KOMENTÁŘ | Češi se hrdě označují jako Švejkové, jejich povaha ale nepřináší nic příznivého

Zadlužení lidí, vývoj covidové pandemie, exekuce, finanční gramotnost. Pojmy, které spolu zdánlivě nesouvisí. Ale pohled po jejich „pokličku“ naznačuje, že vazeb, které spojují jednotlivá témata, zvláště v Česku, je více než dost. Bohužel pro nás ale nevyznívají moc dobře. Jako nechtěná výslednice se totiž ukazuje to, že se znovu a znovu vrháme (zbytečně!) do temných vod problémů a ignorujeme nejrůznější doporučení a rady na to, jak neuváznout v bahně. Češi jsou většinou hrdí na to, že se označují jako Švejkové (tedy, že se smějí všem a všemu). Jenže, stále více se ukazuje, že možná kdysi jsme mohli být v tomto ohledu na co hrdí, ale dnes je to spíše smutný výsledek. Jak totiž třeba ukazují dlouhodobá čísla zadluženosti lidí v Česku, ale i poslední statistiky vývoje onemocněním Covid-19, česká povaha, označovaná právě jako „švejkovská“, nepřináší nic příznivého.

Tak posuďte sami: Když si u internetového kamaráda Google uděláte rychlou vlastní analýzu o tom, jak a kde v Česku mají třeba největší potíže s předlužením fyzických osob, rychle zjistíte, proč je kritický tón zpočátku tohoto komentáře na místě. Tzv. „headlines“, tedy titulky článků, vás totiž utvrdí v tom, že Češi jsou nepoučitelní. A to zvlášť ve vypjatých situacích, jako je třeba právě zadlužení nebo aktuálně znovu po roce nastupující (proč asi?) vlna covidové nákazy s cestami a způsoby, jak jí předcházet. A musím říct, že se to nečte zrovna s úsměvem na rtech.

Tak třeba: „Češi si více půjčují peníze, i když je nepotřebují“ nebo „Kvůli nedostatečným příjmům je v půjčkách riziková už desetina Čechů,“ a tak se dá pokračovat do nekonečna. Pohled na tzv. „exekuční mapu“ pak jen dokresluje míru celkové nálady nad uvažováním domácí populace. Její výsledky se v řadě regionů téměř propisují s aktuálně nejvíce zasaženými kraji kvůli covidové nákaze. Možná je to náhoda, možná ale ne. Btw: Ty covidové titulky tu proto ani nebudu zmiňovat, i když taky stojí za to.

Moje oblíbené Vox populi k tomuto problému nedávno v nějaké lince hromadné dopravy, jak jsem zaslechl, hlasem staršího muže konstatovalo, že: „Není se co divit, když právě v „těch nejpostiženějších regionech žije nejvíc „odpíračů“ a „ignorantů“ všeho a všech“. Ale i když třeba nebudete s některými výrazy a označeními souhlasit, faktem je, že i dle statistik Ministerstva zdravotnictví České republiky se dá rychle dohledat, které kraje mají nejméně proočkovaných lidí.

A pak se s pohledem do dat s největším předlužením lidí vryje do mozku všetečná otázka: „Je to vskutku náhoda, že nejen kvůli covidu, ale i kvůli zadlužení se většinou vždycky v nějakých negativních žebříčcích mluví více či méně stále o těch stejných regionech?“ Proč? Žijí tam jiní lidé? Mají jiné informace nebo si vysvětlují většině světa srozumitelná fakta jinak než zbytek populace? Nebo tam prostě vysílá jen Rádio Jerevan?

Jistě, můžeme mluvit o důvodech, proč se v různých krajích země rychle dostávají lidé kvůli exekucím či nemocem nejen do finančních potíží, můžeme tu rozebírat důvody často kritizovaných exekucí, můžeme tu mluvit o lidech z politiky, kteří si na řešení exekučních potíží obyvatel ČR postavili dost výnosný vlastní byznys a neřešili dlouho záležitost ku prospěchu obyvatel, ale pro vlastní prospěch, a nutno poznamenat, že se rekrutovali v hojné míře ze všech politických stran a směrů.

Jenže, uspokojivá odpověď nejen na ty dluhy pořád chybí.  Ti, co ale stále považují předlužení Čechů za malicherný problém, by měli vědět, že počátkem listopadu letošního roku vydala zpravodajská agentura ČTK tuto zprávu: „Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly za tři čtvrtletí 2021 klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 113,6 miliardy korun, meziročně o pětinu více.“

Z dat ČLFA dále vychází, že během zmiňované doby stouplo o téměř čtyři procenta financování domácností úvěry či leasingem, o 23 procent vzrostlo financování podnikatelských investic a o čtvrtinu se zvýšilo financování provozu firem factoringem, tedy odkupem pohledávek. Když si to člověk pročítá, jistě napadne i vás, zda je potom nutné mít na nejrůznějších místech pořady o tom, proč se nezadlužovat, proč si dávat pozor na braní půjček, zvlášť u nebankovních subjektů a tak dále.

Nemluvme tu o těch, co se třeba vinou okolností nebo jiných lidí dostali do vážných finančních komplikací, těch rozhodně není ona dříve zmiňovaná desetina. Ale musí nás napadnout i protivná otázka: „Jsme opravdu tak chamtiví, že si neodkážeme kvůli „nutnosti“ kupovat jednoduše spočítat, kolik je jedna a jedna a pak se dostaneme kvůli tomu do potíží? Jsme opravdu spíše k smíchu než obdivu kvůli „švejkovské“ povaze a spoléhání se na to, že „my problém nemáme“, ale že problémy vyřeší někdo jiný? Takže můžu ignorovat všechno a všechny, vždyť je to nakonec ta svoboda, ne?

Nelze se divit, že české domácnosti jsou pod stále větším finančním tlakem, když podle dat České bankovní asociace si vůbec nejčastěji půjčujeme peníze (odhlédnuto od bydlení) na auta a motorky nebo na spotřební elektroniku. A to přitom podle stejného zdroje téměř tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že by si nikdy nepůjčily na dovolenou, na sportovní vybavení nebo na splátku jiné půjčky. No jo, jenže ve výsledku se v souvislosti se zadlužováním chová rizikově každý desátý Čech. Někde jsme asi udělali chybu, nemyslíte?

Související

Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.
Antonín Novotný, třetí komunistický prezident Komentář

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

Více souvisejících

komentář dluhy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 43 minutami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 1 hodinou

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

před 1 hodinou

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou

Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. "Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak sdělují upřímnou soustrast.

před 2 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Na 23 vzrostla bilance obětí tornáda a silných bouří, které se v noci na dnešek prohnaly americkým státem Mississippi. Informovala o tom dnes mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři osoby jsou nezvěstné. Stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady uvedla, že škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters. Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.

před 4 hodinami

Kyjev

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Českého centra v Kyjevě Tereza Soušková. Situace v hlavním ukrajinském městě se podle ní oproti podzimu, kdy Rusko podnikalo na Ukrajinu masivní vzdušné útoky, zlepšila. Válka je ale všudypřítomná, prostupuje jakýmkoli hovorem Ukrajinců a i v hospodě se běžně připíjí na ukrajinské vojáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 7 hodinami

před 7 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, připisují si nově získaná území

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky, uvádí ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ohlásil odražení 59 útoků za poslední den.

Zdroj: ČTK

Další zprávy