KOMENTÁŘ | Ceny potravin hýbou burzami. Může se to projevit v našich peněženkách

Pokud patříte mezi ty čtenáře, kteří si myslí, že sledovat dění na světových burzách je nuda, ani dál tento komentář nečtěte. Fakt. Jenže, i v historii snad nejlepší autorka detektivek, Agatha Christie, moc dobře věděla, že čísla obchodování nejrůznějších komodit jsou nejen inspirací pro psaní napínavých románů, ale bohužel mají i rázný dopad na skutečný život každého z nás. Proto je dobré se nevyhýbat burzovnímu dění, ale naučit se z něj vyvozovat správné závěry. Tak třeba dění z posledních dní na komoditních burzách naznačuje, jak se s největší pravděpodobností budou ubírat ceny potravin v příštích týdnech a měsících. A že to může být pořádná detektivka není snad třeba dodávat.

S cenami potravin na burzách se to má tak. Podle Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů, tedy specializované agentury OSN se sídlem v Římě a založené už v roce 1945, dosáhly světové ceny potravin v říjnu letošního roku nového desetiletého maxima. Pravdou sice je, že když budete hledat v internetových vyhledávačích podobně znějící titulky či zprávy o tom, kdy naposledy potraviny a jak zdražovaly, naleznete řadu podobných už třeba z let 2011 či 2018. Jenže, nejeden analytik by k tomu s kritickým tónem dodal, že okolnosti zdražování komodit, ze kterých se vyrábějí základní potraviny pro lidstvo, nebyly ještě vskutku k dalšímu zhoršování cenového vývoje tak příznivě nakloněny jako nyní. Stačí si to připomenout, je to obehraná deska: energie, covid, inflace, zadlužení, nedostatek výrobních surovin, zaseklé přepravní kapacity a přístavy… a tak dále. A ke vší smůle se podle posledních světových hodnocení na tomto stavu podepisuje také výrazný nedostatek pracovní síly.

A o čem je tedy řeč? Global Food Price Index, který sleduje ceny 95 různých potravinářských komodit, jen za poslední rok stoupl o více než třicet procent. A jeho tempo růstu, nedojde-li brzy, jak rádi říkají analytici, ke konsolidaci, může ještě zrychlit. Připomenu, že tohle je „zprůměrované“ číslo, a jak to tak s těmi průměry bývá, padají do něj různé extrémy. Tak třeba - roční nárůst burzovní ceny u rostlinného oleje dosáhl minulý měsíc 74 procent. Začíná to připomínat ty ceny elektřiny a zemního plynu, pamatujete? Dobře, nebudu smažit hranolky každej den, řeknete si. No dobrá. Tak dál: roční zdražení burzovní ceny cukru vykázalo ve stejný čas 41 procent a obilovin jako pšenice, kukuřice či rýže pak dvacet dva procent. A o kávě či masu ani nemluvě.

Jinými slovy, když průměrná cena necelého kilogramu a půl chleba stojí v Česku dvacet sedm korun, může jen dle burzovního vývoje klíčové suroviny, poskočit jeho cena na téměř třicet tři korun. A to v tom ještě nemáme ty dražší energie, benzíny a tak vůbec. Možná nad výše uvedenými čísly mávnete rukou. Jenže, sami se na internetu můžete z reakcí potravinářů dozvědět, že cena chleba kolem čtyřiceti korun, podobně jako benzínu, nemusí být nereálná. Stále ok? Pak ale nejste, jak by řekla Agatha Christie, pozorným čtenářem detektivek, v tomto případě tím, kdo sleduje burzovní příběhy a správně je vyhodnocuje. V čem je potíž? Jednoduše v tom, že kvůli nynějšímu vývoji cen potravin zdraží úplně všechno. Doslova. A zřejmě nijak na krátko. Nebude to jistě znamenat hned konec světa, ale… Stačí připomenout, že v posledních týdnech není doslova den, kdy by nějaká potravinářská společnost neoznamovala navýšení svých cen. Pravdou ale je, že moc se s tím dělat nedá. Přestat jíst chleba sice dokáže asi každý, jenže ani jiné potraviny cenový růst s největší pravděpodobností nezastaví.

Tak co bude konkrétně dál? Je jasné, že dnes nikdo zatím moc odhalovat karty na další rok s cenami nechce. Výrobci a prodejní řetězce reagují na aktuální dění a dopředu se dívat s co nejkonkrétnějšími odhady cen nikdo moc nechce. Slyšíme, že výrobci musí reflektovat vývoj nákladů a nemohou dodávat do prodejen potraviny pod výrobní cenou. Ale jak už to tak v dobrých detektivkách bývá, vždy je po ruce nějaké to „eso“ v rukávu. A tak i když se všeobecně nedá moc čekat v cenách hned nějaký dramatický pohyb zpět, u potravin se můžeme třeba těšit na blížící se sklizně pšenice v Argentině a Austrálii. Podle komoditních analytiků by totiž, pokud z těchto zemí přijdou dobrá čísla, mohla cena pšenice uklidnit nejednu rozdováděnou křivku potravin na burze. „Vyhlídky na plodinové výnosy v obou zemích zatím vypadají slibně,“ zní komentáře k dění kolem pšenice. A tak možná, že cena chleba a rohlíků nakonec o výrazné částky nevyroste. Horší to ale může být s jinými komoditami. Tam totiž tolik optimismu není. Mějme ho tak alespoň my. I přes už tu dražší kávu a cukr.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo burza

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy