázia věnoval studiu fyziky na univerzitě v Brně, které ale nedokončil. Následně pracoval jako prodavač a technický pracovník.

Jeho celoživotní vášní ale byla literatura, především z žánru science fiction. Od mládí se věnoval psaní povídek a následně dostal nabídku na spolupráci od SFK Laser, dnes Laser-books.

Pro české čtenáře přeložil řadu populárních děl významných světových autorů. Mezi ty nejznámější patří slavný americký spisovatel David Weber, britský science fiction autor Alastair Reynolds, Frederick Pohl, Tim Powers, Isaac Asimov nebo autor populární trilogie Silo Hugh Howey.

"Jiří Engliš má na kontě doslova desítky zásadních, klasických titulů, stejně jako kvalitní zábavu. Pro Laser i jiná nakladatelství," uvedl pro EuroZprávy.cz redaktor nakladatelství Laser Boris Hokr. "Nespolupracoval jsem s ním tak často, jak bych si přál, byl problém najít místo v jeho harmonogramu, ale na čem jsme se dohodli, to vždy splnil, případně dopředu varoval, kde by mohl být zádrhel," konstatoval.

"To byl ostatně případ i pokračování space opery Vzpomínky na modrou planetu, kterou pro nás překládal naposledy. Oznámil, že mu zdravotní komplikace neumožní se práci věnovat a my měli dost času najít náhradní řešení s tím, že pak znovu na spolupráci navážeme. K tomu už bohužel nedojde," podotkl.

"Jiří Engliš každopádně zůstane ve vzpomínkách fanoušků především jako výborný překladatel science fiction, na kterého si žádná technologie, ať už reálná nebo z fantazie autorů, zkrátka nepřijde. Ovšem nemělo by zapadnout, že měl i úžasný cit pro magické světy fantasy, jak dokázal nad knihami S. R. Donaldsona či Tima Powerse. A v neposlední řadě, to byl i autor sice jen několika, ale o to lepších povídek," dodal Hokr.

Jiří Engliš úmrtí knihy Literatura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy