Moravské zemské muzeum zahájilo Mendelův rok zábavného vzdělávání

Brno - Moravské zemské muzeum zahájilo v dubnu zajímavý projekt s názvem Mendelův rok zábavného vzdělávání, který oslavuje 150 let od zveřejnění klíčové práce slavného vědce. Toto výročí si tedy zaslouží více než připomenutí. Návštěvníky čeká po celý rok řada zajímavých akcí, které jim přiblíží zábavnou formou svět vědy.

Johann Gregor Mendel formuloval v roce 1865 v Brně svou teorii vysvětlující vznik a vývoj hybridů, která položila základy studia vývoje živých systémů z hlediska dědičnosti a proměnlivosti. Svou teorii podložil Mendel pokusy s hrachem a dalšími rostlinami, které prováděl v zahradě Augustiniánského kláštera na Starém Brně. Johann Gregor Mendel tedy jednoznačně zviditelnil Brno na vědecké mapě Evropy a celého světa. V roce 2015 uplyne 150 let od zveřejnění jeho klíčové práce Pokusy s hybridy rostlin a toto výročí si zaslouží více než jen připomenutí.Každý měsíc od dubna 2014 do března 2015 čeká návštěvníky v rámci projektu s názvem Mendelův rok zábavného vzdělávání řada zajímavých aktivit, mezi které patří motivační výstavy, soutěže, letní škola, věda hrou, věda v akci, interaktivní workshopy nebo konference doplněné vydáním řady odborných i populárně vědeckých publikací. První akce se uskuteční již 23. a 30. dubna 2014, kdy jsou připraveny Motivační genetické příběhy a Odpoledne s DNA.Moravské zemské muzeum je přímým pokračovatelem muzea Hospodářské společnosti, na jejíž půdě Johann Gregor Mendel působil a která sídlila v Biskupském dvoře v Brně. Ke 150. výročí zveřejnění Mendelovy stěžejní práce bude navíc v těchto autentických prostorách jeho vědecké společnosti otevřeno centrum Mendelianum – atraktivní svět genetiky, unikátní návštěvnické a vědecké centrum zaměřené na popularizaci vědy a výzkumu v oblasti aktuální molekulární biologie, genetiky a její historie. Na půdě centra, v rámci jeho pilotního provozu, se bude odehrávat také řada akcí Mendelova roku zábavného vzdělávání, které je otevřeno pro všechny zájemce z řad odborníků i široké veřejnosti. Více informací můžete nalézt také na www.mzm.cz nebo na www.mendelianum.cz.

Související

výstava Hommage à Milan Kundera – další život Díla

OBRAZEM: Moravské zemské muzeum připomína Milana Kunderu z jiného úhlu pohledu. Zachycuje i jeho vztah k Brnu

Brno - Letošní devadesáté narozeniny brněnského rodáka Milana Kundery si Moravské zemské muzeum (MZM) připomíná z jiného úhlu pohledu. Přibližuje jej jako výtvarníka knižních obálek, autora divadelních her a filmových scénářů. Výstavu „Hommage à Milan Kundera – další život Díla“ je možno navštívit od 3. dubna v Mramorových sálech Biskupského dvora nad Kapucínským náměstím v Brně. Autorem výstavy je PhDr. Mojmír Jeřábek.

Více souvisejících

Moravské zemské muzeum (MZM)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Vlaky

České dráhy se chlubí. Cestujících bylo ve vlacích meziročně více

České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Vchod do hrobky faraona Thutmose II. byl původně objeven koncem roku 2022, ale vědci se nejprve domnívali, že hrobka patřila královské manželce.

V Egyptě objevili hrobku faraona po více než sto letech

Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala nastínil, co musí Evropa udělat, aby ji ostatní brali vážně

Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně a pak nás bude svět brát vážně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání evropských lídrů o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Fiala se také vyjádřil k výpadu amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

před 7 hodinami

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

včera

Aktualizováno včera

včera

BERLINALE: Benedict Cumberbatch bojuje s truchlením a opeřenou příšerou

Recenze filmu The Thing With Feathers z mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Fantasmagorický snímek v silně expresivních obrysech rozkresluje pocity muže, který se vyrovnává s náhlou smrtí své ženy. Uhrane svou lyrikou i konceptem, nedokáže však plně pohltit.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy