Palác Kinských hostí jedinečnou výstavu malíře Henriho Rousseaua

Praha – Poprvé v České republice máme možnost seznámit se s dílem Henriho Rousseaua přezdívaného Celník. Tento francouzský malíř se proslavil zejména díky výjevům z džungle, i když nikdy neopustil Francii. Výstava Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj je od 15. září k vidění v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Národní galerie v Praze ji připravila ve spolupráci s pařížským Musée d’Orsay a potrvá do 15. ledna.

Henri Rousseau svou profesionální dráhu započal roku 1893, tedy ve svých téměř padesáti letech. Do té doby prošel různými zaměstnáními a dokonce i armádou, kam se ovšem přihlásil pod nátlakem svých rodičů. Malovat se posléze učil například kopírováním děl v Louvru, Musée du Luxembourg či na zámku ve Versailles. Včetně toho mu radili i akademičtí malíři, ačkoliv bývá označován jako nedělní malíř nebo samouk.

Přezdívku Celník si vysloužil od Alfreda Jarryho, autora dramatu Král Ubu. Celníkem ovšem ve skutečnosti nebyl. Coby malíř se proslavil svými exotickými výjevy z džungle, i když během svého života nikdy neopustil rodnou zem. Inspiraci čerpal z návštěv botanické či zoologické zahrady, přírodovědného muzea ale i z vyprávění přátel.

„Zpočátku se publikum jeho obrazům vysmívalo, ale postupně jej začali oceňovat někteří malíři, literáti i sběratelé. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso či Frida Kahlo. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue v čele s Vasilijem Kandinským," uvádí kurátorka výstavy Kristýna Brožová.

Co se týče českého prostředí, zde hrál důležitou roli zejména pro českou avantgardu. „V druhé polovině 20. století vznikla v duchu slavného autoportrétu představa stylizovaného, trochu podivínského umělce s baretem, který neumí příliš malovat. Rousseau se stal archetypem pro českou populární kulturu," doplňuje Brožová.

V rámci expozice jsou Rousseauovi obrazy vystaveny vedle umělců jako Paul Signac, Georges Seurat, Toyen, Emil Filla, Pablo Picasso, Frida Kahlo ale i Kamil Lhoták, Jiří Kolář či Josef Čapek. „Cílem výstavy je představit celou paletu Celníkova díla v kontextu tvorby těch, kteří rozpoznali jeho talent, obdivovali ho, byli jeho přátelé nebo se jím inspirovali," doplňuje Brožová. Konkrétně jsou zde k vidění nejen scény z tropického pralesa ale i malířovy portréty žen, zátiší či naivní krajiny. Visí zde i slavný autoportrét Já, portrét- krajina, jež v roce 1923 zakoupila československá vláda pro tehdejší Moderní galerii za víc jak 300 tisíc korun, což byla tehdy poměrně vysoká částka.

Atmosféru výstavy dokresluje vchod do budovy, kdy návštěvníci prochází džunglí. Včetně komentovaných prohlídek budou v rámci doprovodného programu k dispozici výtvarné dílny nebo Soirée inspirované banketem, který na Rousseauovu počest uspořádal Pablo Picasso.

Henri Rousseau Národní galerie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Do hry o český fotbalový trůn se přihlásil další kandidát. Jde o majitele Mladé Boleslavi

Do nacházejících voleb nového předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR), které se uskuteční v Praze 29. května v rámci valné hromady, ještě nějaký ten čas zbývá. Pomalu ale jistě se však začínají rýsovat zájemci. Po stávajícím šéfovi asociace Petru Fouskovi, výkonném řediteli Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáši Bártovi a šéfovi třetiligového pražského Motorletu Rudolfu Blažkovi se nově mezi zájemce přihlásil majitel mladoboleslavského klubu David Tundra.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 11 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 13 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů

Péče o pacienty se vzácnými onemocněními a jejich rodiny čelí v Evropě řadě překážek, z nichž jednou z nejméně očekávaných je přístup samotných lékařů. Tito pacienti se ocitají na tzv. „diagnostické odyseji“, což je dlouhá a náročná cesta k získání přesné diagnózy a následné péče.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy