Recenze: : Clarksonova farma je unikátní pořad o farmaření, který musíte vidět

V únoru dorazila druhá série oblíbené dokumentární show Clarksonova farma, v níž motoristický novinář a tlučhuba Jeremy Clarkson ukazuje, jak mu (ne)jdou farmářské práce. Kromě známé hvězdy dorazil i mladý farmář Kaleb Cooper, který se díky první sérii stal světoznámou celebritou, i muž na svém místě Charlie Ireland. 

Příběh první série se točil zejména okolo chovu neposlušných ovcí, které neustále likvidovaly ohrady, a hlavním zdrojem zábavy byla Clarksonova neschopnost udělat cokoliv pořádně. Druhá série poněkud dospěla, ubylo Kalebových nechápavých výrazů, a pořad tak celkově zvážněl. Hlavním motivem série se stal dobytek a příběh je tažen bojem Clarksona s byrokratickým aparátem, který se mu ze všech sil snaží zabránit ve vybudování restaurace. Ta má finančně zachránit nejen jeho farmu ale i farmáře v okolí, protože ti strádají nejen tuberkulózou skotu, ale i brexitem a snížením zemědělských dotací. 

Trochu nestandardně budeme rovnou pokračovat vizuálem, který je i tentokrát výborný. První série byla také nadprůměrná, ale tentokrát jsme se posunuli o pořádný kus dopředu a pořad vypadá naprosto parádně. Kromě krásných záběrů dokáže pracovat také s improvizovanými záznamy, které pořídil někdo z aktérů na mobil, když zrovna štáb nestíhal být včas na místě. 

O něco více prostoru je věnováno také Clarksonově partnerece Lise Hogan, která se musí vypořádávat s problematickým obchodem, s nímž mají neustále nějaké problémy. O něco lépe je také prokreslena dynamika vztahu Lisy s Clarksonem.  

Právě se přehrává: Clarkson's Farm 2 - Trailer

Clarkson's Farm 2 - Trailer Video: YouTube.com

Pořad však není jen prostoduchým pobíháním čerstvého šedesátníka po polích. Clarksonova farma má i jistý edukativní potenciál pro lidi, kteří takovou farmu nikdy naživo neviděli. Samozřejmě nejde o žádný vzdělávací dokument, ale v každém díle se divák doslechne několik poznámek k tomu, jak funguje běh farmy obecně. 

Asi samostatnou kapitolou o sobě je hlavní představitel pořadu, Jeremy Clarkson. O jeho osobních názorech si můžeme myslet co chceme, ale jeho prostořekost a břitkost dodává každému pořadu, kde se objeví, jistou jiskru a notnou dávku kontroverznosti. Nutno však přiznat, že hrana, po níž se Clarkson rád vydává, je velice zrádná a nechybí mnoho, aby se dostal daleko za ní. Což se mu ostatně již mnohokrát povedlo a u mnohých lidí se tak stal personou non grata. 

Celkově se jedná o velice podařený dokumentární pořad, jehož hlavní předností je neskutečná dynamika vztahů mezi Clarksonem a ostatními aktéry. Ať už se jedná o přátelství s Kalebem, pracovní vztah s Charliem nebo osobní vztah s Lisou. Dobře byla zvolena příběhová linie, která alegoricky zobrazuje boj Davida s Goliášem. K tomu připočtěte výborný vizuál, který je doplněný o velmi dobrou hudbu, Clarksonovy peprné poznámky či Kaleba, jenž se znovu snaží Clarksonovi vysvětlit, jak funguje určitá technika a dostanete výborný pořad, u něhož se rozhodně nebudete nudit.  

Celkové hodnocení: 90 % (2. série 2023) 

Clarkson's Farm (2021–2023) 

Hrají: Jeremy Clarkson (průvodce), Kaleb Cooper, Lisa Hogan, Charlie Ireland
Režie: Gavin Whitehead, Will Yapp 
Scénář: Jeremy Clarkson 
Kamera: Casper Leaver 
Produkce: Andy Wilman, Rachel Ramsay 
Střih: Andy Wilman, Craig Harbour, Chris Denton 
Zvuk: Russell Edwards, Kiff McManus 

Související

film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 
Tom Hanks ve filmu Muž jménem Otto.

RECENZE: Muž jménem Otto je podařené melodrama s Tomem Hanksem v hlavní roli

Tom Hanks se po vážných rolích vrací v odlehčenějším žánru komediálního dramatu. Snímek vychází ze severské předlohy, takže se ve výsledku nejedná o žádnou lehkou komedii. Příběh tak má poměrně hutnou atmosférou, jež je protkána komickými situacemi. Velkým plusem jsou dobré herecké výkony a dobře napsané postavy ukotvené v realistickém světě. 

Více souvisejících

recenze seriál Clarksonova farma

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

před 24 minutami

před 36 minutami

před 50 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po dnešním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Agentuře AFP to řekla právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové.

Zdroj: ČTK

Další zprávy