KOMENTÁŘ | Češi se hrdě označují jako Švejkové, jejich povaha ale nepřináší nic příznivého

Zadlužení lidí, vývoj covidové pandemie, exekuce, finanční gramotnost. Pojmy, které spolu zdánlivě nesouvisí. Ale pohled po jejich „pokličku“ naznačuje, že vazeb, které spojují jednotlivá témata, zvláště v Česku, je více než dost. Bohužel pro nás ale nevyznívají moc dobře. Jako nechtěná výslednice se totiž ukazuje to, že se znovu a znovu vrháme (zbytečně!) do temných vod problémů a ignorujeme nejrůznější doporučení a rady na to, jak neuváznout v bahně. Češi jsou většinou hrdí na to, že se označují jako Švejkové (tedy, že se smějí všem a všemu). Jenže, stále více se ukazuje, že možná kdysi jsme mohli být v tomto ohledu na co hrdí, ale dnes je to spíše smutný výsledek. Jak totiž třeba ukazují dlouhodobá čísla zadluženosti lidí v Česku, ale i poslední statistiky vývoje onemocněním Covid-19, česká povaha, označovaná právě jako „švejkovská“, nepřináší nic příznivého.

Tak posuďte sami: Když si u internetového kamaráda Google uděláte rychlou vlastní analýzu o tom, jak a kde v Česku mají třeba největší potíže s předlužením fyzických osob, rychle zjistíte, proč je kritický tón zpočátku tohoto komentáře na místě. Tzv. „headlines“, tedy titulky článků, vás totiž utvrdí v tom, že Češi jsou nepoučitelní. A to zvlášť ve vypjatých situacích, jako je třeba právě zadlužení nebo aktuálně znovu po roce nastupující (proč asi?) vlna covidové nákazy s cestami a způsoby, jak jí předcházet. A musím říct, že se to nečte zrovna s úsměvem na rtech.

Tak třeba: „Češi si více půjčují peníze, i když je nepotřebují“ nebo „Kvůli nedostatečným příjmům je v půjčkách riziková už desetina Čechů,“ a tak se dá pokračovat do nekonečna. Pohled na tzv. „exekuční mapu“ pak jen dokresluje míru celkové nálady nad uvažováním domácí populace. Její výsledky se v řadě regionů téměř propisují s aktuálně nejvíce zasaženými kraji kvůli covidové nákaze. Možná je to náhoda, možná ale ne. Btw: Ty covidové titulky tu proto ani nebudu zmiňovat, i když taky stojí za to.

Moje oblíbené Vox populi k tomuto problému nedávno v nějaké lince hromadné dopravy, jak jsem zaslechl, hlasem staršího muže konstatovalo, že: „Není se co divit, když právě v „těch nejpostiženějších regionech žije nejvíc „odpíračů“ a „ignorantů“ všeho a všech“. Ale i když třeba nebudete s některými výrazy a označeními souhlasit, faktem je, že i dle statistik Ministerstva zdravotnictví České republiky se dá rychle dohledat, které kraje mají nejméně proočkovaných lidí.

A pak se s pohledem do dat s největším předlužením lidí vryje do mozku všetečná otázka: „Je to vskutku náhoda, že nejen kvůli covidu, ale i kvůli zadlužení se většinou vždycky v nějakých negativních žebříčcích mluví více či méně stále o těch stejných regionech?“ Proč? Žijí tam jiní lidé? Mají jiné informace nebo si vysvětlují většině světa srozumitelná fakta jinak než zbytek populace? Nebo tam prostě vysílá jen Rádio Jerevan?

Jistě, můžeme mluvit o důvodech, proč se v různých krajích země rychle dostávají lidé kvůli exekucím či nemocem nejen do finančních potíží, můžeme tu rozebírat důvody často kritizovaných exekucí, můžeme tu mluvit o lidech z politiky, kteří si na řešení exekučních potíží obyvatel ČR postavili dost výnosný vlastní byznys a neřešili dlouho záležitost ku prospěchu obyvatel, ale pro vlastní prospěch, a nutno poznamenat, že se rekrutovali v hojné míře ze všech politických stran a směrů.

Jenže, uspokojivá odpověď nejen na ty dluhy pořád chybí.  Ti, co ale stále považují předlužení Čechů za malicherný problém, by měli vědět, že počátkem listopadu letošního roku vydala zpravodajská agentura ČTK tuto zprávu: „Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly za tři čtvrtletí 2021 klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 113,6 miliardy korun, meziročně o pětinu více.“

Z dat ČLFA dále vychází, že během zmiňované doby stouplo o téměř čtyři procenta financování domácností úvěry či leasingem, o 23 procent vzrostlo financování podnikatelských investic a o čtvrtinu se zvýšilo financování provozu firem factoringem, tedy odkupem pohledávek. Když si to člověk pročítá, jistě napadne i vás, zda je potom nutné mít na nejrůznějších místech pořady o tom, proč se nezadlužovat, proč si dávat pozor na braní půjček, zvlášť u nebankovních subjektů a tak dále.

Nemluvme tu o těch, co se třeba vinou okolností nebo jiných lidí dostali do vážných finančních komplikací, těch rozhodně není ona dříve zmiňovaná desetina. Ale musí nás napadnout i protivná otázka: „Jsme opravdu tak chamtiví, že si neodkážeme kvůli „nutnosti“ kupovat jednoduše spočítat, kolik je jedna a jedna a pak se dostaneme kvůli tomu do potíží? Jsme opravdu spíše k smíchu než obdivu kvůli „švejkovské“ povaze a spoléhání se na to, že „my problém nemáme“, ale že problémy vyřeší někdo jiný? Takže můžu ignorovat všechno a všechny, vždyť je to nakonec ta svoboda, ne?

Nelze se divit, že české domácnosti jsou pod stále větším finančním tlakem, když podle dat České bankovní asociace si vůbec nejčastěji půjčujeme peníze (odhlédnuto od bydlení) na auta a motorky nebo na spotřební elektroniku. A to přitom podle stejného zdroje téměř tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že by si nikdy nepůjčily na dovolenou, na sportovní vybavení nebo na splátku jiné půjčky. No jo, jenže ve výsledku se v souvislosti se zadlužováním chová rizikově každý desátý Čech. Někde jsme asi udělali chybu, nemyslíte?

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář dluhy

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 50 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy