Na výstavu Císař Karel IV. 1316–2016 zavítal desetitisící návštěvník

Praha - Téměř dva týdny jsou ve Valdštejnské jízdárně na výstavě Národní galerie v Praze k vidění poklady doby Karla IV., vystavené k příležitosti 700. výročí císařova narození. Výstavu už navštívilo rekordních 10 tisíc lidí.

„Návštěvnický úspěch jsme očekávali, ale výsledky přesto předčily naše očekávání. Je nesmírně povzbudivé sledovat zájem lidí o evropskou historii i o příběhy jednotlivých uměleckých děl, která jsou u nás v drtivé většině případů vystavena poprvé. Až do září, kdy výstava končí a přesouvá se do Norimberku, máme připraveny desítky doprovodných programů a komentovaných prohlídek. Některá díla budou navíc v expozici obměněna – to se týká především vzácných a křehkých prací na papíře či pergamenu, které mohou být vystaveny jen po striktně omezenou dobu. Pěvně věřím, že výstava bude mít divácký úspěch až do svého konce – návštěvnickému zájmu jsme připraveni přizpůsobit i otevírací dobu," komentuje generální ředitel Národní galerie v Praze, autor a kurátory výstavy Jiří Fajt.

Pouze první týden byl na výstavě k vidění originál Zlaté buly Karla IV. – zákoníku, který platil až do zániku Svaté říše římské roku 1806 a byl z Bavorského státního archivu zapůjčen na výstavu vůbec poprvé. Druhý týden ho ve vitríně nahradil kromě faksimile pozoruhodný opis z počátku 15. století. Jen do této neděle je k vidění originál pařížského zlomku latinského překladu Kroniky tak řečeného Dalimila, nejstarší česky psané iluminované a veršované kroniky, která vznikla v Itálii nejspíše přímo pro mladého kralevice Karla IV.

Výstavu od začátku třetího týdne, tj. od 30. května, obohatí například bohatě zdobený Misál Jana ze Středy, jeden z vynikajících rukopisů dvorského iluminátorského ateliéru. Objednal ho kancléř Karla IV., litomyšlský i olomoucký biskup a jeden z prvních klasických vzdělanců-humanistů své doby, který udržoval čilou korespondenci mj. s Petrarcou. Z originálních rukopisů mají návštěvníci možnost zhlédnout např. Vlastní životopis Karla IV. z Rakouské národní knihovny ve Vídni či monumentální Graduál Arnošta z Pardubic zapůjčený rovněž Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze.

Výstava je otevřená každý den včetně pondělí od 9 do 18 hodin (v červenci a srpnu od 10 do 19 hodin). Klade si za cíl přiblížit osobnost Karla IV. s jejími pozitivními a stinnými stránkami prostřednictvím více jak dvou stovek vzácných exponátů z celého světa.

Související

Výstava Magičtí Lucemburkové v Karolinu navazuje na projekt Křižovatka cest.

OBRAZEM: Na výstavě Magičtí Lucemburkové nahlédnete pod pokličku doby vlády českých králů

Praha - Dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků představuje výstava Magičtí Lucemburkové. Knihy, repliky hradů či korunovačních klenotů nebo sochy Karla IV., Jana Lucemburského a dalších. Putovní výstava, která dále navštíví Olomouc či Plzeň, je aktuálně umístěná v prostorách Křížové chodby Karolina. Zde bude přístupná návštěvníkům do 29. dubna.
Císařská římská koruna

Putovní výstava Magičtí Lucemburkové se na měsíc zastaví v Praze

Praha – V loňském roce Česká republika slavila 700. výročí narození Karla IV. K této příležitosti vznikl projekt Křižovatka cest, který představil rodokmeny předků a potomků Karla IV. Ještě nyní je můžete vidět na venkovních tabulích na veřejných místech Prahy. Na tento projekt nyní navazuje výstava Magičtí Lucemburkové, která přiblíží vládu českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků.

Více souvisejících

Karel IV. (700 let od narození) Národní galerie Valdštejnská jízdárna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy