Stanislav Libenský Award představuje to nejlepší od mladých sklářů

Praha – Pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Ty nejlepší absolventské práce studentů vysokých uměleckých škol. To je prestižní mezinárodní soutěžní výstava Stanislav Libenský Award, která se letos koná po osmé. V Centru současného umění DOX můžete až do 14. listopadu obdivovat šestatřicet děl mladých umělců z osmnácti zemí světa.

Stanislav Libenský Award je mezinárodní sklářskou soutěžní výstavou, kterou již od roku 2009 každý rok pořádá Pražská galerie českého skla. Ředitelka této galerie Kateřina Čapková říká, že jejich cílem je podporovat mladé začínající skláře. Tento rok se přihlásil údajně rekordní počet studentů sto jedenáct, z nichž odborná porota vybrala výsledných šestatřicet. Značnou část většinou tvoří čeští studenti, ale letos je předběhli studenti z Číny. Výstava tak poskytuje možnost seznámit se s rozmanitými a neotřelými přístupy ke sklu umělců z nejrůznějších zemí světa.

Odborná porota vybrala tři vítěze a udělila jednu zvláštní cenu. Ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea a zároveň jedna z porotců Helena Koenigsmarková říká, že výsledek rozhodnutí je v podstatě experiment odvíjející se i od přístupu porotců. „Nemluvíme o čistě sklářských produktech, ale jak kdo s materiálem sklo zachází. Jsou zde díla vyrobená klasickou sklářskou metodou, konceptuální díla, animace," dodává.

Natsuki Katsukawa: Vzorky z mikrosvěta / sklo tavené ve formě (zdroj: Pražská galerie českého skla)

První místo bylo uděleno Natsuki Katsukawa z Japonska, jejíž dílo je inspirováno mikroskopickým zobrazováním. Vzorky z mikrosvěta, jak zní název, připomínají pravěké živé organismy. Podle jednoho z porotců a zároveň sklářského umělce Charlieho Parriotta má toto dílo to, co by dobré sklo mělo mít, tedy nápad, řemeslo a duši. Katsukawa obdržela cenu v podobě pobytu ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Tato škola, která vznikla již v 70. letech, se údajně postupem času stala poutním místem, kam se sjíždí umělci z celého světa.

Karina Malling: Transcendence / foukané a v peci přetavené sklo (zdroj: Jan Slavík)

Druhé místo získala Karina Malling z Dánska se svým dílem Transcendence. Vychází z toho, jak sklo vnímáme v našem každodenním životě a usiluje o jeho větší různorodost. Experimentuje tak s různými surovinami jako je písek či zemina, které kombinuje právě se sklem. Třetí místo pak obsadila Francouzka Ebibi Salomée s dílem Časy, kde propojuje sklo s videem. Výsledným výstupem je právě animace, kde se do pohybu dostává materiál, který je normálně statický. Iluze pohybu je zde vytvořena pomocí několika skleněných sošek koní.

Clare Peters: Hledání naděje / tavené sklo, tekuté zlato, redukující olej, zlatý text 22 karátů, tepelně ošetřená měkká ocel (zdroj: Pražská galerie českého skla)

Zvláštní cenu pak obdržela Clare Peters z Austrálie za dílo Hledání naděje. Jde o tajemství skryté ve skle, které kombinuje s textem a zejména se světlem coby metaforou transformace a naděje.

Celkově jsou součástí výstavy pouze ochutnávky z vybraných diplomových prací, které jsou jinak mnohem větší. Mimo to jde často o velice osobní přístupy, přičemž je zde k vidění pestrá paleta technik i myšlenek. U jednotlivých děl jsou vždy popisky přibližující záměr autora. Mnohdy ho ovšem člověk dokáže vyčíst i bez něj například i díky emocím, které z něj sálají. Zaujmou zde nejen vítězné práce, ale i ty ostatní, kdy jejich autoři mnohdy materiál sklo posouvají na další úroveň i díky kombinaci s materiálem jiným.

Ukázka z expozice (zdroj: Ondřej Kocourek)

Soutěžní výstava nese jméno po českém legendárním skláři Stanislavu Libenském, jehož dílo je známé u nás i v zahraničí. K tomuto pojmenování svolila jeho žena a zároveň spolupracovnice Jaroslava Brychtová. Díla této umělecké dvojice jsou zastoupena v nejrůznějších výtvarných sbírkách po celém světě. Společně rozvinuli techniku tavení skla ve formě a dokázali jí dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost.

V odborné porotě tento rok zasedli již zmíněná Helena Koenigsmarková a Charlie Parriott, dále pak zakladatelka a ředitelka švédského sklářského centra The Glass Factory Maja Heuer, japonská sklářka a pedagožka působící ve Spojených státech a Japonsku Erika Tada a hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový. Odborným garantem projektu je vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Milan Hlaveš.

Výstava je doplněna doprovodným programem.

Stanislav Libenský Award sklářství sklo Centrum současného umění DOX

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy