Stanislav Libenský Award představuje to nejlepší od mladých sklářů

Praha – Pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Ty nejlepší absolventské práce studentů vysokých uměleckých škol. To je prestižní mezinárodní soutěžní výstava Stanislav Libenský Award, která se letos koná po osmé. V Centru současného umění DOX můžete až do 14. listopadu obdivovat šestatřicet děl mladých umělců z osmnácti zemí světa.

Stanislav Libenský Award je mezinárodní sklářskou soutěžní výstavou, kterou již od roku 2009 každý rok pořádá Pražská galerie českého skla. Ředitelka této galerie Kateřina Čapková říká, že jejich cílem je podporovat mladé začínající skláře. Tento rok se přihlásil údajně rekordní počet studentů sto jedenáct, z nichž odborná porota vybrala výsledných šestatřicet. Značnou část většinou tvoří čeští studenti, ale letos je předběhli studenti z Číny. Výstava tak poskytuje možnost seznámit se s rozmanitými a neotřelými přístupy ke sklu umělců z nejrůznějších zemí světa.

Odborná porota vybrala tři vítěze a udělila jednu zvláštní cenu. Ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea a zároveň jedna z porotců Helena Koenigsmarková říká, že výsledek rozhodnutí je v podstatě experiment odvíjející se i od přístupu porotců. „Nemluvíme o čistě sklářských produktech, ale jak kdo s materiálem sklo zachází. Jsou zde díla vyrobená klasickou sklářskou metodou, konceptuální díla, animace," dodává.

Natsuki Katsukawa: Vzorky z mikrosvěta / sklo tavené ve formě (zdroj: Pražská galerie českého skla)

První místo bylo uděleno Natsuki Katsukawa z Japonska, jejíž dílo je inspirováno mikroskopickým zobrazováním. Vzorky z mikrosvěta, jak zní název, připomínají pravěké živé organismy. Podle jednoho z porotců a zároveň sklářského umělce Charlieho Parriotta má toto dílo to, co by dobré sklo mělo mít, tedy nápad, řemeslo a duši. Katsukawa obdržela cenu v podobě pobytu ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Tato škola, která vznikla již v 70. letech, se údajně postupem času stala poutním místem, kam se sjíždí umělci z celého světa.

Karina Malling: Transcendence / foukané a v peci přetavené sklo (zdroj: Jan Slavík)

Druhé místo získala Karina Malling z Dánska se svým dílem Transcendence. Vychází z toho, jak sklo vnímáme v našem každodenním životě a usiluje o jeho větší různorodost. Experimentuje tak s různými surovinami jako je písek či zemina, které kombinuje právě se sklem. Třetí místo pak obsadila Francouzka Ebibi Salomée s dílem Časy, kde propojuje sklo s videem. Výsledným výstupem je právě animace, kde se do pohybu dostává materiál, který je normálně statický. Iluze pohybu je zde vytvořena pomocí několika skleněných sošek koní.

Clare Peters: Hledání naděje / tavené sklo, tekuté zlato, redukující olej, zlatý text 22 karátů, tepelně ošetřená měkká ocel (zdroj: Pražská galerie českého skla)

Zvláštní cenu pak obdržela Clare Peters z Austrálie za dílo Hledání naděje. Jde o tajemství skryté ve skle, které kombinuje s textem a zejména se světlem coby metaforou transformace a naděje.

Celkově jsou součástí výstavy pouze ochutnávky z vybraných diplomových prací, které jsou jinak mnohem větší. Mimo to jde často o velice osobní přístupy, přičemž je zde k vidění pestrá paleta technik i myšlenek. U jednotlivých děl jsou vždy popisky přibližující záměr autora. Mnohdy ho ovšem člověk dokáže vyčíst i bez něj například i díky emocím, které z něj sálají. Zaujmou zde nejen vítězné práce, ale i ty ostatní, kdy jejich autoři mnohdy materiál sklo posouvají na další úroveň i díky kombinaci s materiálem jiným.

Ukázka z expozice (zdroj: Ondřej Kocourek)

Soutěžní výstava nese jméno po českém legendárním skláři Stanislavu Libenském, jehož dílo je známé u nás i v zahraničí. K tomuto pojmenování svolila jeho žena a zároveň spolupracovnice Jaroslava Brychtová. Díla této umělecké dvojice jsou zastoupena v nejrůznějších výtvarných sbírkách po celém světě. Společně rozvinuli techniku tavení skla ve formě a dokázali jí dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost.

V odborné porotě tento rok zasedli již zmíněná Helena Koenigsmarková a Charlie Parriott, dále pak zakladatelka a ředitelka švédského sklářského centra The Glass Factory Maja Heuer, japonská sklářka a pedagožka působící ve Spojených státech a Japonsku Erika Tada a hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový. Odborným garantem projektu je vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Milan Hlaveš.

Výstava je doplněna doprovodným programem.

Stanislav Libenský Award sklářství sklo Centrum současného umění DOX

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy