KOMENTÁŘ | Babiš se v projevu přetvařoval a hrál si na prezidenta. Vyzývá k jednotě a přitom zemi zdevastoval

Sehrál trapnou hereckou etudu, kterou se snažil rozněžnit národ. Jen snílek a naprostý naiva se může domnívat, že by se premiér Andrej Babiš změnil v noblesního politika, jak se prezentoval ve čtvrtečním projevu ke státnímu svátku země. Člověku, který v pozici ministerského předsedy během pandemie naprosto selhal, ekonomicky i morálně zdevastoval stát, rozeštvával lidi, vulgárně dehonestoval oponenty a těsně před volbami si jako posilu pozval Viktora Orbána potlačujícího v Maďarsku svobodu a demokracii, nelze věřit jediné slovo, ani když se tváří státnicky a vyzývá k jednotě. Šéf hnutí ANO jen včera potrénoval, jak by mu šla prezidentská rétorika. Na hlavu státu si ale jen hrál. Babišovi nejde o stav společnosti, zahájil jen předvolební kampaň na Hrad, kam se chce uchýlit před možnými soudy. Nic, co vyřkl, nemyslel upřímně, šlo jen o další z jeho chladných kalkulů a přetvářek.

Pasoval se do role ustaraného táty lidu a zcela změnil svoji dosavadní image. Premiér Andrej Babiš si totiž se svým PR týmem přiznal, že se ocitl na křižovatce své politické kariéry. Moc dobře si uvědomuje, že sněmovní volby skutečně prohrál a nový kabinet nesestaví. Navíc v klíčových momentech přišel o spojence, jehož měl v prezidentu Miloši Zemanovi, kterého však nemoc upoutala na nemocniční lůžko a není schopen fungovat. Proto šéf Strakovy akademie vsadil na státnickou kartu, která jej má katapultovat na Hrad. Při projevu se chvílemi stylizoval do rétoriky Václava Havla, jemuž však není vůbec hoden. Je s podivem, že většina politologů včetně Petra Fialy, kandidáta na premiéra, Babišovu show kvitovala a ocenila jeho státnickou řeč i smířlivost.

Oponenty vulgárně dehonestoval, nyní žádá lidskost

Šéf hnutí ANO se přitom jen chopil příležitosti, která se mu naskytla. Při Zemanově chorobě, která znemožnila tradiční slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále a tím i projev hlavy státu, využil prostoru, do něhož náhle vstoupil, ačkoli premiéři nikdy 28. října k národu nepromlouvali. Tvrzení, že cítil, jak musí lidi ve významný den oslovit, je směšné. Babiš nikdy nedělá věci jen tak. Vždy cílí na svůj profit. Na jiné se neohlíží, což pravidelně předvádí od doby, co v roce 2013 vstoupil do vrcholné politiky. A tak otevřeně zahájil tažení, jež ho má dovést k prezidentskému úřadu, kde mu nehrozí soudní oplétačky za Čapí hnízdo. Hezky by se zde ukryl před všemi problémy spojenými s jeho kontroverzní osobností. Babiš ve čtvrtek večer předvedl jen další falešnost a přetvářku.

Je absolutně vyloučené, aby se změnil. Vždy vyznával populismus a výhrůžky. Jeho prohlášení o zaklekávání na podnikatele navždy vstoupí do dějin a nikdo jej z nich už nevymaže. Jak jedná s lidmi, který mu nejsou po vůli, prokázal ještě před vstupem do mediálního prostředí, kdy na redaktora Lidových novin dělal nátlak, neboť list nereferoval o jeho předchozím vystoupení na veřejnosti. „Doufám, že kluci vědí, co dělají. Asi nevědí, s kým mají tu čest,“ zakončil svůj telefonát na adresu tehdejšího vedení. Ze všeho jej usvědčila nahrávka. A nyní si bude dělat starost, že zemi zachvátila nemoc těla i duše. Lidi by neměli zapomenout, že šiřitelem nákazy jménem nenávist, byl v první řadě on a skvěle si na toto téma notoval s prezidentem Milošem Zemanem.

Výzva, aby se politici brali jako soupeři, ale chovali se k sobě lidsky a korektně, je z Babišových úst totálním přešlapem, který by se měl vysílat na Silvestra místo scének z Televarieté. Premiér proslul svým vulgárním slovníkem a dehonestací rivalů. Asi už zapomněl, jak v roce 2018 před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD prohlásil, že Miroslav Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Ve vyhrocené sněmovní diskusi také Kalouska označil za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“ a navíc mu tykal. Opoziční poslanec z TOP 09 tehdy Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

A nedávno pro změnu zaútočil na kandidáta ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, o němž prohlásil, že když bude řídit resort, nastane opravdové peklo. Už jsme si zvykli, že Andrej Babiš ztratil veškerou soudnost a sebereflexi, ale Válkova kritika je naprostým úletem. Byl to právě premiér, který z ministerstva zdravotnictví udělal peklo, když neustále během koronavirové pandemie měnil ministry, že už je obtížné je z paměti vyjmenovat. Tím narušil veškerou koncepčnost v systematickém boji proti viru. Za ním jde třicet tisíc mrtvých, kteří podlehli covidu. Nikdy nenašel odvahu se pozůstalým omluvit za zmatky v opatřeních, kterých se jeho vláda dopustila. Dělat ze sebe anděla ale umí Babiš dokonale. On přece za nic nemůže. Bezkonfliktnost je pojem, jehož obsah nezná, ale v projevu jsem jí zaštiťoval. V jeho podání šlo o prázdnou a trapnou frázi.

Nic nesplnil, nezajistil roušky a nechal padnout živnostníky

Během svého působení vždy dbal na své PR a chvástal se, jakým je skvělým manažerem. Odjakživa platilo, že kdo se chválí na veřejnosti, prokáže, jak je vlastně neschopný. Svoji nemohoucnost předvedl v době covidové pandemie. V televizním projevu k národu z března 2020 řekl, že za vše nese odpovědnost a pokud neobstojí, vyvodí z toho osobní zodpovědnost, na což asi zapomněl. Na vládních tiskovkách, které v době nastupující krize byly nejsledovanějšími pořady v zemi, nabádal, že kdo nemá roušky, tak mu je osobně doveze a ostatním je hodí do poštovních schránek. Nic nikam nedovezl. Ujišťoval podnikatele, že díky restrikcím nenechá nikoho padnout. Pak ale finanční úřady dostaly pokyn, aby řádně prověřovaly, zda dotyčný živnostník má opravdu právo na kompenzační bonus a potřebuje jej. Když se zpráva dostala mezi veřejnost, najednou šlo vše hladce, neboť Babišovi marketéři zjistili, jak moc mu mohou klesnout preference. A mimochodem mnoho živnostníků během pandemie skončilo, řada rodinných firem zavřela. Dosluhující ministerský předseda si přesto myslí, jak moc bude lidem chybět. Mýlí se. Politiku dělal jen na základě PR, realita mu byla vždy abstraktně vzdálená.

Zcela pohořel i v očkování proti covidu-19. A přitom nyní k vakcinaci tolik vyzývá. Nebyl schopný zajistit včas očkovací kampaň, ačkoli mnozí experti už loni v dubnu tvrdili, že jedinou cestou ze zajetí pandemie, je vakcinace. Vrcholem propagace byl plakátek, jehož reklamní úroveň byla srovnatelná s oznámením zvoucí na vesnickou víkendovou tancovačku. I reklamy za první republiky ve srovnání s očkovacím veledílem působily moderně a byly jak z jiného světa. Není divu, že takový plakátek, na němž byla dominantní jehla, odpůrce nepřesvědčil. Naopak je ve vzdoru jen utvrdil.

Babišovi se téměř lámal dojetím hlas, když říkal, že výhled do budoucnosti není optimistický. Ano, za zvyšování cen energií či krizi v automobilovém průmyslu nemůže, neboť se jedná o globální jev. Ovšem ostatní ekonomické drancování země jde za ním. Téměř zruinoval veřejné finance. Neohlížel se na fakt, kolik má ve státní kase. Klíčové pro něj bylo naklonit si před loňskými Vánocemi seniory, který poslal jednorázový pětitisícový bonus, takzvané rouškovné. Opozice tento krok správně nazvala předvolební korupcí. Dopustil rekordní miliardové schodky v rozpočtu, ačkoli v devadesátých letech tolik kritizovaní ministři financí z řad ODS opouštěli kabinet při  téměř 16 miliardovém deficitu, neboť měli pocit, že selhali jako tomu bylo u Ivana Kočárníka. A tak pesimistická budoucnost nás čeká jen díky Andreji Babišovi, který rozhazoval a podbízel se skupinám, o nichž věděl, že jej budou volit. Vládl stylem, po mně potopa a bylo mu vše ohledně budoucnosti lhostejné.

Z čeho se rovněž bude země po Babišovi dlouho vzpamatovávat, je morálka. Za jeho působení zcela vymizela úcta a slušnost. Často nemluvil pravdu, například když odsuzoval přesun financí do daňových rájů a těsně před volbami vyšlo najevo, že v této oblasti byl rovněž aktivní. Neváhal zneužít svého syna, jehož jako premiér země, která je součástí Evropské unie a členem NATO, měl zavléci na anektovaný Krym, a to jen kvůli tomu, aby nemohl vypovídat v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. Mravní úpadek, který způsobil, je citelný. A možná stejně bolestivý jako ten ekonomický.

Je opravdu hloupé a trapné, když člověk, který byl členem KSČ a s největší pravděpodobností spolupracoval s StB, mluví o tom, jak se společnost dokázala vypořádat s nesvobodami a míní i onu komunistickou. V době, kdy se mnozí lidé nedostali ani do NDR, působil v Maroku, kam jej vyslal Podnik zahraničního obchodu. Je asi jasné, že žádný disident zde pracovat nemohl. Na těchto pozicích byli jen prověření komunističtí kádři. Premiér mluví o svobodě i demokracii a přitom si na závěr předvolební kampaně neváhá pozvat maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž veškerou pluralitu ve své zemi ničí.

Jeho osobnost vyčpěla, Hrad by premiérovi měl zůstat zapovězený

Jediným pozitivem včerejšího vystoupení bylo uznání volební porážky, když otevřeně hovořil o nové vládě, na níž se už nebude podílet. Ale nejde o žádnou vřelost, aby nekomplikoval tvorbu dalšího kabinetu. Babiš míří na Hrad, a tak by bylo nevhodné, aby v očích veřejnosti byl překážkou, která brání k předání moci. Musí tedy působit státnicky a okázale dávat najevo svůj nadhled. Přitom se už nemůže dočkat, až bude moci Fialův kabinet při každé příležitosti v Poslanecké sněmovně očerňovat.

Projevem na státní svátek zřejmě zmátl hodně lidí, spoléhal, že někteří snad už ztratili paměť. Babiš však zůstane tím Babišem, jakého známe. Bude se chovat vždy tak, aby on na všem profitoval. Kdyby vyhrál volby, měl šanci vytvořit novou vládu, nikdy by nezvolil věcnou, státnickou a smířlivou rétoriku. Premiér se umí vždy dokonale přizpůsobit situaci. Je mistrem v tom, aby někoho seřval, ale když vidí, že mu rázné vystupování škodí, udělá ze sebe chudinku, které všichni ubližují a on je přitom jediný, který má se zemí dobré úmysly a plně se jí obětoval.

Babiš i na státní svátek předvedl, jak je nebezpečný a kterak umí chladně kalkulovat. Osm let ve vrcholné politice, z nichž čtyři roky řídil zemi jako ministerský předseda, opravdu stačily. Pokud by se další bývalý člen KSČ dostal na Hrad, opět by polarizoval společnost a vypouštěl do ní štiplavé jedy v podobě arogance. Otravoval by náladu. Prezidentský úřad by mu měl zůstat zapovězený, neboť do něj nepřichází s dobrými úmysly, ale bere jej jen jako další nástroj k moci a ovládání lidí. A čtvrteční projev, který mu vlastně ani nenáležel, jen prokázal, že je šampionem v manipulaci s veřejným míněním. Jedná se o velmi nebezpečné, alarmující zjištění. Demokratická Evropa, která jej detailně poznala při jednání v unii, by jej jako hlavu státu nepřijala. Respekt už vlastně nebude mít v žádné politické roli. Premiérova osobnost vyčpěla a nenávratně ztratila kredit.

Související

Ilustrační foto Komentář

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 
Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Miloš Zeman prezident čr Petr Fiala (ODS) politika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Francouzská policie, ilustrační foto

Demonstrace ve Francii pokračují. Po zásahu policie jsou desítky zraněných

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na západě země sešli kvůli nesouhlasu se stavbou obří zavlažovací nádrže. Zraněno bylo nejméně 30 lidí, z toho dva těžce, oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin, který odsoudil "extrémní násilnosti" ze strany krajně levicových demonstrantů. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní děla a zábleskové granáty.

Aktualizováno před 44 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo

Tornáda a silné bouře, které se v noci na dnešek prohnaly americkými státy Mississippi a Alabama a zcela zpustošily několik obcí, připravily o život nejméně 24 lidí. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035

Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční dohodu Německa s Evropskou komisí (EK), která se týká zachování aut se spalovacími motory i po roce 2035. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš naopak řekl, že takovým slibům nevěří a že je třeba "zelený fanatismus" revidovat. Uvedli to dnes v reakcích pro ČTK.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Papež František

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání

Papež František dnes přijal rezignaci německého biskupa Franze-Josefa Bodeho, který se rozhodl opustit svůj úřad kvůli chybám, jichž se dopustil při řešení případů sexuálního násilí ve své diecézi. Informovala o tom agentura DPA. Papež shodou okolností právě dnes rozhodl také o tom, že prodlouží platnost dekretu z roku 2019, kterým zavedl povinnost okamžitě hlásit případy sexuálního zneužívání nebo snahu o jejich krytí, a rozšíří jeho působnost.

před 2 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku by mělo být deset letadel schopných jaderné zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 4 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 5 hodinami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 5 hodinami

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 5 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 8 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 9 hodinami

Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby

Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek v tiskové zprávě uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy