KOMENTÁŘ | Češi bezhlavě skupují zájezdy. Zdražování a krachu cestovek navzdory

Na řadě míst České republiky si už několik dní nejen školáci, ale i jejich rodiče, prarodiče či blízcí příbuzní užívají jarní prázdniny. A možná, že ani nezaznamenali velké třesky a očekávané změny v segmentu cestovního ruchu. Řeč je o tom, že právě v tomto roce bude muset opustit podnikání v tomto segmentu řada cestovek.

Důvodem je to, že jim pojišťovny neprodloužily pojistku proti úpadku. Cestovních kanceláří v Česku přitom neustále ubývá. Z veřejných zdrojů vyplývá, že zatímco před dvěma lety působilo v tuzemsku na trhu okolo necelých devíti stovek firem, nyní jich funguje skoro o tři sta méně. Jisté je tak to, že se zřejmě budeme muset smířit s tím, že nákup zájezdu bude dražší a tím se možná sníží i počet našich cest za dobrodružstvím.

Obor cestovního ruchu, do kterého patří i nákupy dovolených či nejrůznějších pobytů u cestovních kanceláří, dostává za poslední dva roky pořádně zabrat. Nejen samotná profesní sdružení, ale i řada příběhů lidí z kdysi prosperujícího oboru, nyní hlásí kvůli dopadům celosvětové pandemie covidu milionové ztráty a zatím bohužel ani nevidí světlo na konci tunelu. Podle Světové organizace OSN pro cestovní ruch je právě tento obor, nebo spíše byl, třetím v řadě z hlediska celosvětového exportu (po palivech a chemikáliích) a v roce 2017 činil jeho podíl na globálním obchodu 7 % (UNWTO, 2020). Jenže… nyní je všechno jinak.

Z dat OSN z roku 2020 vyplývá, že celosvětově podporoval cestovní ruch 10 procent pracovních míst a zajišťoval živobytí milionům lidí v rozvojových i rozvinutých ekonomikách. Jen v Evropě podporovalo cestování turistů v roce 2020 přes 27 milionů pracovních míst a miliony soukromých firem. Jenže po vypuknutí covidové pandemie je tento obor jedním z nejvíce dotčených odvětví celosvětové ekonomiky. Jenom v Česku se počítají ztráty pracovních míst v cestovním ruchu kvůli dopadům anti-covidových opatření na desítky tisíc a propady v příjmech ve státním rozpočtu z aktivit tohoto oboru na stovky miliard korun. Není proto divu, že razantním úbytkem turistů, nakupujících služby právě „cestovek“, jsou fatálně ohroženy příjmy firem. A kvůli tomu pojišťovny v tuzemsku tvrdí, že obnovit pojistné smlouvy proti úpadku nebude moct až šedesát procent subjektů domácího trhu.

Co to může přinést, nebo spíše určitě přinese, je zjevné. Na jedné straně konsolidaci trhu, tedy posílení firem, které přečkaly tvrdé rány od covidu a mají sílu na to přežít komplikované tržní podmínky, na druhé straně ale určitě zdražení zájezdů. A to se může týkat nejen už rozbíhající se jarní sezóny, ale hlavně té letní. Podle zjištění iRozhlas.cz mohou zájezdy zdražovat o hodně. Oproti nedávným časům třeba až o čtvrtinu, ale klidně i o 30 procent. Nejen některá tuzemská média, například časopis Forbes, ale i zahraniční tituly proto upozorňují na to, že cestování se i kvůli vyšším cenám stane smysluplnější, lidé si budou pečlivěji vybírat, kam a proč vlastně chtějí vyjet a vytěžit ze všech komplikací mohou právě cestovky. A to proto, že díky svému personálu budou schopnější vyřídit všemožné formality a byrokracii, které kvůli covidu zřejmě hned tak neustanou.

Dá se říct, že právě riziko onemocnění bude i přes četná rozvolnění a prohlášení politiků v řadě zemí o tom, že éra pandemie covidu je za námi, důvodem k tomu, že zájemci o cestování budou muset přesto snášet v řadě zemí nejrůznější kontroly a ověřování o jejich „bezinfekčnosti“. Jasné je i to, že s rostoucími cenami zájezdů nikdo z nás moc nenadělá. Pozitivní zprávou ale je, že i přes výše popsané potíže a problémy, zaznamenávají dosud existující cestovky nečekaně vysokou poptávku po svých službách. Zpravodajský server Novinky.cz uvedl: „Češi se střemhlav pustili do nakupování zájezdů.“ A zájem klientů o dovolené je prý obrovský, někde poptávka dokonce předčila i předpandemický rok 2019, který byl v mnoha ohledech rekordní. Pobyty se ve velkém prodávají nejen na aktuální období, tedy do exotiky či na hory, ale i na léto. 

Takříkajíc ruku k dílu by měla ale co nejdříve přiložit také česká vláda. A to nejen pomocí třeba restauratérům, a právě podnikatelům v cestovním ruchu, ale i stanovením jasného a pokud možno ne příliš často měněného systému restrikcí, které cestovnímu ruchu doslova sráží vaz v jeho fungování. Podle Jozefa Síkely, ministra průmyslu a obchodu vlády České republiky bude pomoc cílená, administrativně nenáročná a snadno dosažitelná. Týkat by se měla hlavně prodejců na vánočních trzích, organizátorů adventních trhů, cateringu, restaurací, hudebních klubů, cestovních kanceláří a agentur, organizátorů hudebních a sportovních akcích. Věřme proto, že premiérem Petrem Fialou ohlášená pomoc prostřednictvím kompenzací nejen drobným podnikatelům, ale i malým a středním firmám, bude rychle zpracována a uvedena ve skutečný život.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář cestovní kanceláře cestování

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 35 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy