KOMENTÁŘ | Češi se hrdě označují jako Švejkové, jejich povaha ale nepřináší nic příznivého

Zadlužení lidí, vývoj covidové pandemie, exekuce, finanční gramotnost. Pojmy, které spolu zdánlivě nesouvisí. Ale pohled po jejich „pokličku“ naznačuje, že vazeb, které spojují jednotlivá témata, zvláště v Česku, je více než dost. Bohužel pro nás ale nevyznívají moc dobře. Jako nechtěná výslednice se totiž ukazuje to, že se znovu a znovu vrháme (zbytečně!) do temných vod problémů a ignorujeme nejrůznější doporučení a rady na to, jak neuváznout v bahně. Češi jsou většinou hrdí na to, že se označují jako Švejkové (tedy, že se smějí všem a všemu). Jenže, stále více se ukazuje, že možná kdysi jsme mohli být v tomto ohledu na co hrdí, ale dnes je to spíše smutný výsledek. Jak totiž třeba ukazují dlouhodobá čísla zadluženosti lidí v Česku, ale i poslední statistiky vývoje onemocněním Covid-19, česká povaha, označovaná právě jako „švejkovská“, nepřináší nic příznivého.

Tak posuďte sami: Když si u internetového kamaráda Google uděláte rychlou vlastní analýzu o tom, jak a kde v Česku mají třeba největší potíže s předlužením fyzických osob, rychle zjistíte, proč je kritický tón zpočátku tohoto komentáře na místě. Tzv. „headlines“, tedy titulky článků, vás totiž utvrdí v tom, že Češi jsou nepoučitelní. A to zvlášť ve vypjatých situacích, jako je třeba právě zadlužení nebo aktuálně znovu po roce nastupující (proč asi?) vlna covidové nákazy s cestami a způsoby, jak jí předcházet. A musím říct, že se to nečte zrovna s úsměvem na rtech.

Tak třeba: „Češi si více půjčují peníze, i když je nepotřebují“ nebo „Kvůli nedostatečným příjmům je v půjčkách riziková už desetina Čechů,“ a tak se dá pokračovat do nekonečna. Pohled na tzv. „exekuční mapu“ pak jen dokresluje míru celkové nálady nad uvažováním domácí populace. Její výsledky se v řadě regionů téměř propisují s aktuálně nejvíce zasaženými kraji kvůli covidové nákaze. Možná je to náhoda, možná ale ne. Btw: Ty covidové titulky tu proto ani nebudu zmiňovat, i když taky stojí za to.

Moje oblíbené Vox populi k tomuto problému nedávno v nějaké lince hromadné dopravy, jak jsem zaslechl, hlasem staršího muže konstatovalo, že: „Není se co divit, když právě v „těch nejpostiženějších regionech žije nejvíc „odpíračů“ a „ignorantů“ všeho a všech“. Ale i když třeba nebudete s některými výrazy a označeními souhlasit, faktem je, že i dle statistik Ministerstva zdravotnictví České republiky se dá rychle dohledat, které kraje mají nejméně proočkovaných lidí.

A pak se s pohledem do dat s největším předlužením lidí vryje do mozku všetečná otázka: „Je to vskutku náhoda, že nejen kvůli covidu, ale i kvůli zadlužení se většinou vždycky v nějakých negativních žebříčcích mluví více či méně stále o těch stejných regionech?“ Proč? Žijí tam jiní lidé? Mají jiné informace nebo si vysvětlují většině světa srozumitelná fakta jinak než zbytek populace? Nebo tam prostě vysílá jen Rádio Jerevan?

Jistě, můžeme mluvit o důvodech, proč se v různých krajích země rychle dostávají lidé kvůli exekucím či nemocem nejen do finančních potíží, můžeme tu rozebírat důvody často kritizovaných exekucí, můžeme tu mluvit o lidech z politiky, kteří si na řešení exekučních potíží obyvatel ČR postavili dost výnosný vlastní byznys a neřešili dlouho záležitost ku prospěchu obyvatel, ale pro vlastní prospěch, a nutno poznamenat, že se rekrutovali v hojné míře ze všech politických stran a směrů.

Jenže, uspokojivá odpověď nejen na ty dluhy pořád chybí.  Ti, co ale stále považují předlužení Čechů za malicherný problém, by měli vědět, že počátkem listopadu letošního roku vydala zpravodajská agentura ČTK tuto zprávu: „Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly za tři čtvrtletí 2021 klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 113,6 miliardy korun, meziročně o pětinu více.“

Z dat ČLFA dále vychází, že během zmiňované doby stouplo o téměř čtyři procenta financování domácností úvěry či leasingem, o 23 procent vzrostlo financování podnikatelských investic a o čtvrtinu se zvýšilo financování provozu firem factoringem, tedy odkupem pohledávek. Když si to člověk pročítá, jistě napadne i vás, zda je potom nutné mít na nejrůznějších místech pořady o tom, proč se nezadlužovat, proč si dávat pozor na braní půjček, zvlášť u nebankovních subjektů a tak dále.

Nemluvme tu o těch, co se třeba vinou okolností nebo jiných lidí dostali do vážných finančních komplikací, těch rozhodně není ona dříve zmiňovaná desetina. Ale musí nás napadnout i protivná otázka: „Jsme opravdu tak chamtiví, že si neodkážeme kvůli „nutnosti“ kupovat jednoduše spočítat, kolik je jedna a jedna a pak se dostaneme kvůli tomu do potíží? Jsme opravdu spíše k smíchu než obdivu kvůli „švejkovské“ povaze a spoléhání se na to, že „my problém nemáme“, ale že problémy vyřeší někdo jiný? Takže můžu ignorovat všechno a všechny, vždyť je to nakonec ta svoboda, ne?

Nelze se divit, že české domácnosti jsou pod stále větším finančním tlakem, když podle dat České bankovní asociace si vůbec nejčastěji půjčujeme peníze (odhlédnuto od bydlení) na auta a motorky nebo na spotřební elektroniku. A to přitom podle stejného zdroje téměř tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že by si nikdy nepůjčily na dovolenou, na sportovní vybavení nebo na splátku jiné půjčky. No jo, jenže ve výsledku se v souvislosti se zadlužováním chová rizikově každý desátý Čech. Někde jsme asi udělali chybu, nemyslíte?

Související

Více souvisejících

komentář dluhy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy