Asie se pere o Slovanskou epopej, rozhodnou japonsko-čínské vztahy

Praha - O cyklus obrazů secesního malíře Alfonse Muchy (1860-1939) Slovanská epopej je v Asii nebývalý zájem. Výstava se z Japonska možná přesune do Číny a Jižní Koreje.

Záležet bude i na aktuálních mezinárodních vztazích, zvlášť mezi Japonskem a Čínou, řekl v rozhovoru s ČTK radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Po návratu bude epopej patrně znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze, kde měla podle původních plánů zůstat jen dočasně.

Plátna, která jsou národní kulturní památkou, budou v japonské galerii National Art Centre Tokyo k vidění zhruba tři měsíce na jaře roku 2017. Galerie hlavního města Prahy, která nyní dílo vystavuje, musí nejprve požádat ministerstvo kultury o povolení k vývozu.

Ředitelka galerie Magdalena Juříková ČTK řekla, že jde o běžnou administrativu. "Požádáme v předstihu odpovídajícím termínu konání výstavy," podotkla.

Japonsko se zavázalo uhradit náklady spojené s přesunem, včetně pojištění. "Nejedná se o komerční akci, je to klasický výstavní projekt, který je zcela finančně pokryt japonskou stranou. Konkrétní podmínky smlouvy dolaďujeme," uvedla Juříková na otázku, co Praha za zápůjčku dostane.

Plátna se přepravují napnutá na válcích a v přepravních kontejnerech. V minulosti odborníci upozorňovali, že časté sundávání a opětovné napínání dílu nesvědčí. S tím ředitelka nesouhlasí. "Plátna už v minulosti několikrát cestovala a sám Mucha je považoval za svého druhu učebnici z dějin Slovanstva a počítal s jejich častým transport," uvedla.

S myšlenkou vytvořit výtvarný odkaz slovanství v dějinách si Alfons Mucha pohrával dlouho. Inspirací mu byla i Světová výstava v Paříži v roce 1900, kde navrhl pavilon Bosny a Hercegoviny. Jeho vnitřek totiž pojal jako oslavu nadějí jižních slovanských národů a jejich tradic, uvádí slovanskaepopej.cz.

V roce 1910 se Alfons Mucha vrátil do své vlasti z Ameriky. Pronajal si ateliér v zámečku u města Zbiroh. Uzavřel se jako řeholník před světem a realizoval svůj velký umělecký sen. Celý obrazový cyklus Slovanské epopeje vznikal téměř dvě desetiletí. Mucha svou práci dokončil na jaře roku 1928. Dílo věnoval hlavnímu městu Praze, vystaveno bylo poprvé v roce 1928 v Galerii hlavního města Prahy. Během okupace bylo dílo ukryto před fašisty. Po znovunalezení po druhé světové válce je od roku 1963 vystaveno v prostorách zámku v Moravském Krumlově. Soubor pláten zachycující slovanskou mytologii se v roce 2012 přestěhoval do Prahy.

Související

slovanská epopej

Slovanská epopej nepatří Praze. Nesplnila podmínku malíře Muchy, konstatoval soud

Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej, rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. Rozsudek není pravomocný, město se proti němu odvolá. Malířův příbuzný John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory.
slovanská epopej

Slovanská epopej nepatří Praze, rozhodl soud

Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej, rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. Rozsudek ještě není pravomocný, město se proti němu odvolá. Malířův příbuzný John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory.

Více souvisejících

slovanská epopej Japonsko výstavy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy