KOMENTÁŘ: Češi za mobily stále platí přemrštěné ceny. Najde konečně ČTÚ bič na operátory?

Už nejeden týden svádíme lítý boj se zdražováním. A zatímco na té „celostátní“ úrovni sledujeme nesmlouvaný boj tuzemské centrální banky s rostoucími čísly inflace, zatímco se vláda snaží něco dělat se zděděnými dluhy a nesnižovat plošně za každou cenu DPH, aby byl benzín nebo potraviny levnější (byť, jak se ukazuje, nemá s tím zatím velké úspěchy), nám ostatním nezbývá než platit a platit. Ale zdá se, že bychom už konečně mohli najít onen „bod zlomu“, od kterého se (pevně v to věřme!) ostatní finanční i nefinanční strasti začnou lepšit.

Oním bodem má být aktivita Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) skutečně začít něco dělat s tím, že maloobchodní ceny mobilních služeb, zejména dat, jsou v Česku ve srovnání s evropským průměrem výrazně vyšší. A to nejen posledních několik měsíců, ale tak nějak už „pěkně dlouho“. ČTÚ proto vytáhl do boje proti vysokým cenám eso, kterým snad (také věřme) vytře zrak všem nevěřícím Tomášům. A hlavně dlouhodobě ne zlevňování cen za mobilní služby samotnými operátory.

Snad si také v souvislosti o povídánkách o tom, jak by měli nebo neměli mobilní operátoři, jejichž „výdělečný“ rybníček už léta pěkně zapáchá, ale pěkně vynáší, snižovat ceny vzpomenete opravdu se slzou dojetí v oku na bývalou ministryni průmyslu a obchodu za hnutí ANO, Martu Novákovou. To ona se doslova navěky zapsala do dějin české politiky nesmazatelným výrokem o tom (nebudu jí citovat úplně přesně), že mobilní data jsou v Česku drahá, protože každý jen hledá wifi. Takže doporučení, jak snížit datové tarify je ten, aby si každý koupil víc dat.

Logiku to má, což o to. Stejně jako levičácké výprodeje strategických zařízení, jako jsou plynové zásobníky a ropné rafinérie do soukromých rukou. A nesmíme taky zapomenout na tu vodu, že? Je totiž historickým faktem, že třeba ty ropné rafinérie, i kvůli kterým tu platí Češi jak mourovatí za benzín a naftu, ale také plyn, prodaly právě sociálně-demokratické vlády. No jo no.

Ale máte pravdu, milí čtenáři, rozlité mléko se už zpět do hrnce samo nevrátí. Tak třeba opravdu ten návrh ČTÚ, podle kterého jsou ceny za mobilní služby vysoko právě kvůli oligopolu telekomunikačních operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone. Velkoobchodní ceny, které nabízí ostatním operátorům, jsou podle ČTÚ dokonce vyšší než ty maloobchodní a znemožňují virtuálním operátorům nabízet konkurenceschopné tarify. Takže, návrh zní: přímo regulovat ceny velkoobchodních služeb.

Nový návrh na regulaci, který zohledňuje připomínky Evropské komise, jež mimochodem ČTÚ předchozí návrhy zamítla, zveřejnil na svých internetových stránkách. Na připomínky k novému návrhu navíc regulační úřad vypsal měsíční veřejnou konzultaci. Takže, dá se říct, vůbec neváhejme, vzkázat regulátorovi, jak by to mělo fungovat. Pravdou ale je, že ČTÚ svádí s tou „vyšší instancí“ ke které své návrhy ohledně regulace trhu musí posílat souboje, ze kterých odchází spíše poražen. A to třeba hlavně s návrhy ohledně trvalé regulace telekomunikačního trhu.

Buď jak buď, možná zdánlivě jednoduchá bitva o levné mobilní služby, která je však svou podstatou možná mnohem drsnější než jen rozhodnutí státu o tom, zda koupit zpět zásobníky na plyn (sic!) nebo vytvořit z nějaké části největší polostátní energetické společnosti v tuzemsku ‒ ČEZ ‒ firmu, která bude mít na ceny energií mnohem větší vliv než má stát teď, může být, povede-li se jí dotáhnout opravdu do vítězného konce, prvním vážným úspěchem v boji proti důsledkům zvyšování cen a dlouhodobého neřešení nefunkčních cenotvoreb.

Možná, že potom, pozbydou i na platnosti všechna ta doporučení, aby se lidé, když si vyjednávají nový mobilní tarif, snažili sami domluvit, kde by jim daný operátor mohl ulevit. Zlí jazykové jistě ale s chutí rádi dodají, že stejně nakonec nebudeme ušetřeni toho, abychom si na pobočkách na vlastní kůži vyzkoušeli s pracovníky daných firem „vyhandlovat“ maximum co půjde Různé zdroje říkají, že touto cestou jde snížit operátorem stanovenou cenu prý až o desítky procent. Snad nás pak nebude nějaká další odbornice na svém místě kritizovat za to, že místo „wifiny“ handlujeme.

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři mobily

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy