Brno - V rámci cyklu s názvem Cesty do hudební minulosti představí Moravské zemské muzeum výstavu Musica Magni věnovanou velmi vzácné hudební kolekci šlechtického rodu Magnisů ze Strážnického zámku. Sbírka obsahuje přes 300 hudebnin téměř 150 autorů známých i zapomenutých. Ve výstavě jsou také představeny hudební nástroje Magnisů, originály notových záznamů, dobová keramika i oblečení.
První projekt zamýšleného cyklu s názvem Cesty do hudební minulosti hodlá představit sbírky oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, a to formou výstavy, koncertu a kritické edice hudebních památek. Jako první vybrali autoři takzvanou magnisovskou nebo také strážnickou sbírku, kterou daroval muzeu roku 1919 hrabě Antonín František Magnis. Právě tato sbírka se stala impulsem k založení samostatného hudebně historického oddělení.V současnosti oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea uchovává zejména hudebniny, dále hudební nástroje, libreta, teoretické traktáty, učebnice, staré hudební inventáře a katalogy, obrazovou dokumentaci, koncertní programy, korespondenci a další doklady vztahující se k hudební aktivitě jednotlivců a institucí v minulosti i současnosti. V depozitářích oddělení se nachází řada vzácných hudebních rukopisů a tisků, od neumového misálu ze 13. století až po pozůstalosti současné generace skladatelů, významem zcela mimořádný je archiv Leoše Janáčka. Rozsahem a záběrem se oddělení dějin hudby řadí k nejvýznamnějším hudebním sbírkám v České republice.
Výstava Musica Magni je k vidění od 29. listopadu 2013 do 30. března 2014 v Dietrichsteinském paláci.Prostřednictvím vystavované vzácné kolekce bude možné nahlédnout do zmizelé hudební kultury šlechtického rodu Magnisů na zámku ve Strážnici. Sbírka obsahuje komorní, zejména nástrojovou hudbu 18. století, jež se váže především k osobnosti uměnímilovného hraběte Františka Antonína Magnise, mladší hudebniny - salónní hudbu 19. století a několik hudebních nástrojů. Speciálně pro tuto výstavu byla vytvořena nahrávka vybraných skladeb v novodobé premiéře tak, aby byly rozezvučeny i tóny již zmlklé. Sbírka hrabat Magni, uložená v oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, obsahuje přes 300 hudebnin téměř 150 autorů známých i zapomenutých. Starší část hudebnin pochází z poslední třetiny 18. století a obsahuje převážně opisy nástrojových skladeb - sonáty, koncerty a symfonie v komorním obsazení, dále dueta, tria, dechové harmonie a další formy komorní instrumentální hudby. Skladby jsou rozepsané v partech pro jednotlivé nástroje - smyčcové, dechové nástroje dřevěné a žesťové, různé bicí nástroje pro takzvanou tureckou hudbu, dále clavicembalo nebo fortepiano. Výjimku představuje několik písní s doprovodem kytary či klávesového nástroje.Výrazně převažují díla italských skladatelů (např. Corelli, Tartini, Sammartini), zastoupeni jsou také čeští skladatelé takzvané české hudební emigrace (Vaňhal, Stamic). Tato část sbírky má svůj dobový inventář, z něhož se hodně skladeb nedochovalo, zejména úpravy oper pro komorní nástrojové obsazení. Sbírka reprezentuje dobu svého vzniku, kdy je nadvláda instrumentální hudby v repertoáru zámeckých kapel obvyklá.Mladší část sbírky lze zařadit do první poloviny 19. století. Tvoří ji tisky salonních skladeb pro klavír a sólový nástroj či zpěv s doprovodem klavíru, což odráží pro devatenácté století typický posun zámeckých hudebních produkcí do komornější sféry. Tisky pocházejí z významných hudebních nakladatelství z Rakouska, Německa, Francie, Itálie a dnešního Polska.Výstava je také doprovázena koncertem 16. prosince v 19.30 ve foyer Dietrichsteinského paláce (cyklus Hudební lahůdky v Brně) a 17. prosince 2013 v 19.30 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze (komorní cyklus Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK).Koncerty jsou věnované pouze skladbám ze strážnické sbírky a jako sólový nástroj zazní skvost této kolekce – originální slonovinová příčná flétna z dílny významného italského flétnaře 18. století, Lorenza Cerina. Vystoupí Christophe Coin (violoncello), Maria Tecla Andreotti (flétna), Marta Kratochvílová (flétna), Jan Čižmář (loutna).
Související
U Brna se našel stříbrný poklad z 15. století, opodál byl železný tesák
OBRAZEM: Moravské zemské muzeum připomína Milana Kunderu z jiného úhlu pohledu. Zachycuje i jeho vztah k Brnu
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Počasí: V Česku dnes napadne první sníh
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
včera
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
včera
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
včera
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
včera
Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor
včera
Stát, který změny počasí zničí jako první. Pro svět představují změny klimatu problém, pro tisíce lidí otázku přežití
včera
COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví
včera
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
včera
Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi
včera
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
včera
Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci
Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák