KOMENTÁŘ | Babiš se v projevu přetvařoval a hrál si na prezidenta. Vyzývá k jednotě a přitom zemi zdevastoval

Sehrál trapnou hereckou etudu, kterou se snažil rozněžnit národ. Jen snílek a naprostý naiva se může domnívat, že by se premiér Andrej Babiš změnil v noblesního politika, jak se prezentoval ve čtvrtečním projevu ke státnímu svátku země. Člověku, který v pozici ministerského předsedy během pandemie naprosto selhal, ekonomicky i morálně zdevastoval stát, rozeštvával lidi, vulgárně dehonestoval oponenty a těsně před volbami si jako posilu pozval Viktora Orbána potlačujícího v Maďarsku svobodu a demokracii, nelze věřit jediné slovo, ani když se tváří státnicky a vyzývá k jednotě. Šéf hnutí ANO jen včera potrénoval, jak by mu šla prezidentská rétorika. Na hlavu státu si ale jen hrál. Babišovi nejde o stav společnosti, zahájil jen předvolební kampaň na Hrad, kam se chce uchýlit před možnými soudy. Nic, co vyřkl, nemyslel upřímně, šlo jen o další z jeho chladných kalkulů a přetvářek.

Pasoval se do role ustaraného táty lidu a zcela změnil svoji dosavadní image. Premiér Andrej Babiš si totiž se svým PR týmem přiznal, že se ocitl na křižovatce své politické kariéry. Moc dobře si uvědomuje, že sněmovní volby skutečně prohrál a nový kabinet nesestaví. Navíc v klíčových momentech přišel o spojence, jehož měl v prezidentu Miloši Zemanovi, kterého však nemoc upoutala na nemocniční lůžko a není schopen fungovat. Proto šéf Strakovy akademie vsadil na státnickou kartu, která jej má katapultovat na Hrad. Při projevu se chvílemi stylizoval do rétoriky Václava Havla, jemuž však není vůbec hoden. Je s podivem, že většina politologů včetně Petra Fialy, kandidáta na premiéra, Babišovu show kvitovala a ocenila jeho státnickou řeč i smířlivost.

Oponenty vulgárně dehonestoval, nyní žádá lidskost

Šéf hnutí ANO se přitom jen chopil příležitosti, která se mu naskytla. Při Zemanově chorobě, která znemožnila tradiční slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále a tím i projev hlavy státu, využil prostoru, do něhož náhle vstoupil, ačkoli premiéři nikdy 28. října k národu nepromlouvali. Tvrzení, že cítil, jak musí lidi ve významný den oslovit, je směšné. Babiš nikdy nedělá věci jen tak. Vždy cílí na svůj profit. Na jiné se neohlíží, což pravidelně předvádí od doby, co v roce 2013 vstoupil do vrcholné politiky. A tak otevřeně zahájil tažení, jež ho má dovést k prezidentskému úřadu, kde mu nehrozí soudní oplétačky za Čapí hnízdo. Hezky by se zde ukryl před všemi problémy spojenými s jeho kontroverzní osobností. Babiš ve čtvrtek večer předvedl jen další falešnost a přetvářku.

Je absolutně vyloučené, aby se změnil. Vždy vyznával populismus a výhrůžky. Jeho prohlášení o zaklekávání na podnikatele navždy vstoupí do dějin a nikdo jej z nich už nevymaže. Jak jedná s lidmi, který mu nejsou po vůli, prokázal ještě před vstupem do mediálního prostředí, kdy na redaktora Lidových novin dělal nátlak, neboť list nereferoval o jeho předchozím vystoupení na veřejnosti. „Doufám, že kluci vědí, co dělají. Asi nevědí, s kým mají tu čest,“ zakončil svůj telefonát na adresu tehdejšího vedení. Ze všeho jej usvědčila nahrávka. A nyní si bude dělat starost, že zemi zachvátila nemoc těla i duše. Lidi by neměli zapomenout, že šiřitelem nákazy jménem nenávist, byl v první řadě on a skvěle si na toto téma notoval s prezidentem Milošem Zemanem.

Výzva, aby se politici brali jako soupeři, ale chovali se k sobě lidsky a korektně, je z Babišových úst totálním přešlapem, který by se měl vysílat na Silvestra místo scének z Televarieté. Premiér proslul svým vulgárním slovníkem a dehonestací rivalů. Asi už zapomněl, jak v roce 2018 před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD prohlásil, že Miroslav Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Ve vyhrocené sněmovní diskusi také Kalouska označil za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“ a navíc mu tykal. Opoziční poslanec z TOP 09 tehdy Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

A nedávno pro změnu zaútočil na kandidáta ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, o němž prohlásil, že když bude řídit resort, nastane opravdové peklo. Už jsme si zvykli, že Andrej Babiš ztratil veškerou soudnost a sebereflexi, ale Válkova kritika je naprostým úletem. Byl to právě premiér, který z ministerstva zdravotnictví udělal peklo, když neustále během koronavirové pandemie měnil ministry, že už je obtížné je z paměti vyjmenovat. Tím narušil veškerou koncepčnost v systematickém boji proti viru. Za ním jde třicet tisíc mrtvých, kteří podlehli covidu. Nikdy nenašel odvahu se pozůstalým omluvit za zmatky v opatřeních, kterých se jeho vláda dopustila. Dělat ze sebe anděla ale umí Babiš dokonale. On přece za nic nemůže. Bezkonfliktnost je pojem, jehož obsah nezná, ale v projevu jsem jí zaštiťoval. V jeho podání šlo o prázdnou a trapnou frázi.

Nic nesplnil, nezajistil roušky a nechal padnout živnostníky

Během svého působení vždy dbal na své PR a chvástal se, jakým je skvělým manažerem. Odjakživa platilo, že kdo se chválí na veřejnosti, prokáže, jak je vlastně neschopný. Svoji nemohoucnost předvedl v době covidové pandemie. V televizním projevu k národu z března 2020 řekl, že za vše nese odpovědnost a pokud neobstojí, vyvodí z toho osobní zodpovědnost, na což asi zapomněl. Na vládních tiskovkách, které v době nastupující krize byly nejsledovanějšími pořady v zemi, nabádal, že kdo nemá roušky, tak mu je osobně doveze a ostatním je hodí do poštovních schránek. Nic nikam nedovezl. Ujišťoval podnikatele, že díky restrikcím nenechá nikoho padnout. Pak ale finanční úřady dostaly pokyn, aby řádně prověřovaly, zda dotyčný živnostník má opravdu právo na kompenzační bonus a potřebuje jej. Když se zpráva dostala mezi veřejnost, najednou šlo vše hladce, neboť Babišovi marketéři zjistili, jak moc mu mohou klesnout preference. A mimochodem mnoho živnostníků během pandemie skončilo, řada rodinných firem zavřela. Dosluhující ministerský předseda si přesto myslí, jak moc bude lidem chybět. Mýlí se. Politiku dělal jen na základě PR, realita mu byla vždy abstraktně vzdálená.

Zcela pohořel i v očkování proti covidu-19. A přitom nyní k vakcinaci tolik vyzývá. Nebyl schopný zajistit včas očkovací kampaň, ačkoli mnozí experti už loni v dubnu tvrdili, že jedinou cestou ze zajetí pandemie, je vakcinace. Vrcholem propagace byl plakátek, jehož reklamní úroveň byla srovnatelná s oznámením zvoucí na vesnickou víkendovou tancovačku. I reklamy za první republiky ve srovnání s očkovacím veledílem působily moderně a byly jak z jiného světa. Není divu, že takový plakátek, na němž byla dominantní jehla, odpůrce nepřesvědčil. Naopak je ve vzdoru jen utvrdil.

Babišovi se téměř lámal dojetím hlas, když říkal, že výhled do budoucnosti není optimistický. Ano, za zvyšování cen energií či krizi v automobilovém průmyslu nemůže, neboť se jedná o globální jev. Ovšem ostatní ekonomické drancování země jde za ním. Téměř zruinoval veřejné finance. Neohlížel se na fakt, kolik má ve státní kase. Klíčové pro něj bylo naklonit si před loňskými Vánocemi seniory, který poslal jednorázový pětitisícový bonus, takzvané rouškovné. Opozice tento krok správně nazvala předvolební korupcí. Dopustil rekordní miliardové schodky v rozpočtu, ačkoli v devadesátých letech tolik kritizovaní ministři financí z řad ODS opouštěli kabinet při  téměř 16 miliardovém deficitu, neboť měli pocit, že selhali jako tomu bylo u Ivana Kočárníka. A tak pesimistická budoucnost nás čeká jen díky Andreji Babišovi, který rozhazoval a podbízel se skupinám, o nichž věděl, že jej budou volit. Vládl stylem, po mně potopa a bylo mu vše ohledně budoucnosti lhostejné.

Z čeho se rovněž bude země po Babišovi dlouho vzpamatovávat, je morálka. Za jeho působení zcela vymizela úcta a slušnost. Často nemluvil pravdu, například když odsuzoval přesun financí do daňových rájů a těsně před volbami vyšlo najevo, že v této oblasti byl rovněž aktivní. Neváhal zneužít svého syna, jehož jako premiér země, která je součástí Evropské unie a členem NATO, měl zavléci na anektovaný Krym, a to jen kvůli tomu, aby nemohl vypovídat v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. Mravní úpadek, který způsobil, je citelný. A možná stejně bolestivý jako ten ekonomický.

Je opravdu hloupé a trapné, když člověk, který byl členem KSČ a s největší pravděpodobností spolupracoval s StB, mluví o tom, jak se společnost dokázala vypořádat s nesvobodami a míní i onu komunistickou. V době, kdy se mnozí lidé nedostali ani do NDR, působil v Maroku, kam jej vyslal Podnik zahraničního obchodu. Je asi jasné, že žádný disident zde pracovat nemohl. Na těchto pozicích byli jen prověření komunističtí kádři. Premiér mluví o svobodě i demokracii a přitom si na závěr předvolební kampaně neváhá pozvat maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž veškerou pluralitu ve své zemi ničí.

Jeho osobnost vyčpěla, Hrad by premiérovi měl zůstat zapovězený

Jediným pozitivem včerejšího vystoupení bylo uznání volební porážky, když otevřeně hovořil o nové vládě, na níž se už nebude podílet. Ale nejde o žádnou vřelost, aby nekomplikoval tvorbu dalšího kabinetu. Babiš míří na Hrad, a tak by bylo nevhodné, aby v očích veřejnosti byl překážkou, která brání k předání moci. Musí tedy působit státnicky a okázale dávat najevo svůj nadhled. Přitom se už nemůže dočkat, až bude moci Fialův kabinet při každé příležitosti v Poslanecké sněmovně očerňovat.

Projevem na státní svátek zřejmě zmátl hodně lidí, spoléhal, že někteří snad už ztratili paměť. Babiš však zůstane tím Babišem, jakého známe. Bude se chovat vždy tak, aby on na všem profitoval. Kdyby vyhrál volby, měl šanci vytvořit novou vládu, nikdy by nezvolil věcnou, státnickou a smířlivou rétoriku. Premiér se umí vždy dokonale přizpůsobit situaci. Je mistrem v tom, aby někoho seřval, ale když vidí, že mu rázné vystupování škodí, udělá ze sebe chudinku, které všichni ubližují a on je přitom jediný, který má se zemí dobré úmysly a plně se jí obětoval.

Babiš i na státní svátek předvedl, jak je nebezpečný a kterak umí chladně kalkulovat. Osm let ve vrcholné politice, z nichž čtyři roky řídil zemi jako ministerský předseda, opravdu stačily. Pokud by se další bývalý člen KSČ dostal na Hrad, opět by polarizoval společnost a vypouštěl do ní štiplavé jedy v podobě arogance. Otravoval by náladu. Prezidentský úřad by mu měl zůstat zapovězený, neboť do něj nepřichází s dobrými úmysly, ale bere jej jen jako další nástroj k moci a ovládání lidí. A čtvrteční projev, který mu vlastně ani nenáležel, jen prokázal, že je šampionem v manipulaci s veřejným míněním. Jedná se o velmi nebezpečné, alarmující zjištění. Demokratická Evropa, která jej detailně poznala při jednání v unii, by jej jako hlavu státu nepřijala. Respekt už vlastně nebude mít v žádné politické roli. Premiérova osobnost vyčpěla a nenávratně ztratila kredit.

Související

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.
Pákistánská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Miloš Zeman prezident čr Petr Fiala (ODS) politika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pátek večer prohlásil, že jeho země je připravena podniknout „nejrychlejší možné kroky“ k dosažení skutečného míru. Učinil tak krátce po důležitém telefonickém hovoru s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a dalšími evropskými lídry, který se odehrál po skončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu.

před 1 hodinou

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

před 2 hodinami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

před 10 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

včera

včera

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy