KOMENTÁŘ | Ceny potravin hýbou burzami. Může se to projevit v našich peněženkách

Pokud patříte mezi ty čtenáře, kteří si myslí, že sledovat dění na světových burzách je nuda, ani dál tento komentář nečtěte. Fakt. Jenže, i v historii snad nejlepší autorka detektivek, Agatha Christie, moc dobře věděla, že čísla obchodování nejrůznějších komodit jsou nejen inspirací pro psaní napínavých románů, ale bohužel mají i rázný dopad na skutečný život každého z nás. Proto je dobré se nevyhýbat burzovnímu dění, ale naučit se z něj vyvozovat správné závěry. Tak třeba dění z posledních dní na komoditních burzách naznačuje, jak se s největší pravděpodobností budou ubírat ceny potravin v příštích týdnech a měsících. A že to může být pořádná detektivka není snad třeba dodávat.

S cenami potravin na burzách se to má tak. Podle Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů, tedy specializované agentury OSN se sídlem v Římě a založené už v roce 1945, dosáhly světové ceny potravin v říjnu letošního roku nového desetiletého maxima. Pravdou sice je, že když budete hledat v internetových vyhledávačích podobně znějící titulky či zprávy o tom, kdy naposledy potraviny a jak zdražovaly, naleznete řadu podobných už třeba z let 2011 či 2018. Jenže, nejeden analytik by k tomu s kritickým tónem dodal, že okolnosti zdražování komodit, ze kterých se vyrábějí základní potraviny pro lidstvo, nebyly ještě vskutku k dalšímu zhoršování cenového vývoje tak příznivě nakloněny jako nyní. Stačí si to připomenout, je to obehraná deska: energie, covid, inflace, zadlužení, nedostatek výrobních surovin, zaseklé přepravní kapacity a přístavy… a tak dále. A ke vší smůle se podle posledních světových hodnocení na tomto stavu podepisuje také výrazný nedostatek pracovní síly.

A o čem je tedy řeč? Global Food Price Index, který sleduje ceny 95 různých potravinářských komodit, jen za poslední rok stoupl o více než třicet procent. A jeho tempo růstu, nedojde-li brzy, jak rádi říkají analytici, ke konsolidaci, může ještě zrychlit. Připomenu, že tohle je „zprůměrované“ číslo, a jak to tak s těmi průměry bývá, padají do něj různé extrémy. Tak třeba - roční nárůst burzovní ceny u rostlinného oleje dosáhl minulý měsíc 74 procent. Začíná to připomínat ty ceny elektřiny a zemního plynu, pamatujete? Dobře, nebudu smažit hranolky každej den, řeknete si. No dobrá. Tak dál: roční zdražení burzovní ceny cukru vykázalo ve stejný čas 41 procent a obilovin jako pšenice, kukuřice či rýže pak dvacet dva procent. A o kávě či masu ani nemluvě.

Jinými slovy, když průměrná cena necelého kilogramu a půl chleba stojí v Česku dvacet sedm korun, může jen dle burzovního vývoje klíčové suroviny, poskočit jeho cena na téměř třicet tři korun. A to v tom ještě nemáme ty dražší energie, benzíny a tak vůbec. Možná nad výše uvedenými čísly mávnete rukou. Jenže, sami se na internetu můžete z reakcí potravinářů dozvědět, že cena chleba kolem čtyřiceti korun, podobně jako benzínu, nemusí být nereálná. Stále ok? Pak ale nejste, jak by řekla Agatha Christie, pozorným čtenářem detektivek, v tomto případě tím, kdo sleduje burzovní příběhy a správně je vyhodnocuje. V čem je potíž? Jednoduše v tom, že kvůli nynějšímu vývoji cen potravin zdraží úplně všechno. Doslova. A zřejmě nijak na krátko. Nebude to jistě znamenat hned konec světa, ale… Stačí připomenout, že v posledních týdnech není doslova den, kdy by nějaká potravinářská společnost neoznamovala navýšení svých cen. Pravdou ale je, že moc se s tím dělat nedá. Přestat jíst chleba sice dokáže asi každý, jenže ani jiné potraviny cenový růst s největší pravděpodobností nezastaví.

Tak co bude konkrétně dál? Je jasné, že dnes nikdo zatím moc odhalovat karty na další rok s cenami nechce. Výrobci a prodejní řetězce reagují na aktuální dění a dopředu se dívat s co nejkonkrétnějšími odhady cen nikdo moc nechce. Slyšíme, že výrobci musí reflektovat vývoj nákladů a nemohou dodávat do prodejen potraviny pod výrobní cenou. Ale jak už to tak v dobrých detektivkách bývá, vždy je po ruce nějaké to „eso“ v rukávu. A tak i když se všeobecně nedá moc čekat v cenách hned nějaký dramatický pohyb zpět, u potravin se můžeme třeba těšit na blížící se sklizně pšenice v Argentině a Austrálii. Podle komoditních analytiků by totiž, pokud z těchto zemí přijdou dobrá čísla, mohla cena pšenice uklidnit nejednu rozdováděnou křivku potravin na burze. „Vyhlídky na plodinové výnosy v obou zemích zatím vypadají slibně,“ zní komentáře k dění kolem pšenice. A tak možná, že cena chleba a rohlíků nakonec o výrazné částky nevyroste. Horší to ale může být s jinými komoditami. Tam totiž tolik optimismu není. Mějme ho tak alespoň my. I přes už tu dražší kávu a cukr.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo burza

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 50 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy