REPORTÁŽ – V sobotu 5. května, přesněji po týdnu se skupinka YouTuberů přesunula z Prahy na brněnské výstaviště. I přes to, že se jednodenní festival Utubering konal paralelně s nejočekávanější jarní událostí Majáles, účast mladých nadšenců a jejich doprovodu byla veliká. Proto jsme se zaměřili na zachycení pohledu stran tvůrců a publika.
Psát o Utuberingu je poměrně složité, protože událost vyvolává rozporuplné reakce z řad lidí. Často je na něj nahlíženo jako na nekalý byznys profitující na dětech a jejich rodičích nebo jako na něco degradujícího, s čím by malá dušička neměla přijít do styku. Ostatní to buď tolerují nebo neberou na zřetel.
Nabízí se tedy na první pohled úzkoprsá kritika. „Ale je třeba si uvědomit, že česká YouTubová scéna je dost mladá, protože jsou mladí i její tvůrci,“ řekl Patrik Kořenář z dua Zvědátoři, kteří rozebírají ve svých videích vědu a konspirační teorie. Pokud na událost zavítá někdo s estetickou sensibilitou zvyklý na vysoké umění, bude už v prvním momentě zklamán. Utubering je pro děti, pro „mediálně propíranou“ generaci Z, nikoliv pro starší, ti ostatně stejně skončí na Majálesu.
Děti se na další ročník těší už po jeho skončení, nezbývá jim nic jiného než se na sociálních sítích ptát, kdy a kde to bude. Organizátoři a sami tvůrci v současnosti sázejí více na Instagram než na Facebook. Mají tam možnost komunikovat přímo se svým publikem. Sice se občas objeví nějaký ten nenávistný komentář, ale i tak jej přebijí pozitiva. „Oni tím žijou. Baví se o těch hrách na kroužku. Fotka s jejich oblíbencem je pro ně čest,“ okomentovala současný stav matka Kateřina Volfová.
Tradiční pohled na současné technologie je takový, že se děti odklánějí od reálného života k Internetu, popř. k bavičům z obrazovky. Přestávají číst a zajímat se o dění okolního světa. I přes velké zjednodušení, je na tom něco k zamyšlení. „Musí se s těma dětma bavit, ukázat jim, že existují i jiné možnosti. Když má dítě volbu, tak nic jiného kromě internetu dělat nechce,“ řekla babička Marie Volfová. Někteří rodiče pak vidí řešení v zákazech, jsou nuceni pohlížet na YouTube jako na zlo. Na druhou stranu to není tak černobílé, přes YouTube se děti učí anglicky a hledají si slova, aby pochopili, o čem je dané video.
Další z mnoha pohledů na Utubering říká, že událost je pouze o podpisech a fotkách s internetovým oblíbencem. Bohatý program přichystaný organizátory toto tvrzení neguje. Návštěvníci se mohou bavit na čtyřech pódiích – hlavní Sherwood stage, Krokodýl stage, Gaming stage a ČEZ stage – každé je věnované jiné aktivitě a zaměření YouTubera. Pódium se netočí jenom kolem tvůrců videí, vystupují na něm i interpreti jako MIRAI, Pavel Callta nebo Sebastian. Přední český YouTuber MenT říká: „Nedoporučuju každou akci, mělo by to mít nějakou kvalitu. Mě se ta akce líbí. Jen lidi nejvíce zajímají fotky a podpisy.“ Podobně to okomentoval YouTuber Baxtrix, podle jeho slov na jeho program chodí jen zlomek lidí. Zbytek čeká před stánkem na podpis. „Nestíhám se věnovat všem,“ potvrdil Baxtrix.
Program neručí za to, že jeho návštěvnici jej využijí k čekání v několikahodinových frontách na podpisy. Na některé se ani nedostane. „Akce mi přišla nedomyšlená. Přijeli jsme až z Kolína, zaplatili čtyři tisíce za čtyři exklusive lístky a náš malý ani nedostal podpis. Kdyby aspoň uvedli od kdy do kdy se budou podepisovat. Takhle jsme nevěděli nic.“ řekl rozhořčený otec dvou dětí Martin Bělina. Děti jsou před svým oblíbencem nervózní, a tak jej většinou ani nepozdraví. Je to úplně něco jiného vidět svůj idol v pohodlí domova a ve skutečnosti.
Jaký je tedy osud dnešních YouTuberů? Každý z nich si je vědom toho, že tohle všechno jednou skončí. Diváci stárnou spolu s nimi a na scéně se objevují mladší tvůrci s mladším publikem. „V budoucnu se vidím v nějaké kreativě (kreativní studia – pozn. autora),“ řekl výše zmíněný YouTuber MenT. Jeho vrstevníci to vnímají obdobně.
Zde prezentovaná reportáž má sloužit jako zamyšlení nad samotnou událostí a jejími tvůrci. Zachytit toto téma ve své celistvosti je pro tento žánr téměř nemožné. Proto k tomuto fenoménu přistupujme střízlivě a nekritizujme na první dobrou.
Související
Utubering 2018: Českoslovenští YouTubeři se po roce vrací na brněnské výstaviště
OBRAZEM: Utubering 2016 v Brně
Utubering , veletrhy brno , GoGo , ment , Baxtrix
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 minutami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 20 minutami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 2 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.
Zdroj: Libor Novák