Mimořádná výstava představí celistvý obraz císaře Karla IV. jako výjimečné osobnosti

Praha – Císař Karel IV. 1316-2016 je názvem výstavy, která představí tohoto panovníka jako mimořádnou osobnost evropských dějin. Česko-bavorskou zemskou výstavu bude hostit Valdštejnská jízdárna již od neděle 15. května a to u příležitosti 700. výročí jeho narození. Od října bude výstava pokračovat v Norimberku.

Tuto výjimečnou výstavu, která představí výběr památek kultury a umění doby Karla IV., pořádá Národní galerie v Praze a Dům bavorských dějin ve spolupráci s Vědeckým centrem pro dějiny a kulturu východní a střední Evropy při univerzitě v Lipsku. Karel IV. zde bude představen jako mimořádná osobnost evropských dějin politických i kulturních a jako osobnost velice vzdělaná, zbožná a cílevědomá. Své cíle prosazoval i prostřednictvím nejrůznějších diplomatických prostředků či taktizováním. Významným se stal jako velice velkorysý umělecký mecenáš a zakladatel. Mezi panovníky v dějinách středověké Evropy byl zároveň jedním z nejčastěji zobrazovaných. Výtvarné umění a architekturu tedy využíval k propagaci císařského majestátu.

Výstava představí na 170 exponátů pocházejících z nejrůznějších uměleckých oborů a archivních dokumentů, které byly pro tuto příležitost zapůjčeny z více než sta evropských a amerických muzeí, církevních i soukromých sbírek. Součástí budou i umělecké počiny samotného panovníka ale i příslušníků jeho císařského dvora, přičemž některé z nich vznikly také v Praze.

Expozice si klade za cíl ukázat plastickou podobiznu historické osobnosti s jejími pozitivními stránkami i s těmi stinnými a oproštěnou od zkreslujících ideologických předsudků. To vše zasazené do historického kontextu, který neopomíjí ani nejrůznější události 14. století, jako byli sucha a povodně, neúroda, hladomor či židovské pogromy a další. Prostřednictvím exponátů a daného kontextu protknutého s karlovským uměním a architekturou se snaží výstava zodpovídat mnoho otázek. Mezi nimi například to, jak byl Karel IV. vnímán svými současníky, kde se braly finanční prostředky na onu velkolepou a nákladnou císařskou reprezentaci nebo i nakolik byl odtržen život na císařském dvoře od života v podhradí.

Tuto mimořádnou výstavu doprovodí i řada workshopů, vědeckých sympozií, divadelních či hudebních představení a to jak v Praze, tak i v Norimberku. Valdštejnskou jízdárnu bude možné navštívit až do 25. září. V Germanisches Nationalmuseum v Norimberku bude výstava k vidění od 20. října do 5. března následujícího roku.

Související

Výstava Magičtí Lucemburkové v Karolinu navazuje na projekt Křižovatka cest.

OBRAZEM: Na výstavě Magičtí Lucemburkové nahlédnete pod pokličku doby vlády českých králů

Praha - Dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků představuje výstava Magičtí Lucemburkové. Knihy, repliky hradů či korunovačních klenotů nebo sochy Karla IV., Jana Lucemburského a dalších. Putovní výstava, která dále navštíví Olomouc či Plzeň, je aktuálně umístěná v prostorách Křížové chodby Karolina. Zde bude přístupná návštěvníkům do 29. dubna.
Císařská římská koruna

Putovní výstava Magičtí Lucemburkové se na měsíc zastaví v Praze

Praha – V loňském roce Česká republika slavila 700. výročí narození Karla IV. K této příležitosti vznikl projekt Křižovatka cest, který představil rodokmeny předků a potomků Karla IV. Ještě nyní je můžete vidět na venkovních tabulích na veřejných místech Prahy. Na tento projekt nyní navazuje výstava Magičtí Lucemburkové, která přiblíží vládu českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků.

Více souvisejících

Karel IV. (700 let od narození) Valdštejná jízdárna výstava Karel IV. Jaký byl?

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy