KOMENTÁŘ | Češi utrácejí za kryptoměny miliardy. Někteří padají do pasti a přichází o celoživotní úspory

Snad jste milí čtenáři v minulých dnech četli, viděli nebo slyšeli z nejrůznějších médií zprávy o tom, že globální kryptoměnový trh přišel jenom během čtyřiadvaceti hodin o téměř 150 miliard dolarů. To naštve, řeknete si, jenže no a co? Při vědomí toho, že jen za loňský rok nakoupili Češi dle veřejných zdrojů kryptoměny v nominální hodnotě 4,5 miliardy korun, se ale musí člověku z takových zpráv zatočit hlava. Navíc ‒ internetové vyhledavače na vás vypustí i zprávy o tom, že o vysoce rizikové a stále spekulativní kryptoměnové investice začali stát i tzv. drobní investoři. A to je ten problém. Protože stejné zdroje mají srdceryvné příběhy o tom, jak kvůli lákavým číslům o ziscích na kryptoměnových trzích přišli lidé při aktuálním pádu hodnoty e-měn třeba i o rodinné úspory.

Tak schválně: Na začátku tohoto týdne řada tuzemských médií psala o tom, že ikona kryptoměnového trhu ‒ měna Bitcoin ‒ se dostala na cenu 34 tisíc dolarů, což je nejméně od 25. července 2021 a zhruba 51 procent pod dosavadním maximem této značky. S trochou zjednodušení se ale dá říct, že padá celý kryptoměnový trh, doslova, jak přezrálé ovoce ze stromu. Když se člověk podívá na grafy všech těch nejrůznějších „e-měn“, které se, světe a investoři divte se, tvoří někde v nějakých hardwarových zařízeních, je opravdu s podivem, že ti zmínění drobní investoři nelitují a často bez mrknutí oka neváhají vložit na jejich poměry vysoké částky do něčeho, co okolní svět považuje za ziskovou investici bez historie.

Pamatuji si, když na konci 90. let minulého století Česko zalila vlna investic do termínovaných účtů kampeliček, které v této finanční službě nabízely o poznání vyšší čísla než jejich bankovní konkurence, psali jsme s kolegy z redakce jednoho celostátního deníku snad každý den o tom, že dávat rodinné úspory někomu, o kom ani nevíte, co je zač, není úplně na místě. Jenže ‒ i tak chodily do redakce stále desítky dopisů o tom, jak konkrétní lidé vložili všechny své peníze s vidinou zisků právě do instituce, která je pak během několika týdnů a měsíců připravila o všechno. A pak nás prosili, abychom jim pomohli. Jenže, co s tím? Když i nyní vidí člověk v tuzemských televizích amerického herce Matta Damona, jak suverénně láká do investic na kryptoměnách, co si pak myslet? Vždyť přece Matt Damon by nepropagoval něco obskurního… Ach jo. Nepřipomíná vám to něco?

Vyvstává také otázka, kam vlastně i ty české miliardy, které kryptoměnový trh získává, jdou? Jedno z mnoha internetových fór, které se těmito otázkami mimo jiné zabývají, Quora.com, má jasno. Profily investorů do kryptoměn tu vrhají do světa zprávy o tom, že vaše peníze jdou přece „těžařům“, tedy těm, kteří virtuální peníze vyrábějí a vytěží. No dobře. Anebo taky majitelům burz, na kterých se tyhle „e-měďáky“ obchodují. Tak si určitě řeknete, má nebo nemá cenu se zabývat tímto typem investice? A jaká je vůbec její budoucnost? Odpověď na první otázku je jasná: Pokud jste natolik finančně silní, že si můžete dovolit absolutní ztrátu investice a neohrozíte tím vlastní životní potřeby, nevadí vám mimo jiné právě vysoké riziko ztráty investice, pak si dělejte, co chcete a nemá cenu říkat, ať to nezkusíte. Pokud to tak ale není, pak vůbec o kryptoměnách neuvažujte. Zkrátka vůbec. A ta druhá odpověď?

Magazín NextAdvisor, který spolupracuje s časopisem Time, v lednu tohoto roku oslovil pět finančních expertů, aby se jich zeptal na budoucnost kryptoměn. Vyplynulo z toho, zjednodušeně řečeno, že kvůli masivním tokům peněz do virtuálního trhu, nekontrolovatelným ziskům a tím často zcela nemožné kontrole daňových odvodů a podivným praktikám těchto trhů, se v blízké budoucnosti můžeme dočkat smysluplné regulace kryptoměnového trhu. A ta může zvýšit bezpečnost investice. Bez ohledu na to, ale i sám magazín NextAdvisor na konci svého článku říká: „Udržujte své investice (do kryptoměn) malé a nikdy nedávejte krypto investice nad jiné finanční cíle, jako je spoření na důchod a splácení dluhu s vysokým úrokem.“ Překonat ale vidinu prý snadného vysokého zisku, zvláště v době plné krizí ale pro mnohé z nás nebude jednoduché.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář kryptoměna Bitcoin

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy