Praha – Pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Ty nejlepší absolventské práce studentů vysokých uměleckých škol. To je prestižní mezinárodní soutěžní výstava Stanislav Libenský Award, která se letos koná po osmé. V Centru současného umění DOX můžete až do 14. listopadu obdivovat šestatřicet děl mladých umělců z osmnácti zemí světa.
Stanislav Libenský Award je mezinárodní sklářskou soutěžní výstavou, kterou již od roku 2009 každý rok pořádá Pražská galerie českého skla. Ředitelka této galerie Kateřina Čapková říká, že jejich cílem je podporovat mladé začínající skláře. Tento rok se přihlásil údajně rekordní počet studentů sto jedenáct, z nichž odborná porota vybrala výsledných šestatřicet. Značnou část většinou tvoří čeští studenti, ale letos je předběhli studenti z Číny. Výstava tak poskytuje možnost seznámit se s rozmanitými a neotřelými přístupy ke sklu umělců z nejrůznějších zemí světa.
Odborná porota vybrala tři vítěze a udělila jednu zvláštní cenu. Ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea a zároveň jedna z porotců Helena Koenigsmarková říká, že výsledek rozhodnutí je v podstatě experiment odvíjející se i od přístupu porotců. „Nemluvíme o čistě sklářských produktech, ale jak kdo s materiálem sklo zachází. Jsou zde díla vyrobená klasickou sklářskou metodou, konceptuální díla, animace," dodává.
Natsuki Katsukawa: Vzorky z mikrosvěta / sklo tavené ve formě (zdroj: Pražská galerie českého skla)
První místo bylo uděleno Natsuki Katsukawa z Japonska, jejíž dílo je inspirováno mikroskopickým zobrazováním. Vzorky z mikrosvěta, jak zní název, připomínají pravěké živé organismy. Podle jednoho z porotců a zároveň sklářského umělce Charlieho Parriotta má toto dílo to, co by dobré sklo mělo mít, tedy nápad, řemeslo a duši. Katsukawa obdržela cenu v podobě pobytu ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Tato škola, která vznikla již v 70. letech, se údajně postupem času stala poutním místem, kam se sjíždí umělci z celého světa.
Karina Malling: Transcendence / foukané a v peci přetavené sklo (zdroj: Jan Slavík)
Druhé místo získala Karina Malling z Dánska se svým dílem Transcendence. Vychází z toho, jak sklo vnímáme v našem každodenním životě a usiluje o jeho větší různorodost. Experimentuje tak s různými surovinami jako je písek či zemina, které kombinuje právě se sklem. Třetí místo pak obsadila Francouzka Ebibi Salomée s dílem Časy, kde propojuje sklo s videem. Výsledným výstupem je právě animace, kde se do pohybu dostává materiál, který je normálně statický. Iluze pohybu je zde vytvořena pomocí několika skleněných sošek koní.
Clare Peters: Hledání naděje / tavené sklo, tekuté zlato, redukující olej, zlatý text 22 karátů, tepelně ošetřená měkká ocel (zdroj: Pražská galerie českého skla)
Zvláštní cenu pak obdržela Clare Peters z Austrálie za dílo Hledání naděje. Jde o tajemství skryté ve skle, které kombinuje s textem a zejména se světlem coby metaforou transformace a naděje.
Celkově jsou součástí výstavy pouze ochutnávky z vybraných diplomových prací, které jsou jinak mnohem větší. Mimo to jde často o velice osobní přístupy, přičemž je zde k vidění pestrá paleta technik i myšlenek. U jednotlivých děl jsou vždy popisky přibližující záměr autora. Mnohdy ho ovšem člověk dokáže vyčíst i bez něj například i díky emocím, které z něj sálají. Zaujmou zde nejen vítězné práce, ale i ty ostatní, kdy jejich autoři mnohdy materiál sklo posouvají na další úroveň i díky kombinaci s materiálem jiným.
Ukázka z expozice (zdroj: Ondřej Kocourek)
Soutěžní výstava nese jméno po českém legendárním skláři Stanislavu Libenském, jehož dílo je známé u nás i v zahraničí. K tomuto pojmenování svolila jeho žena a zároveň spolupracovnice Jaroslava Brychtová. Díla této umělecké dvojice jsou zastoupena v nejrůznějších výtvarných sbírkách po celém světě. Společně rozvinuli techniku tavení skla ve formě a dokázali jí dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost.
V odborné porotě tento rok zasedli již zmíněná Helena Koenigsmarková a Charlie Parriott, dále pak zakladatelka a ředitelka švédského sklářského centra The Glass Factory Maja Heuer, japonská sklářka a pedagožka působící ve Spojených státech a Japonsku Erika Tada a hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový. Odborným garantem projektu je vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Milan Hlaveš.
Výstava je doplněna doprovodným programem.
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková