Praha – Madona s dítětem ze zámku v Opočně a dvojice oltářních křídel z Arcibiskupství olomouckého, to jsou dvě čerstvé novinky ve Šternberském paláci v Praze. První dílo si návštěvníci mohou prohlédnout v expozici evropského umění, druhé v rámci výstavy Cranach ze všech stran. Obě díla, jejichž autory jsou Andrea del Porto a Lucas Cranach, pojí renesanční umělecký sloh. Oba k vidění až do první čtvrtiny příštího roku.
Andrea del Sarto, významný florentský malíř, namaloval Madonu s dítětem pro svého přítele obchodníka Giovanniho di Paulo v roce 1520. Alespoň tak stojí na starém štítku na rubu obrazu. Nejpozději roku 1807 se pak dostal do sbírek šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld. Na zámku v Opočně, odkud byl převezen, navíc nedávno prošel restaurací, kterou provedli Šárka a Petr Bergerovi. Posléze byl Národní galerii zapůjčen od Národního památkového ústavu.
„Dlouhou dobu byl obraz považován za kopii – ostatně del Sarto náležel mezi jedny z nejčastěji kopírovaných umělců. Vždyť i k opočenské Madoně se dochovalo neskutečných 34 kopií. Restaurování dalo vyniknout některým vysoce kvalitním a malířsky živým místům jinak značně zničené malby, rehabilitovalo tento výjimečný obraz a umožnilo jej zařadit zpátky mezi díla Andrey del Sarto," říká kurátorka Andrea Steckerová.
Technologický průzkum obrazu neobnášel pouze uměleckohistorické studium, ale přinesl i nové poznatky včetně informace, pro koho byl namalován. S výsledky tohoto průzkumu se navíc mohou seznámit i návštěvníci expozice. Bude zde připravena fotodokumentace, doprovodný text i tištěná publikace.
Lucas Cranach starší, Zákon a milost, 1529 (zdroj: Národní galerie v Praze)
Výstavu Cranach ze všech stran, která ve Šternberském paláci probíhá již od června letošního roku, obohatí dvojice oltářních křídel zapůjčená z Arcibiskupství olomouckého. Návštěvníci se tak budou moci seznámit s tím, jak si německý renesanční malíř Lucas Cranach představoval ráj. Ráj vytvořený kolem roku 1515.
Desky zobrazují svatou pannu, na levé straně Kateřinu, na pravé Barboru. První s mečem a kolem, druhou v popředí typické věže se třemi okny a kalichem symbolizujícím svaté přijímání. Obě postavy jsou obklopeny bohatou zelení a evidentně se nacházejí v Rajské zahradě. Levému dolnímu rohu obrazu pak vévodí erb jeho objednavatele, jímž byl olomoucký biskup Stanislav Thurzo, jeden z nejvlivnějších a nejzámožnějších osobností své doby. „I malíře, kterému kolem roku 1515 zadal vytvoření oltářních křídel, malovaných se vší pravděpodobností pro kapli Panny Marie biskupskému zámku v Kroměříži, hledal mezi prominentními mistry. Volba padla na tehdy již slavného Lucase Cranacha, jenž coby dvorní malíř saských kurfiřtů sídlil v saském Wittenbergu," říká kurátorka Olga Kotková.
Dílo i jeho výzkum
Výstava Cranach ze všech stran představuje tohoto malíře nejen prostřednictvím jedinečných děl ze sbírek Národní galerie, ale i díky výsledkům průzkumu provedeného specialisty z Cranach Digital Archive Düsseldorf vedených Gunnarem Heydenreichem. Výzkum totiž přinesl řadu nových zajímavých skutečností například o technologických postupech vzniku děl.
Výstava doprovázená i interaktivní částí pro návštěvníky potrvá do 22. ledna následujícího roku. Madonu s dítětem mohou návštěvníci obdivovat ode dneška až do 26. března též roku 2017.
Související
Od neděle se zavřou i výstavy, které měly dosud výjimku
V Česku se zčásti otevřou muzea, galerie a památky. Počet návštěvníků bude omezen
Národní galerie , Lucas Cranach , Andrea del Sarto
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Českou politiku zasáhla smutná zpráva. Zemřel poslanec Milan Feranec
před 54 minutami
Dvojnásobná vražda na Teplicku nakonec půjde k soudu. Padlo obvinění
před 1 hodinou
Do hry o český fotbalový trůn se přihlásil další kandidát. Jde o majitele Mladé Boleslavi
před 1 hodinou
Trump vyvázl bez trestu. Pro stát New York je ale odsouzeným zločincem
před 3 hodinami
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 4 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 5 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 5 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 6 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 8 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 8 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 9 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 9 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 10 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 12 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 12 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.
Zdroj: Libor Novák