Lucas Cranach a Andrea del Sarto. Šternberský palác má dvě nové výjimečné výpůjčky

Praha – Madona s dítětem ze zámku v Opočně a dvojice oltářních křídel z Arcibiskupství olomouckého, to jsou dvě čerstvé novinky ve Šternberském paláci v Praze. První dílo si návštěvníci mohou prohlédnout v expozici evropského umění, druhé v rámci výstavy Cranach ze všech stran. Obě díla, jejichž autory jsou Andrea del Porto a Lucas Cranach, pojí renesanční umělecký sloh. Oba k vidění až do první čtvrtiny příštího roku.

Andrea del Sarto, významný florentský malíř, namaloval Madonu s dítětem pro svého přítele obchodníka Giovanniho di Paulo v roce 1520. Alespoň tak stojí na starém štítku na rubu obrazu. Nejpozději roku 1807 se pak dostal do sbírek šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld. Na zámku v Opočně, odkud byl převezen, navíc nedávno prošel restaurací, kterou provedli Šárka a Petr Bergerovi. Posléze byl Národní galerii zapůjčen od Národního památkového ústavu.

„Dlouhou dobu byl obraz považován za kopii – ostatně del Sarto náležel mezi jedny z nejčastěji kopírovaných umělců. Vždyť i k opočenské Madoně se dochovalo neskutečných 34 kopií. Restaurování dalo vyniknout některým vysoce kvalitním a malířsky živým místům jinak značně zničené malby, rehabilitovalo tento výjimečný obraz a umožnilo jej zařadit zpátky mezi díla Andrey del Sarto," říká kurátorka Andrea Steckerová.

Technologický průzkum obrazu neobnášel pouze uměleckohistorické studium, ale přinesl i nové poznatky včetně informace, pro koho byl namalován. S výsledky tohoto průzkumu se navíc mohou seznámit i návštěvníci expozice. Bude zde připravena fotodokumentace, doprovodný text i tištěná publikace.

Lucas Cranach starší, Zákon a milost, 1529 (zdroj: Národní galerie v Praze)

Výstavu Cranach ze všech stran, která ve Šternberském paláci probíhá již od června letošního roku, obohatí dvojice oltářních křídel zapůjčená z Arcibiskupství olomouckého. Návštěvníci se tak budou moci seznámit s tím, jak si německý renesanční malíř Lucas Cranach představoval ráj. Ráj vytvořený kolem roku 1515.

Desky zobrazují svatou pannu, na levé straně Kateřinu, na pravé Barboru. První s mečem a kolem, druhou v popředí typické věže se třemi okny a kalichem symbolizujícím svaté přijímání. Obě postavy jsou obklopeny bohatou zelení a evidentně se nacházejí v Rajské zahradě. Levému dolnímu rohu obrazu pak vévodí erb jeho objednavatele, jímž byl olomoucký biskup Stanislav Thurzo, jeden z nejvlivnějších a nejzámožnějších osobností své doby. „I malíře, kterému kolem roku 1515 zadal vytvoření oltářních křídel, malovaných se vší pravděpodobností pro kapli Panny Marie biskupskému zámku v Kroměříži, hledal mezi prominentními mistry. Volba padla na tehdy již slavného Lucase Cranacha, jenž coby dvorní malíř saských kurfiřtů sídlil v saském Wittenbergu," říká kurátorka Olga Kotková.

Dílo i jeho výzkum

Výstava Cranach ze všech stran představuje tohoto malíře nejen prostřednictvím jedinečných děl ze sbírek Národní galerie, ale i díky výsledkům průzkumu provedeného specialisty z Cranach Digital Archive Düsseldorf vedených Gunnarem Heydenreichem. Výzkum totiž přinesl řadu nových zajímavých skutečností například o technologických postupech vzniku děl.

Výstava doprovázená i interaktivní částí pro návštěvníky potrvá do 22. ledna následujícího roku. Madonu s dítětem mohou návštěvníci obdivovat ode dneška až do 26. března též roku 2017.

Související

Lubomír Zaorálek

Od neděle se zavřou i výstavy, které měly dosud výjimku

Od neděle 27. prosince přestane spolu s přechodem země do pátého stupně protiepidemického systému PES platit výjimka pro pět výstav, kam dosud mohli návštěvníci. I tyto výstavy tak budou pro veřejnost zavřené, informovalo dnes ministerstvo kultury na twitteru. Ostatní galerie a muzea musela uzavřít už minulý týden podle současného čtvrtého stupně protikoronavirových opatření.
kultura

V Česku se zčásti otevřou muzea, galerie a památky. Počet návštěvníků bude omezen

Ve čtvrtek se v Česku po více než šesti týdnech zčásti otevřou muzea a galerie, lidé také mohou jít na prohlídku památek, které se v zimním čase otevírají. Galerie a muzea nabídnou výstavy, které byly přerušené uzavřením institucí, i nové, jež připravily v době bez návštěvníků. Limitován bude počet lidí, kteří mohou najednou být v daných prostorách, návštěvníci budou muset dodržovat rozestupy a nosit roušky. Zavřená pro diváky ale i nadále zůstávají divadla a kina.

Více souvisejících

Národní galerie Lucas Cranach Andrea del Sarto

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy