Praha – Poprvé v České republice máme možnost seznámit se s dílem Henriho Rousseaua přezdívaného Celník. Tento francouzský malíř se proslavil zejména díky výjevům z džungle, i když nikdy neopustil Francii. Výstava Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj je od 15. září k vidění v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Národní galerie v Praze ji připravila ve spolupráci s pařížským Musée d’Orsay a potrvá do 15. ledna.
Henri Rousseau svou profesionální dráhu započal roku 1893, tedy ve svých téměř padesáti letech. Do té doby prošel různými zaměstnáními a dokonce i armádou, kam se ovšem přihlásil pod nátlakem svých rodičů. Malovat se posléze učil například kopírováním děl v Louvru, Musée du Luxembourg či na zámku ve Versailles. Včetně toho mu radili i akademičtí malíři, ačkoliv bývá označován jako nedělní malíř nebo samouk.
Přezdívku Celník si vysloužil od Alfreda Jarryho, autora dramatu Král Ubu. Celníkem ovšem ve skutečnosti nebyl. Coby malíř se proslavil svými exotickými výjevy z džungle, i když během svého života nikdy neopustil rodnou zem. Inspiraci čerpal z návštěv botanické či zoologické zahrady, přírodovědného muzea ale i z vyprávění přátel.
„Zpočátku se publikum jeho obrazům vysmívalo, ale postupně jej začali oceňovat někteří malíři, literáti i sběratelé. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso či Frida Kahlo. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue v čele s Vasilijem Kandinským," uvádí kurátorka výstavy Kristýna Brožová.
Co se týče českého prostředí, zde hrál důležitou roli zejména pro českou avantgardu. „V druhé polovině 20. století vznikla v duchu slavného autoportrétu představa stylizovaného, trochu podivínského umělce s baretem, který neumí příliš malovat. Rousseau se stal archetypem pro českou populární kulturu," doplňuje Brožová.
V rámci expozice jsou Rousseauovi obrazy vystaveny vedle umělců jako Paul Signac, Georges Seurat, Toyen, Emil Filla, Pablo Picasso, Frida Kahlo ale i Kamil Lhoták, Jiří Kolář či Josef Čapek. „Cílem výstavy je představit celou paletu Celníkova díla v kontextu tvorby těch, kteří rozpoznali jeho talent, obdivovali ho, byli jeho přátelé nebo se jím inspirovali," doplňuje Brožová. Konkrétně jsou zde k vidění nejen scény z tropického pralesa ale i malířovy portréty žen, zátiší či naivní krajiny. Visí zde i slavný autoportrét Já, portrét- krajina, jež v roce 1923 zakoupila československá vláda pro tehdejší Moderní galerii za víc jak 300 tisíc korun, což byla tehdy poměrně vysoká částka.
Atmosféru výstavy dokresluje vchod do budovy, kdy návštěvníci prochází džunglí. Včetně komentovaných prohlídek budou v rámci doprovodného programu k dispozici výtvarné dílny nebo Soirée inspirované banketem, který na Rousseauovu počest uspořádal Pablo Picasso.
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Albert zaplatí pokutu za matení zákazníků. Káva při údajné slevě nezlevnila
před 1 hodinou
Českou politiku zasáhla smutná zpráva. Zemřel poslanec Milan Feranec
před 1 hodinou
Dvojnásobná vražda na Teplicku nakonec půjde k soudu. Padlo obvinění
před 1 hodinou
Do hry o český fotbalový trůn se přihlásil další kandidát. Jde o majitele Mladé Boleslavi
před 2 hodinami
Trump vyvázl bez trestu. Pro stát New York je ale odsouzeným zločincem
před 3 hodinami
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 5 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 6 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 6 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 7 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 8 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 8 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 10 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 10 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 11 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 13 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 13 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
Péče o pacienty se vzácnými onemocněními a jejich rodiny čelí v Evropě řadě překážek, z nichž jednou z nejméně očekávaných je přístup samotných lékařů. Tito pacienti se ocitají na tzv. „diagnostické odyseji“, což je dlouhá a náročná cesta k získání přesné diagnózy a následné péče.
Zdroj: Libor Novák