Moravské zemské muzeum chystá Cesty do hudební minulosti

Brno - V rámci cyklu s názvem Cesty do hudební minulosti představí Moravské zemské muzeum výstavu Musica Magni věnovanou velmi vzácné hudební kolekci šlechtického rodu Magnisů ze Strážnického zámku. Sbírka obsahuje přes 300 hudebnin téměř 150 autorů známých i zapomenutých. Ve výstavě jsou také představeny hudební nástroje Magnisů, originály notových záznamů, dobová keramika i oblečení.

První projekt zamýšleného cyklu s názvem Cesty do hudební minulosti hodlá představit sbírky oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, a to formou výstavy, koncertu a kritické edice hudebních památek. Jako první vybrali autoři takzvanou magnisovskou nebo také strážnickou sbírku, kterou daroval muzeu roku 1919 hrabě Antonín František Magnis. Právě tato sbírka se stala impulsem k založení samostatného hudebně historického oddělení.V současnosti oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea uchovává zejména hudebniny, dále hudební nástroje, libreta, teoretické traktáty, učebnice, staré hudební inventáře a katalogy, obrazovou dokumentaci, koncertní programy, korespondenci a další doklady vztahující se k hudební aktivitě jednotlivců a institucí v minulosti i současnosti. V depozitářích oddělení se nachází řada vzácných hudebních rukopisů a tisků, od neumového misálu ze 13. století až po pozůstalosti současné generace skladatelů, významem zcela mimořádný je archiv Leoše Janáčka. Rozsahem a záběrem se oddělení dějin hudby řadí k nejvýznamnějším hudebním sbírkám v České republice.

Výstava Musica Magni je k vidění od 29. listopadu 2013 do 30. března 2014 v Dietrichsteinském paláci.Prostřednictvím vystavované vzácné kolekce bude možné nahlédnout do zmizelé hudební kultury šlechtického rodu Magnisů na zámku ve Strážnici. Sbírka obsahuje komorní, zejména nástrojovou hudbu 18. století, jež se váže především k osobnosti uměnímilovného hraběte Františka Antonína Magnise, mladší hudebniny - salónní hudbu 19. století a několik hudebních nástrojů. Speciálně pro tuto výstavu byla vytvořena nahrávka vybraných skladeb v novodobé premiéře tak, aby byly rozezvučeny i tóny již zmlklé. Sbírka hrabat Magni, uložená v oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, obsahuje přes 300 hudebnin téměř 150 autorů známých i zapomenutých. Starší část hudebnin pochází z poslední třetiny 18. století a obsahuje převážně opisy nástrojových skladeb - sonáty, koncerty a symfonie v komorním obsazení, dále dueta, tria, dechové harmonie a další formy komorní instrumentální hudby. Skladby jsou rozepsané v partech pro jednotlivé nástroje - smyčcové, dechové nástroje dřevěné a žesťové, různé bicí nástroje pro takzvanou tureckou hudbu, dále clavicembalo nebo fortepiano. Výjimku představuje několik písní s doprovodem kytary či klávesového nástroje.Výrazně převažují díla italských skladatelů (např. Corelli, Tartini, Sammartini), zastoupeni jsou také čeští skladatelé takzvané české hudební emigrace (Vaňhal, Stamic). Tato část sbírky má svůj dobový inventář, z něhož se hodně skladeb nedochovalo, zejména úpravy oper pro komorní nástrojové obsazení. Sbírka reprezentuje dobu svého vzniku, kdy je nadvláda instrumentální hudby v repertoáru zámeckých kapel obvyklá.Mladší část sbírky lze zařadit do první poloviny 19. století. Tvoří ji tisky salonních skladeb pro klavír a sólový nástroj či zpěv s doprovodem klavíru, což odráží pro devatenácté století typický posun zámeckých hudebních produkcí do komornější sféry. Tisky pocházejí z významných hudebních nakladatelství z Rakouska, Německa, Francie, Itálie a dnešního Polska.Výstava je také doprovázena koncertem 16. prosince v 19.30 ve foyer Dietrichsteinského paláce (cyklus Hudební lahůdky v Brně) a 17. prosince 2013 v 19.30 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze (komorní cyklus Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK).Koncerty jsou věnované pouze skladbám ze strážnické sbírky a jako sólový nástroj zazní skvost této kolekce – originální slonovinová příčná flétna z dílny významného italského flétnaře 18. století, Lorenza Cerina. Vystoupí Christophe Coin (violoncello), Maria Tecla Andreotti (flétna), Marta Kratochvílová (flétna), Jan Čižmář (loutna).

Související

výstava Hommage à Milan Kundera – další život Díla

OBRAZEM: Moravské zemské muzeum připomína Milana Kunderu z jiného úhlu pohledu. Zachycuje i jeho vztah k Brnu

Brno - Letošní devadesáté narozeniny brněnského rodáka Milana Kundery si Moravské zemské muzeum (MZM) připomíná z jiného úhlu pohledu. Přibližuje jej jako výtvarníka knižních obálek, autora divadelních her a filmových scénářů. Výstavu „Hommage à Milan Kundera – další život Díla“ je možno navštívit od 3. dubna v Mramorových sálech Biskupského dvora nad Kapucínským náměstím v Brně. Autorem výstavy je PhDr. Mojmír Jeřábek.

Více souvisejících

Moravské zemské muzeum (MZM)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 20 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy