KOMENTÁŘ | Češi mohou brzy přijít o práci, pokud nezačneme řešit ekonomické problémy

Interpretace jednoho z klíčových ukazatelů o výkonu ekonomiky, totiž nezaměstnanosti, je v domácích vodách odvěkým sporem mezi těmi, co vidí sklenici poloprázdnou a těmi, co naopak poloplnou. Zatímco jedni, považují čísla o počtu lidí bez práce v tuzemsku za výsledek nadmíru parádní (připomeňme, že i poprázdninová čísla nezaměstnanosti podle Evropského statistického úřadu za Českou republiku patří k nejlepším v celé EU), jiní to tak skvěle nevidí. Když jsem se nedávno zeptal svých známých a kamarádů mezi firmami, jak to vidí oni, dostalo se mi výstižné odpovědi: „To je jednoduché. V podstatě se docílilo toho, že kdo pracovat mohl a chtěl, tak tak činil. V posledních letech jsme byli na nějaké přirozené míře nezaměstnanosti. Ale neznamená to, že to bez další práce udržíme.“ Inu, není to jednoduché.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, už v létě letošního roku mediím řekl, že se i přes zdánlivě (dlouhodobě) dobrá čísla o počtu lidí bez práce: „Nacházíme v pasti levné ekonomiky. Zaměstnanci musí být schopni rekvalifikace. Úkolem zaměstnavatelů je jim pomoci.“

Věc se má totiž tak. Při současném nedostatku surovin a komponent je stále velkým problémem v Česku zajistit dostatek lidí. Nejen nekvalifikovaných, bohužel ale stále více těch kvalifikovaných. A bez všech těchto „ingrediencí“ nebude nejen žádný rozvoj, zdokonalování, ale ani přechod k nějaké sofistikovanější, dražší a třeba úspornější ekonomice a výrobě.

Viceprezident největšího zaměstnavatelského svazu v zemi argumentoval i tím, že průměrná hodinová mzda českého zaměstnance je 10 eur za hodinu a německého 30 eur. Průměrná hodnota, kterou od něj zaměstnavatel získá, je pak 12 eur, v případě toho německého je to ale 42 eur za hodinu. Navíc prý nízká nezaměstnanost v této zemi nemusí být považována jen za vynikající ekonomický úspěch.

Jde totiž o to, že čísla mohou být viděna tak, že se v této zemi zaměstná každý bez ohledu na kvalifikaci. Důležitým poselstvím proto je, aby se česká ekonomika dokázala zbavit špatně placených míst, dokázala provozy robotizovat a lidi přesunout jinam a lépe je zaplatit.

Není snad ani nutné dodávat, že čím dřív to bude, tím líp. A to i přesto, že aktuální čísla o počtech lidí bez práce zatím vůbec nemluví o něčem výše popsaném. Například podle České tiskové kanceláře (ČTK) míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v září podle sezonně přepočtených údajů klesla dle statistik Eurostatu na 6,7 procenta ze srpnové hodnoty 6,9 procenta. Ze všech unijních zemí byla nejnižší míra nezaměstnanosti v Česku, kde činila 2,6 procenta. Podle absolutních čísel bylo v září v celé EU bez práce 14,324 milionu lidí, z čehož 12,079 milionu připadalo na eurozónu.

Proti loňskému září je v EU bez práce o 2,054 milionu lidí méně, zatímco nezaměstnaných v eurozóně za rok ubylo o 1,919 milionu. Vysoká i nadále ale zůstává nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let. V EU její míra klesla na 15,9 procenta ze srpnových 16,1 procenta, v eurozóně pak na 16,0 z předchozích 16,3 procenta. V reálných číslech to znamená, že v EU bylo v září bez práce 2,815 milionu mladých, v eurozóně pak 2,307 milionu.

Z diskusí ohledně většiny výše popsaného je jasné i to nejdůležitější, co zajímá každého zaměstnance. Totiž, že zvyšování a tlak na růst platů sice může být výrazným motivátorem k přesunu k jinému zaměstnavateli nebo zvýšení výkonu, ale kde nic není (rozuměj kvalifikovaní lidé), tam ani… však jistě dobře víte, jak to pokračuje. V Česku totiž i přes zdánlivou „bezproblémovou“ ekonomiku, tak jak se to snaží prezentovat většina současných vládních sil, je patrné jedno ‒ světový investorský zájem umístit do Česka nějakou tu složitější výrobu není nijak valný.

Může za to nejen již dříve uvedená nedostatečná nabídka kvalifikovaných pracovních sil, ale také příliš velká byrokracie, nedokonalý digitální stát a servis, ale také doslova tragická infrastruktura. A stále více potenciálních investorů si všímá i toho, že třeba spolupráce mezi zaměstnavateli a vysokými školami či univerzitami nejen kvůli řešení firemních výzev, ale i kvůli přizpůsobení školních výukových programů potřebám byznysu je ze všech zemí OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj) jedna z nejhorších. 

Může se tak stát, že když se nepodaří brzy valnou většinu ze zmíněných výzev české ekonomiky vyřešit, můžeme mít ta čísla o počtu lidí bez práce (již brzy!) výrazně horší. A pak to bude opravdu vážný problém.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy