Čínský bojovník umění v Praze. Čím jsou si Číňané a Češi podobní?

Praha - letní Prahu, českou krajinu i půvab českých žen očima mimořádného čínského umělce Wu Yi představí od 28. listopadu 2013 do 5. ledna 2014 výstava Pražské léto. V Galerii Václava Špály ji pořádá skupina PPF, která v tuzemsku dlouhodobě podporuje hodnotné projekty z oblasti kultury a umění. Spolupořadatelem výstavy je Galerie Zdeněk Sklenář.

Jak říká Jan Řehák, ředitel PPF Art, která Galerii Václava Špály již od podzimu 2010 provozuje, „výstava Pražské léto mistra čínské tušové malby Wu Yi naplňuje výstavní koncepci galerie, ve které jsme si předsevzali zhruba jednou za dva roky představit zahraničního autora, jehož tvorba je pro české prostředí inspirativní, případně autora, který je ve své tvorbě českým prostředím inspirován."

Sedmačtyřicetiletý umělec Wu Yi, profesor nástěnné a současné malby na Ústřední akademii v Pekingu, vystaví v Galerii Václava Špály zhruba padesát komorních obrazů inspirovaných letním pobytem v České republice. Jeho obrazy pro výstavu Pražské léto zachycují pražské ulice a jejich atmosféru, letní koupání v pískovně Klikov v Jižních Čechách a také české ženy a jejich – pro čínské oči neobvyklé - křivky a tvary. Sám Wu Yi svá klidná, humorem a vlídností prodchnutá díla označuje jako „tichou pouť lehkého praktikování zenu". Plátna namalovaná olejem doplní série dvanácti mistrovských děl vytvořených technikou tradiční tušové malby, vyžadující soulad myšlení, dechu a pohybu.

Právě v této oblasti je Wu Yi považován za jednoho z největších soudobých odborníků a reformátorů: klasickou technikou štětce a tuše na papíru vytváří humorná i satirická díla, reagující na historické události, ale i současný establishment či byrokracii. „Snažím se o to, abych šířil tradici a zároveň zajistil její pokračování," říká Wu Yi, jehož jméno znamená v překladu Bojovník umění.

Podle kurátora a spolupořadatele výstavy Zdeňka Sklenáře je Wu Yi „absolutním malířem". Jen málo Číňanů totiž dokáže používat olej či temperu na plátně, stejně jako málokdo ze Západu ovládá čínskou tušovou malbu. „

Podle Sklenáře je Wu Yi svým přístupem jedním z nejradikálnějších umělců v čínských dějinách. Píše, maluje tuší a olejem, vytváří keramiku. „Ukazuje, jak vypadal a vypadá čínský vzdělanec, jak jsme ho kdysi poznali třeba ze Zpěvů staré Číny. Svůj obor posouvá vpřed, mění pravidla a přitom zachovává úctu k předkům," říká Sklenář.

Českou republiku si Wu Yi, Bojovník umění, zvolil pro svůj tvůrčí pobyt jako čtvrtou v pořadí – nejprve trávil čas v Paříži, poté v německém Aschaffenburgu a japonské Kamakuře a Kjotu.

Související

Lennonova zeď v Praze

Nová fasáda Lennonovy zdi v Praze: O přemalbu se postarala řada umělců z Česka i zahraničí

Slavnou malostranskou Lennonovu zeď v Praze dnes pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců z Česka i zahraničí. Zapojili se do akce, která chce už nyní připomínat 30 let od pádu komunistického režimu. Zeď Maltézské zahrady naproti francouzskému velvyslanectví byla místem, kde své drobné osobní vzdory vůči totalitě lidé vyjadřovali, aby verše a nápisy byly záhy z vůle vládnoucího režimu přemazány. Zeď také byla symbolickým pražským pomníkem Johna Lennona a texty jeho písní a mírová poselství se dnes na zeď vrátily.
Výstava Karel IV. Jaký byl? bude na pražské Kampě celý měsíc

OBRAZEM: Výstava Karel IV. Jaký byl? Byla slavnostně otevřena za přítomnosti organizátorky Olgy Menzelové

Praha - Letošní 700. výroční narození jednoho z nejuznávanějších, nejznámějších a také nejsledovanějších panovníků české historie, krále českého a německého, císaře římského Karla IV. bylo započato na pražské Kampě výstavou Karel IV. Jaký byl? Na 19 velkoplošných oboustranných panelech se můžeme seznámit s životem panovníka, včetně pokusů o rekonstrukci jeho podoby, která probíhala s policejním kriminalistickým oddělením za pomoci nejmodernější technologie. Při slavnostní vernisáži promluvili prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor University Karlovy, ředitel Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců, radní Prahy 1 Jan Wolf a organizátorka a producentka výstavy Olga Menzelová. Expozice bude na Kampě umístěna do 25. května; jak uvedli organizátoři, projevili o ni zájem i další města.

Více souvisejících

Praha - Kampa

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy