KOMENTÁŘ | Češi utrácejí za kryptoměny miliardy. Někteří padají do pasti a přichází o celoživotní úspory

Snad jste milí čtenáři v minulých dnech četli, viděli nebo slyšeli z nejrůznějších médií zprávy o tom, že globální kryptoměnový trh přišel jenom během čtyřiadvaceti hodin o téměř 150 miliard dolarů. To naštve, řeknete si, jenže no a co? Při vědomí toho, že jen za loňský rok nakoupili Češi dle veřejných zdrojů kryptoměny v nominální hodnotě 4,5 miliardy korun, se ale musí člověku z takových zpráv zatočit hlava. Navíc ‒ internetové vyhledavače na vás vypustí i zprávy o tom, že o vysoce rizikové a stále spekulativní kryptoměnové investice začali stát i tzv. drobní investoři. A to je ten problém. Protože stejné zdroje mají srdceryvné příběhy o tom, jak kvůli lákavým číslům o ziscích na kryptoměnových trzích přišli lidé při aktuálním pádu hodnoty e-měn třeba i o rodinné úspory.

Tak schválně: Na začátku tohoto týdne řada tuzemských médií psala o tom, že ikona kryptoměnového trhu ‒ měna Bitcoin ‒ se dostala na cenu 34 tisíc dolarů, což je nejméně od 25. července 2021 a zhruba 51 procent pod dosavadním maximem této značky. S trochou zjednodušení se ale dá říct, že padá celý kryptoměnový trh, doslova, jak přezrálé ovoce ze stromu. Když se člověk podívá na grafy všech těch nejrůznějších „e-měn“, které se, světe a investoři divte se, tvoří někde v nějakých hardwarových zařízeních, je opravdu s podivem, že ti zmínění drobní investoři nelitují a často bez mrknutí oka neváhají vložit na jejich poměry vysoké částky do něčeho, co okolní svět považuje za ziskovou investici bez historie.

Pamatuji si, když na konci 90. let minulého století Česko zalila vlna investic do termínovaných účtů kampeliček, které v této finanční službě nabízely o poznání vyšší čísla než jejich bankovní konkurence, psali jsme s kolegy z redakce jednoho celostátního deníku snad každý den o tom, že dávat rodinné úspory někomu, o kom ani nevíte, co je zač, není úplně na místě. Jenže ‒ i tak chodily do redakce stále desítky dopisů o tom, jak konkrétní lidé vložili všechny své peníze s vidinou zisků právě do instituce, která je pak během několika týdnů a měsíců připravila o všechno. A pak nás prosili, abychom jim pomohli. Jenže, co s tím? Když i nyní vidí člověk v tuzemských televizích amerického herce Matta Damona, jak suverénně láká do investic na kryptoměnách, co si pak myslet? Vždyť přece Matt Damon by nepropagoval něco obskurního… Ach jo. Nepřipomíná vám to něco?

Vyvstává také otázka, kam vlastně i ty české miliardy, které kryptoměnový trh získává, jdou? Jedno z mnoha internetových fór, které se těmito otázkami mimo jiné zabývají, Quora.com, má jasno. Profily investorů do kryptoměn tu vrhají do světa zprávy o tom, že vaše peníze jdou přece „těžařům“, tedy těm, kteří virtuální peníze vyrábějí a vytěží. No dobře. Anebo taky majitelům burz, na kterých se tyhle „e-měďáky“ obchodují. Tak si určitě řeknete, má nebo nemá cenu se zabývat tímto typem investice? A jaká je vůbec její budoucnost? Odpověď na první otázku je jasná: Pokud jste natolik finančně silní, že si můžete dovolit absolutní ztrátu investice a neohrozíte tím vlastní životní potřeby, nevadí vám mimo jiné právě vysoké riziko ztráty investice, pak si dělejte, co chcete a nemá cenu říkat, ať to nezkusíte. Pokud to tak ale není, pak vůbec o kryptoměnách neuvažujte. Zkrátka vůbec. A ta druhá odpověď?

Magazín NextAdvisor, který spolupracuje s časopisem Time, v lednu tohoto roku oslovil pět finančních expertů, aby se jich zeptal na budoucnost kryptoměn. Vyplynulo z toho, zjednodušeně řečeno, že kvůli masivním tokům peněz do virtuálního trhu, nekontrolovatelným ziskům a tím často zcela nemožné kontrole daňových odvodů a podivným praktikám těchto trhů, se v blízké budoucnosti můžeme dočkat smysluplné regulace kryptoměnového trhu. A ta může zvýšit bezpečnost investice. Bez ohledu na to, ale i sám magazín NextAdvisor na konci svého článku říká: „Udržujte své investice (do kryptoměn) malé a nikdy nedávejte krypto investice nad jiné finanční cíle, jako je spoření na důchod a splácení dluhu s vysokým úrokem.“ Překonat ale vidinu prý snadného vysokého zisku, zvláště v době plné krizí ale pro mnohé z nás nebude jednoduché.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář kryptoměna Bitcoin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy