Kýčovitost interiérů i fenomén mobilních telefonů. Galerie G99 láká na novou výstavu

Brno – Cílem brněnské Galerie G99 je prezentování zejména mladých talentovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Nejnovější výstava švédské autorky Elisabeth Kihlström a Japonce Yuki Higashina se inspiruje povrchností současných interiérových dekorací, ale také fenoménem mobilních telefonů.

Švédka Elisabeth Kihlström (1988) a japonský umělec Yuki Higashina (1984) se potkali ve Vídni před čtyřmi lety. Od té doby tam spolu žijí a příležitostně i tvoří. Pro nejnovější výstavu v G99 vytvořili svá díla samostatně pro jeden výstavní projekt v brněnské galerii.

Kýčovité interiéry a hodinové ciferníky

Yuki Higashino v G99 představuje svoje zbrusu nové akrylové malby na plexiskle. Využívá zde průhlednost materiálu a vrství na sebe barevné rastry. Japonský umělec si stahuje fotografie z internetu a pracnou manuální technikou z nich přetváří abstraktní malby. Ironizuje tím současné omezené napodobitelství gestických abstraktních maleb, které vznikají výhradně za účelem zisku.

Higashino své reprodukce vyvěšuje na chodby a kanceláře v institucích, čímž odkazuje na fenomén „Bilderuhr". Tento německý a rakouský typ dekorace interiérů oblíbený v 19. století znázorňoval pohled na město či krajinu, do něhož byly zakomponované skutečné funkční hodiny. Higashino prvek času zdůrazňuje pomalou a pracnou malbou rastru. Hodinový ciferník je součástí jeho druhého cyklu portrétů přátel, čímž umělec staví do kontrastu digitální technologie a ruční práci, ale také povrchnost a kýčovitost současných interiérových dekorací oproti původním živelným gestickým malbám poválečné doby.

Když nás mobily přivádí k šílenství...

Fenomén mobilních telefonů prostupuje vystavované dílo Elisabeth Kihlström. Švédská umělkyně chce poukázat na fakt, že mobilní telefony se v posledních letech stávají téměř součástí svých uživatelů – srůstáme s nimi, jsou nositelem našeho vnitřního prostoru, skrze ně se často otevíráme veřejnosti. Kihlström přetvořila skládací stůl, který původně sloužil jako pomůcka při tapetování, na schránku na další objekty. Celý objekt je tedy mobilní a lze se konfrontovat s jeho obsahem.

Autorka dále zkoumá vliv mobilních telefonů na náš jazyk a tělesnost, konkrétně význam gest. Umělkyni znepokojuje soudobý prudký nárůst duševních onemocnění. Mnozí se domnívají, že je to do jisté míry důsledek neustálého přístupu k informacích, pracovních nároků a sociálního života, který prožíváme přes digitální technologie. Kihlström se domnívá, že jsme lapeni do explodovaného vnitřního prostoru, což nás přivádí k šílenství.

Výstava Yuki Higashina a Elisabeth Kihlström můžete navštívit od 22. listopadu do 15. ledna v Galerii G99. Vernisáž se koná v pondělí 21. listopadu v 18 hodin.

Související

Více souvisejících

Dům umění Brno výstavy Brno

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy