KOMENTÁŘ | Biden se před rokem ujal úřadu. Prezidentova politika potvrzuje klesající význam Evropy v očích USA

Před rokem si od nástupu nového 46. amerického prezidenta Joea Bidena, od jehož inaugurace dnes uplynulo dvanáct měsíců, většina Evropy slibovala mnohé. Především zlepšení vztahů pošramocených během vlády Donalda Trumpa, který v hodně věcech postupoval jednostranně a mínění svých spojenců na druhé straně Atlantiku prakticky nezohledňoval. Bohužel pozornost Spojených států se už dlouhou dobu postupně přesouvá mimo pevninskou Evropu a prvních několik měsíců Bidenovy administrativy potvrzovalo nastolený trend.

Bidenův vstup do Bílého domu byl též mnohými považovaný za nový začátek snadnější spolupráce při řešení největších výzev současnosti, jako jsou boj s covidem, změna klimatu či bezpečnostní hrozby. Jako veterán americké politiky si v úřadě počíná mnohem rozvážněji a předvídatelněji než jeho silně nevyzpytatelný předchůdce Donald Trump.

Vysoký věk stojí za zmatečným vystupováním

Krátce po složení jeho prezidentského slibu z 20. ledna 2021 na schodech Kapitolu ve Washingtonu, bylo jasné jedno pozitivum. A to, že celkové vystupování 46. amerického prezidenta Joa Bidena, včetně rétoriky, hned působilo mnohem učesaněji než u Donalda Trumpa. Jenže jedním dechem je třeba dodat, že u projevu hlavy státu z Demokratické strany se projevují problémy spojené s vysokým věkem. Letos v listopadu oslaví osmdesátiny a už při svém zvolení v 78 letech byl nejstarším prezidentem v historii USA. Často už nedokáže dost dobře vnímat dění ve svém okolí, což ukázal mimo jiné i přímo v den prezidentských voleb, kdy si spletl vnučku se svým synem, který zemřel v roce 2015.

K prezidentskému období Joea Bidena tak bohužel patří i komické tiskové konference a zmatečné vystupování. Problém s celkovou vnímavostí je zvláště závažný u hlavy státu, který je stále považovaný za supervelmoc. Nejen on, ale i Spojené státy jako celek tím ztrácejí respekt zbytku světa. Velmi přesně zmíněný problém vystihl americký komentátor William McGurn v titulku svého článku, který vyšel v deníku Wall Street Journal: „V Senátu mohl (Joe Biden) ztratit nit či usnout a nikdo se nad tím nepozastavil. Jako prezident si to Joe Biden dovolit nesmí.“  Není divu, že někteří pochybují o způsobilosti současného amerického prezidenta tuto funkci vykonávat.

Pokud jde o důležitost Evropy pro zahraniční politiku USA, musíme mít především na paměti, že starý kontinent už není z amerického pohledu vnímaný jako tolik důležitý, jako tomu bylo po většinu dvacátého století, zvláště pak v dobách studené války. Bez ohledu na to, kdo zrovna sedí v Bílém domě, se více než dříve upíná pozornost na opačný konec eurasijské pevniny. Hlavní příčinu musíme hledat především v mocenském vzestupu Číny.

Už za vlády Baracka Obamy, kdy Biden vykonával funkci viceprezidenta, se těžiště americké zahraniční politiky výrazně přesunulo z Evropy a Blízkého východu směrem na oblast Pacifiku a východní Asie. USA začaly více investovat do vztahů s východoasijskými zeměmi, aby se vyvážil vliv Číny. Strategie vešla ve známost jako takzvaný „pivot do Asie.“

Velmoc inklinuje více k „transpacifické“ spolupráci

Počátky větší orientace velmoci na Asii můžeme hledat už v době prezidenta George Bushe mladšího. Reakcí na vzrůstající vliv Číny bylo vytvoření Čtyřstranného bezpečnostního dialogu (Quadrilateral Security Dialogue) známého především pod zkráceným názvem „Quad.“ Ten vznikl za účelem bezpečnostní spolupráce s Austrálií, Indií a Japonskem. Dialog byl zahájený už v roce 2007. Načas ale odstoupila Austrálie a ke znovuobnovení bezpečnostní spolupráce došlo v roce 2017.

Už za Bidenovy vlády pak loni v březnu vydala své společné prohlášení, kde se zúčastněné země shodly na „sdílené vizi svobodného a otevřeného Indo-Pacifiku“ a „námořním řádu založeném na pravidlech ve Východočínském a Jihočínském moři.“ Loni v září se zúčastněné země dohodly také na spolupráci v oblasti vakcín proti covidu-19, čisté energie, infrastruktury a vesmíru i na tom, že každý rok zorganizují setkání na nejvyšší úrovni. Spojené státy se také více orientují na spolupráci s dalšími anglicky mluvícími zeměmi. Loni v září totiž vznikla vojenská aliance známá jako AUKUS, jejíž součástí jsou vedle Spojených států i Spojené království a Austrálie.

Navazuje na spojenectví „pěti očí,“ orientované na spolupráci zpravodajských služeb, jehož součástí jsou i Kanada a Nový Zéland, přičemž byla spolupráce rozšířena ještě na oblast kolektivní bezpečnosti. Jedná se vlastně o takové malé „anglosaské NATO.“

S trochou nadsázky tak můžeme tvrdit, že na úkor transatlantické spolupráce nabývá na čím dál větší důležitosti spolupráce transpacifická. Na příkladu Quad a AUKUS tak vidíme, že hlavní pozornost Spojených států se už dlouhou dobu postupně přesouvá mimo pevninskou Evropu a prvních několik měsíců Bidenovy vlády potvrzovalo nastolený trend.

Navzdory utlumení vzájemného napětí přetrvávají i za Bidenovy vlády některé rozpory například kvůli rozdílnému vztahu velké části Evropy k Číně, kde Američané preferují mnohem více konfrontační postoj. Obavy ze strany USA dodnes budí zamýšlená Komplexní dohoda o investicích mezi Evropskou unií a Čínou, která ale šla alespoň prozatím k ledu. Příčinou byly sankce ze strany EU na čtyři představitele a jeden subjekt, o němž se předpokládá, že je zapojen do údajného porušování lidských práv muslimských Ujgurů v provincii Sin-ťiang. Čína poté odpověděla odvetnými sankcemi vztahující se mimo jiné na členy Politického a bezpečnostního výboru Rady EU, pět poslanců Evropského parlamentu a také několik evropských politiků a analytiků, kteří kriticky vystupovali vůči Číně.

Administrativa nutí Západ k energetické závislosti na Rusko

V resetu vztahů projevil současný americký prezident vstřícnost způsobem v našich poměrech oprávněně vnímaným jako kontroverzní. Bidenova administrativa totiž upustila od sankcí vůči firmě budující kontroverzní plynovod. Rezignovala tak na tlak proti plynovodu Nord Stream 2 vedenému z Ruska přes Baltské moře do Německa, který znamená pro Německo i západní Evropu krok ke zvýšení energetické závislosti na Rusku.

Přes snížení napětí během roku vlády Joea Bidena můžeme na obou stranách Atlantiku stále najít mnohé rozdílné postoje. Důležité také je, že v posledních letech dostává Evropa cennou lekci v tom, že zvláště v oblasti bezpečnosti se musí naučit být více samostatná. Nemůže se spoléhat pouze na to, že výdaje na bezpečnost za nás budou z velké části donekonečna platit USA, které má jednak mnoho vlastních problémů doma a také více priorit v jiných částech světa. Nyní je jen na evropských zemích včetně Česka, jak se s touto výzvou v budoucnu popasují.

Autor je europoslancem a místopředsedou KDU-ČSL i dopisovatelem zpravodajského webu EuroZprávy.cz.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
TikTok Komentář

Konec zábavných sociálních sítí. TikTok a X bez omezení ovlivňují světovou politiku

Sociální síť TikTok čelí v západních zemích rostoucí kritice kvůli obavám o bezpečnost dat a vliv na veřejné mínění. Navzdory omezením v několika státech zůstává rozšířený i mezi politickými lídry, a to i přes varování expertů. Sociální sítě jako TikTok či X dnes neslouží jen pro zábavu – staly se mocnými nástroji ovlivňujícími geopolitiku.

Více souvisejících

komentář Joe Biden USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

Zdroj: David Holub

Další zprávy