Praha – Pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Ty nejlepší absolventské práce studentů vysokých uměleckých škol. To je prestižní mezinárodní soutěžní výstava Stanislav Libenský Award, která se letos koná po osmé. V Centru současného umění DOX můžete až do 14. listopadu obdivovat šestatřicet děl mladých umělců z osmnácti zemí světa.
Stanislav Libenský Award je mezinárodní sklářskou soutěžní výstavou, kterou již od roku 2009 každý rok pořádá Pražská galerie českého skla. Ředitelka této galerie Kateřina Čapková říká, že jejich cílem je podporovat mladé začínající skláře. Tento rok se přihlásil údajně rekordní počet studentů sto jedenáct, z nichž odborná porota vybrala výsledných šestatřicet. Značnou část většinou tvoří čeští studenti, ale letos je předběhli studenti z Číny. Výstava tak poskytuje možnost seznámit se s rozmanitými a neotřelými přístupy ke sklu umělců z nejrůznějších zemí světa.
Odborná porota vybrala tři vítěze a udělila jednu zvláštní cenu. Ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea a zároveň jedna z porotců Helena Koenigsmarková říká, že výsledek rozhodnutí je v podstatě experiment odvíjející se i od přístupu porotců. „Nemluvíme o čistě sklářských produktech, ale jak kdo s materiálem sklo zachází. Jsou zde díla vyrobená klasickou sklářskou metodou, konceptuální díla, animace," dodává.
Natsuki Katsukawa: Vzorky z mikrosvěta / sklo tavené ve formě (zdroj: Pražská galerie českého skla)
První místo bylo uděleno Natsuki Katsukawa z Japonska, jejíž dílo je inspirováno mikroskopickým zobrazováním. Vzorky z mikrosvěta, jak zní název, připomínají pravěké živé organismy. Podle jednoho z porotců a zároveň sklářského umělce Charlieho Parriotta má toto dílo to, co by dobré sklo mělo mít, tedy nápad, řemeslo a duši. Katsukawa obdržela cenu v podobě pobytu ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Tato škola, která vznikla již v 70. letech, se údajně postupem času stala poutním místem, kam se sjíždí umělci z celého světa.
Karina Malling: Transcendence / foukané a v peci přetavené sklo (zdroj: Jan Slavík)
Druhé místo získala Karina Malling z Dánska se svým dílem Transcendence. Vychází z toho, jak sklo vnímáme v našem každodenním životě a usiluje o jeho větší různorodost. Experimentuje tak s různými surovinami jako je písek či zemina, které kombinuje právě se sklem. Třetí místo pak obsadila Francouzka Ebibi Salomée s dílem Časy, kde propojuje sklo s videem. Výsledným výstupem je právě animace, kde se do pohybu dostává materiál, který je normálně statický. Iluze pohybu je zde vytvořena pomocí několika skleněných sošek koní.
Clare Peters: Hledání naděje / tavené sklo, tekuté zlato, redukující olej, zlatý text 22 karátů, tepelně ošetřená měkká ocel (zdroj: Pražská galerie českého skla)
Zvláštní cenu pak obdržela Clare Peters z Austrálie za dílo Hledání naděje. Jde o tajemství skryté ve skle, které kombinuje s textem a zejména se světlem coby metaforou transformace a naděje.
Celkově jsou součástí výstavy pouze ochutnávky z vybraných diplomových prací, které jsou jinak mnohem větší. Mimo to jde často o velice osobní přístupy, přičemž je zde k vidění pestrá paleta technik i myšlenek. U jednotlivých děl jsou vždy popisky přibližující záměr autora. Mnohdy ho ovšem člověk dokáže vyčíst i bez něj například i díky emocím, které z něj sálají. Zaujmou zde nejen vítězné práce, ale i ty ostatní, kdy jejich autoři mnohdy materiál sklo posouvají na další úroveň i díky kombinaci s materiálem jiným.
Ukázka z expozice (zdroj: Ondřej Kocourek)
Soutěžní výstava nese jméno po českém legendárním skláři Stanislavu Libenském, jehož dílo je známé u nás i v zahraničí. K tomuto pojmenování svolila jeho žena a zároveň spolupracovnice Jaroslava Brychtová. Díla této umělecké dvojice jsou zastoupena v nejrůznějších výtvarných sbírkách po celém světě. Společně rozvinuli techniku tavení skla ve formě a dokázali jí dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost.
V odborné porotě tento rok zasedli již zmíněná Helena Koenigsmarková a Charlie Parriott, dále pak zakladatelka a ředitelka švédského sklářského centra The Glass Factory Maja Heuer, japonská sklářka a pedagožka působící ve Spojených státech a Japonsku Erika Tada a hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový. Odborným garantem projektu je vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Milan Hlaveš.
Výstava je doplněna doprovodným programem.
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák